Ci, którzy czuli niedobór książek Z Mgły Zrodzonego mogą odetchnąć z ulgą. Ponieważ Brandon w tajemnicy napisał kolejną.

mem z Siedemnastego Odprysku

Niespodzianka była planowana na jutro, kiedy ma mieć miejsce premiera Bands Of Mourning (w Polsce Opaski Żałobne ukażą się 27 kwietnia). Plan był taki, aby w sprzedaży ukazała się jednocześnie z Bands Of Mourning. Jednak Amazon nieopatrznie ujawnił istnienie książki pt. Mistborn: Secret History (prawdopodobne tłumaczenie: Z Mgły Zrodzony: Historia Tajemna) niecałą dobę temu. Jest to najdłuższa jak dotąd nowela Brandona – prawie 50 000 słów. To około jednej czwartej Z Mgły Zrodzonego.
Na razie jest jedynie edycja cyfrowa, w druku ukaże się prawdopodobnie jesienią w zbiorze Arcanum Unbounded: The Cosmere Collection. Powinna być też wersja audiobooka.

Co jeszcze wiemy?

Jest to historia towarzysząca wydarzeniom z trylogii Ostatniego Imperium, ale powinno się ją czytać dopiero po przeczytaniu Bands Of Mourning, gdyż zawiera spoilery z tej książki; teoretycznie można ją czytać również po przeczytaniu Bohatera Wieków, o ile kogoś nie interesuje kwadrylogia Wax&Wayne.

Nie jest to historia z gry komputerowej (dla tych co nie wiedzą, zostały sprzedane prawa do gry komputerowej Z Mgły Zrodzonego i były nawet pewne prace nad grą, ale nie spodziewałbym się wiele – w obecnej chwili projekt Mistborn:Birthright to vaporware, niestety).
Mistborn: Secret History zawiera również wątki z większego Cosmere, ale nie do tego stopnia jak to będzie miało miejsce w trylogii sci-fi Z Mgły Zrodzonego – będzie się koncentrować na bohaterach ze Scadrialu.

Nie poleca się również szukania na własną rękę informacji o Mistborn: Secret History, gdyż Amazon jako fragment z książki umieścił… finał. Do tego sam Brandon twierdzi, że najlepiej czytać nie mając informacji o zawartości. Tak więc czujcie się ostrzeżeni!

 • Lady Dragon

  Myślałby kto, że taki żartowniś z naszego Brandona. Może z ABŚ 3 też odstawi taki numer 😛

 • Pingback: Trzy nowe tytuły i inne newsy wydawnicze — Droga Królów - Brandon Sanderson()

 • Pingback: Kilka słów o Arcanum Unbounded — Droga Królów - Brandon Sanderson()

 • Pingback: Co otrzymamy w Bezkresie Magii? Od jutra w księgarniach – Droga Królów – Brandon Sanderson()

 • Marcin Paluszak

  Przesłuchałem „Żelazne opaski”, a „Tajemna historie” dwa razy, raz po „Bohaterze wieków” i drugi raz po „Żelaznych opaskach”. Wsłuchiwałem się bardzo mocno i prawdę powiedziawszy nie znajduje żadnych spoilerów do serii Waxa i Wayna. Ktoś może mi wyjaśnić dlaczego zalecane jest słuchanie na końcu „Tajemnej historii”?

  • http://drogakrolow.pl/ Odpryskowy

   spoilery robi się po htmlowsku, tj. w nawiasach trójkątnych: tekst spoilera
   (bez *)

   Żałobne Opaski/Tajemna Historia bo wtedy czytając Żałobne Opaski z miejsca wiesz, że Ostatni Imperator od dawna gryzie piach (a Kelsier ocalał). Więc nie może być Suwerenem, więc praktycznie od razu, w połowie książki już się wie, że Suweren=Kelsier, a nie dopiero na końcu.
   Psuje to więc zagadkę i zakończenie.

   • Marcin Paluszak

    Hmm, tak to ma sens, teraz jak to powiedziałeś. Wcześniej nie postrzegałem tagów ten sposób.
    ciekawe czy w 4 części Kel będzie żył