Nowe książki, reedycje, poślizgi na ‚szybciej’ i ‚później’ na łamach dwóch wydawnictw. Mamy dla Was garść ciekawych newsów wydawniczych na ten i przyszły rok.

Wielu z Was nadal wyczekuje chwili, aż Słowa Światłości ponownie trafią do sprzedaży. Z powodu poprawek i zmian, jakie naniósł autor, wydawnictwo musiało wprowadzić do obiegu aktualną wersję historii. Pierwsze wydanie zostało wycofane pod koniec ubiegłego roku, nowe miało się pojawić na przełomie stycznia i lutego.

Niestety, proces edytorski się przedłużył i książka trafiła do drukarni dopiero w marcu. W związku z tym do premiery dojdzie dopiero pod koniec tego miesiąca, w okolicach 20-25 marca.

Z dotychczas znanych nam już i zapowiedzianych powieści, prognozowane terminy ulegają zmianom pod wpływem nowych kroków. Dusza cesarza, krótka powieść ze świata Elantris, ukaże się w czerwcu, jednak samo Elantris w jubileuszowej wersji – dopiero we wrześniu. Ponadto, Siewca Wojny pojawi się nie wcześniej niż w przyszłym roku, prawdopodobnie na jakieś dwa miesiące po premierze 3. tomu Archiwum, stanie się tak w związku z nowym tłumaczeniem powieści.

Wiemy już na pewno, że MAG nie podejmie się wydania White Sand – powieści graficzne nie są ich domeną i nie zamierzają zrobić wyjątku. Po premierze komiksu postaramy się zainteresować tym projektem wydawcę z branży – w końcu to historia z Cosmere.

I dobra wiadomość dla wielbicieli Koła czasu. Pamięć Światłości, zwieńczenie legendarnego cyklu, ma się ukazać jeszcze przed lipcem tego roku. Kosmiczny wymiar oczekiwania polskich fanów jest związany z tym, iż Zysk i S-ka był zmuszony zmienić tłumacza już w trakcie zaawansowanych prac nad przekładem książki.

leg3

Trzy nowe tytuły – a nawet więcej

Wydawnictwo MAG, które w tej chwili śmiało można nazwać pierwszym chorążym pana Sandersona w Polsce, nie ustaje w wysiłkach, aby udostępnić klientom jak najwięcej z twórczości autora. W związku z tym podejmie się wydania 3-4 tytułów, których zapowiedzi są zupełnie nowe.

Legion i Legion: Skin Deep. Obie pozycje z gatunku science-fiction opowiadają dzieje Stephena Leeds’a, lepiej znanego jako Legion, którego niezwykła kondycja psychiczna pozwala mu gromadzić wiele osobowości. Mężczyzna jest bogaty i genialny, wspomagany przez swoje halucynacje, jednak w jego życiu są stale obecni nieproszeni goście – naukowcy i psycholodzy dążący do odkrycia źródeł i ograniczeń jego niezwykłych umiejętności. Dlatego kiedy otrzymuje tajemniczy list nie wacha się wyruszyć w podróż w poszukiwaniu odpowiedzi.

collageleg

Historia zrodziła się w głowie autora podczas lotu z Francji, latem 2011 roku. Od tamtej chwili Legion doczekał się już dwóch premier, a w planach są kolejne. Niestety, obie książki są dosyć krótkie, szczuplejsze od Stalowego Serca.

Mistborn: Secret History. Książka, o której istnieniu świat się dowiedział dopiero w styczniu, na dzień przed premierą. Historia Tajemna to powieść skupiająca się na bohaterach Scadrialu i chociaż jest wyłączona z cyklu, należy ją traktować jako 6.5 tom Ostatniego Imperium, ponieważ zawiera spoilery jeszcze do Żałobnych Opasek.

Zbiór opowiadań. Czwarta pozycja, której się na ten moment nie spodziewaliśmy, będzie zrzeszać tytuły zbyt krótkie, by doczekać się osobnego wydania. Możemy się więc spodziewać całkiem dużego tomiszcza, pełnego takich historii jak Nadzieja Elantris czy Jedenasty metal. Nie wiemy jednak, czy nie zawrze się w nim również Z mgły Zrodzony: Historia Tajemna, dlatego lista czterech książek może się zmniejszyć do trzech. Ta opcja jest mniej prawdopodobna, ale wciąż brana pod uwagę.

Kiedy?

Jedno z tych dzieł czeka na tak zwany slot, w listopadzie. Pozostałe ukażą się dopiero w przyszłym roku, już po Siewcy Wojny i zapewne po nieukończonym jeszcze trzecim tomie ABŚ.

Wszystkich zagubionych w wirze dat i zmian zapraszamy do naszej nowej podstrony, Kalendarium. Będzie uwzględniać wszystkie daty premier pierwszych i kolejnych wydań, edycji specjalnych i innych wydarzeń związanych z Sandersonem. Podstronę będziemy aktualizować o informacje otrzymywane od pośredników wydawnictw i wszystkie pozostałe, które będą pewne.

 • https://hrosskar.blogspot.com Hrosskar

  Świetne wiadomości – Sandersona nigdy za wiele na rynku 😀

 • Antonina

  Oby w listopadzie wyszedł zbiór opowiadań, kompletnie nie mogę się go doczekać i obok Elantris to mogą być dwie książki roku. Chyba że Martin wyda Wichry, ale nie śpieszy mu się do tego.
  Czekam ogromnie C:

 • Lady Dragon

  Oj daj boże tą Pamięć Światłości już w lipcu. Zysk nie lituje się nad czytelnikami. Zmiana tłumacza na ostatni tom? Gratulacje.

 • A.M.

  Wieści ciekawa, ale czy ktoś sprawdza takie artykuły przed publikacją? Trochę niegramatycznie… i na tym się nie kończą błędy.

 • Pingback: [Aktualności] Nowy arcyburzowy projekt ruszył, opóźnienia, kolejne zapowiedzi — Droga Królów - Brandon Sanderson()

 • Pingback: Aktualizacja: Nowy arcyburzowy projekt ruszył, opóźnienia, kolejne zapowiedzi — Droga Królów - Brandon Sanderson()

 • Pingback: Bibliografia nowego Mistrza — Droga Królów - Brandon Sanderson()

 • Gracjan Balcer

  Z tego co rozumiem książka „Zagubiony metal” cz7 nie została wydana po polsku jeszcze …TAK ?

  • alder24

   Zostały wydane w zbiorze opowiadań o Cosmere „Bezkres Magii” który zawiera: „Nadzieja Elantris“ (Elantris) „Jedenasty metal“ (Z Mgły Zrodzony) „Dusza cesarza“ (Elantris) „Allomanta Jak i Czeluście Eltanii, odcinki od 28 do 30“ (Z Mgły Zrodzony) „Biały piasek“ (fragment, Taldain) „Cienie dla Ciszy w lasach Piekła“ (Tren) „Szósty ze Zmierzchu“ (Pierwsza od Słońca) „Z Mgły Zrodzony: Tajna Historia“ (Z Mgły Zrodzony) oraz „Tancerka Krawędzi” (Archiwum Burzowego Światła).

  • http://drogakrolow.pl/ Odpryskowy

   „The Lost Metal” to czwarty tom Wax&Wayne i nie został jeszcze napisany.

   „Allomanta Jak i Czeluście Eltanii” jest w Bezkresie Magii.

   • Gracjan Balcer

    a jest jakaś informacja odnośnie tego kiedy można się spodziewać „The Lost Metal” ?
    „Allomanta Jak i Czeluście Eltanii” może mi ktoś powiedzieć gdzie to kupie ? bo nie mogę znaleźć

    • http://drogakrolow.pl/ Odpryskowy

     Jak już pisałem, „Allomanta Jak i Czeluście Eltanii” znajduje się w zbiorze pt. „Bezkres Magii”.

     The Lost Metal pewnie gdzieś w 2019. Artykuł o planach Brandona właśnie się pisze 🙂

     • Gracjan Balcer

      Nie ogarnąłem że ten tekst nie występuje jako pojedyncza książka 😛 Wielkie dzięki !

 • puzzlenaut

  Moi drodzy. Mam zamiar rozpocząć przygodę z Sandersonem od Elantris. Przeglądając internetowe sklepy i dyskonty, zauważyłem, że nowe wydanie z 2016 r. ma dwie wersje: np. Empik i Aros oferują Elantris, gdzie jest ok. 780 stron. Natomiast w innych ofertach jest lekko ponad 670 str. Z czego to wynika? Czym więcej różnią się te wersje? I w końcu: którą wersję wybrać?