Wraz z premierą Bezkresu Magii niemal dogoniliśmy Amerykę Północną, jeśli chodzi o dostępność utworów z Cosmere. W tym roku czeka nas trochę premier, które pozwolą poznać inne, interesujące oblicza Sandersona.

W ciągu 2017 roku polscy czytelnicy otrzymają 9 nowych dzieł Sandersona, opublikowanych nakładem trzech wydawnictw.

Wszystkich, którzy poczują się zagubieni w natłoku tytułów, zapraszamy do Bibliografii i Kalendarium.

Alcatraz kontra Bibliotekarze: Piasek Rashida

Wydawnictwo IUVI, premiera: 15 luty

Książka powstała jako odskocznia od głównego nurtu twórczości. Została napisana w czasie przerwy pomiędzy Studnią Wstąpienia, a Bohaterem Wieków i zdecydowanie różni się od pozostałych utworów Sandersona. Po pierwsze, mamy tu do czynienia z narracją pierwszoosobową (jak w Stalowym Sercu, ale ta druga powstała później). Ponadto, to książka skierowana głównie do młodszego czytelnika (chociaż dorosłym też powinna się spodobać), jest przepełniona wartką akcją i absurdalnym humorem. Akcja rozgrywa się w naszym świecie, jednak szybko okazuje się, że nasz obraz tego świata jest kłamstwem. Rozpowszechniają go tytułowi Bibliotekarze – zła sekta władająca na większości kontynentów.

Alcatraz Smedry to chłopiec obdarzony niezwykłym talentem – potrafi zepsuć wszystko, do czego się dotknie, w tym kuchnie, klamki i ściany, ale też relacje z innymi albo kurczaki. Jest sierotą przenoszoną z jednej rodziny do drugiej, z powodu swoich zdolności. Na trzynaste urodziny otrzymuje pocztą dziedzictwo po rodzicach – woreczek z piaskiem owinięty w zabazgrany papier. Jak się potem okazuje, piasek jest niezwykle cenny, a bazgroły to zapomniany język starożytnej cywilizacji. Poniewczasie pojawia się dziadek Alcatraza, człowiek obdarzony równie niezwykłym talentem – wszędzie się spóźnia (tak, nie zdążył dotrzeć do Alcatraza zanim ukradziono mu piasek). Okazuje się, że Alcatraz jest członkiem rodziny, która stoi na czele ruchu oporu przeciw sekcie Bibliotekarzy. Każdy członek tej rodziny ma inny Talent, a niektórzy są również Okulatorami – ludźmi potrafiącymi korzystać z magicznych soczewek o przeróżnych właściwościach.

Seria o Alcatrazie składa się z, powiedzmy, pięciu tomów, z których wszystkie już się ukazały za granicą, więc nie powinniśmy długo czekać na kolejne odsłony cyklu – być może jeszcze w tym roku.

Legion / Legion: Skin deep

Wydawnictwo MAG, premiera: 15 marzec

Legion to krótka opowieść detektywistyczna z elementami fantastyki, którą Sanderson napisał w trakcie prac nad Pamięcią Światłości (stąd też krótka forma utworu). Akcja jest osadzona w naszym świecie.

Steven Leeds ma niezwykłą przypadłość psychiczną. Posiada wiele aspektów swojej świadomości – osób, z którymi tylko on potrafi rozmawiać, które tylko on potrafi widzieć. Osoby te posiadają rozległą wiedzę w wielu dziedzinach, mają szeroki wachlarz umiejętności. Sam Leeds, ucząc się czegoś, potrafi powoływać do istnienia kolejne osoby z określonym talentem. Pozostaje przy tym normalnym, niezbyt bystrym człowiekiem, który w oczach innych posiada genialne zdolności. Wiele detali, które on sam i każdy zwyczajny człowiek by przeoczył, zostaje wychwyconych przez jego aspekty, dzięki czemu stał się cenionym detektywem. W tym opowiadaniu zostaje zatrudniony do wytropienia człowieka, który skonstruował aparat fotograficzny o niezwykłych właściwościach.

Legion posiada kontynuację: Skin Deep. Steven Leeds zostaje wynajęty do znalezienia zwłok pewnego naukowca, który przed śmiercią zapisał w swoim ciele bardzo ważne informacje. Kontynuacja jest około trzykrotnie dłuższa, rzuca większe światło na zdolności Leedsa i naturę jego aspektów, ale wciąż wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Nie jest to potwierdzona informacja, ale prawdopodobnie obie części zostaną wydane u nas w jednym tomie. Jeśli nie, to i tak można spodziewać się jej w tym roku.

Wiadomo, że utworów z cyklu Legion powstanie więcej. Mowa jest także o serialu telewizyjnym. Nie będzie miał jednak tytułu Legion, bo taki jest już zajęty. Prawdopodobnie będzie to Leeds.

stiv

Doskonały Stan

Wydawnictwo MAG, premiera: 15 marzec

Doskonały Stan to jedno z nowszych opowiadań Sandersona. Rozgrywa się w światach nazywanych Stanami. W jednym z takich Stanów władcą jest Bóg-Imperator Kairominas. W swoim życiu zjednoczył pod panowaniem cały świat, opanował magię w stopniu mistrzowskim, osiągnął wszystko, co władca osiągnąć może. Całą frajdę psuje mu jedynie świadomość, że wcale nie jest nikim wyjątkowym – kiedy był jeszcze płodem, jego mózg został włożony do słoika uzbrojonego w aparaturę do utrzymywania sztucznej świadomości i całe jego życie to jedynie wirtualna zabawa. Nic co osiągnął, tak naprawdę nie wydarzyło się poza jego słoikiem. A podobnych słoików są całe miliony. Stan doskonałości, która powoli przeradza się w nudę, przerywają mu jedynie najazdy Melhi’ego – władcy sąsiedniego Stanu i nemezis Kairominasa. Dodatkowo Zwój Wode – jedyny jego kontakt ze światem realnym – przekazuje mu nieprzyjemne polecenie. To zadanie okazuje się trudniejsze niż wszytko, co do tej pory robił…

Doskonały Stan to samodzielne opowiadanie, autor nie przewiduje ciągu dalszego.

Biały Piasek

Wydawnictwo MAG, premiera: 15 marzec

Biały Piasek to pierwsza z trzech części komiksu o Kentonie – mistrzu piasku z planety Taldain. Jest to opowieść z Cosmere, osadzona w świecie Taldain. Na osi tego wszechświata znajduje się bardzo wcześnie, prawdopodobnie przed Elantris. O regułach którymi rządzi się to uniwersum i seria przeczytacie więcej w tym miejscu. Pozostałe tomy nie zostały jeszcze wydane, nieznane są też daty wydania w USA, więc na kolejne części przyjdzie nam trochę poczekać.

WhiteSand011819

Calamity

Wydawnictwo Zysk i S-ka, data premiery nieznana

Trzecia i ostatnia część serii Mściciele. David wraz z grupą Mścicieli trafia do Ildithii (dawnej Atlanty) – wędrującego miasta stworzonego z soli. Mają tam zmierzyć się z Limelightem i odszukać tajemniczego Epika, który potrafi przyswajać sobie zdolności innych Epików. Ponieważ ten tom jest ostatni, dowiemy się w nim kim jest Calamity i skąd się w ogóle wzięli Epicy.

Warto wspomnieć, że Brandon wraca do świata Mścicieli w mikropowieści Snapshot (wszystko o niej znajdziecie tutaj). W najbliższym czasie planuje także napisać utrzymaną w podobnym stylu i osadzoną w tym samym uniwersum trylogię The Apocalypse Guard, w której dalej zgłębi temat natury Calamity. W dalszych planach jest także pojedyncza powieść, której główną bohaterką będzie znana z Pożara Mizzy.

Dokładna data premiery Calamity nie jest znana, ale z zapowiedzi wydawnictwa wynika, że nastąpi to w tym roku. Poprzednie tomy pojawiły się w czerwcu i marcu, można więc podejrzewać, że i ten dostaniemy przed wakacjami.

Dawca Przysięgi

Wydawnictwo MAG, data premiery nieznana

Trzeci z dziesięciu tomów Archiwum Burzowego Światła, którego zapewne nie trzeba przedstawiać. Więcej informacji można znaleźć tutaj. Premiera książki powinna mieć miejsce pod koniec roku, przy czym jest to uzależnione od dwóch czynników. Po pierwsze, Brandon wciąż nad nią pracuje, szlifuje powieść. Jeszcze w grudniu jako termin premiery podał listopad 2017, jednak do tego czasu mogą zaistnieć jakieś nieprzewidziane trudności. Drugą niewiadomą jest to, czy odbędzie się premiera światowa. Jeśli nie, nasza premiera może przesunąć się nawet na przyszły rok.

 ‘

Możliwe, że w tym roku ukażą się również Snapshot i Rithmatist – powieść spoza Cosmere, która stanowi początek kolejnej serii. Prawa zostały nabyte i początkowe daty premiery wchodziły w 2017 rok, jednak ten stan uległ zmianie. Czy jest szansa na ich powrót do tegorocznego harmonogramu? Przekonamy się.

Jakie są według Was trzy najciekawsze tytuły tego roku?