W połowie przyszłego roku do polskich księgarni powróci Elantris. I to w jakim stylu!

W przyszłym roku, po premierze Bands of Mourning (tom 6. Ostatniego Imperium) do polskich księgarni powróci ozłocony debiut Sandersona, Elantris. Wydana w 2005 roku książka doczekała się przekładu w 2007 r. i od dobrych kilku lat można ją dostać jedynie z rąk prywatnych, najczęściej na aukcjach internetowych, gdzie cena za egzemplarz wzrasta co najmniej dwukrotnie.

Wciąż utrzymuje się prognozowana przez MAGa pół roku temu (klik) data nowego wydania, tj. lipiec 2016. To oczywiście dobrze rokuje i pozwala mieć pewność, że nie dojdzie do poślizgu w terminie.

Nowe teksty – Tenth Anniversary Special Edition

Ta reedycja będzie wyjątkowo kusząca również dla nielicznych, którzy swoje Elantris nabyli już lata temu. Otóż będzie w pełni dostosowana do specjalnej edycji książki, wydanej przez Tor Books z okazji dziesiątej rocznicy debiutu Sandersona. To oznacza, że znajdziemy w niej każdą poprawkę, dodaną scenę czy jakąkolwiek zmianę, którą autor chciał urzeczywistnić przez ostatnie dziesięciolecie. Warto sobie uświadomić, że wówczas nie musiał mieć tak dużego wyobrażenia o Cosmere – którego Sel jest ważną częścią, w dodatku wydarzenia we wszystkich światach-seriach muszą ze sobą współgrać, również czasowo.

Dodatkowym prezentem jest rozdział arcybohatera Cosmere – Hoida.

Tak się prezentuje Tenth Anniversary Special Edition w Stanach:

el1

el2 el3 el4 el5

Niestety, wszystkiego mieć nie można – w tej edycji nie dostaniemy opowiadania Nadzieja Elantris. Pozostaje mieć nadzieję, że gdzieś jeszcze ukaże się w postaci bonusu.

Jak będzie wyglądało polskie wydanie?

Na ten moment wiemy tyle, że okładkę zaprojektuje Dominik Broniek – znakomity ilustrator odpowiedzialny między innymi za wygląd nowych wydań Ostatniego Imperium czy szkice do Cyklu demonicznego Petera V. Bretta, które zachwycają zagranicznych wielbicieli twórczości obu tych autorów.

grafika
Ilustracja do „Wojny w blasku dnia”, wyd. Fabryka Słów, Dominik Broniek
z-mgly-zrodzony-b-iext28794912
© MAG

Biorąc pod uwagę jakość naszych nowych egzemplarzy Mistborn możemy się spodziewać dopieszczenia takich detali jak tasiemka na zakładkę, szyty grzbiet, twarda oprawa, schludny wygląd druku. Zwłaszcza, że wydawnictwo chciałoby, żeby Sanderson w Polsce prezentował się w jednorodny, budzący skojarzenie z autorem sposób.

Elantris, razem z Duszą cesarza prawdopodobnie będzie ostatnią premierą Sandersona przed 3. tomem Archiwum Burzowego Światła.

 • P.

  Szkoda, że nie ma ABŚ w twardych oprawach – wtedy wszystko by do siebie pasowało 😛

  • Zawadzki

   Ale człowieku, jakby archiwum miało twarde oprawy to by się bardziej nadawało do murowania schronów niż noszenia do pracy :v Moim zdaniem wydanie jest dobre, tylko okładki mogły by być inne, ale są ok

   • Anne

    Murowania xDDD Ale coś w tym jest, często ludzie w komunikacji miejskiej gapili się na mnie jakbym czytała z zapamiętaniem encyklopedię.

  • Whoresbane

   Wydawnictwo zaplanowało ABŚ w twardych na Wielkanoc 2017. Pisali o tym na swoim forum

   • http://drogakrolow.pl/ Odpryskowy

    serio? Ostatnio jak była o tym mowa, to mówili że chyba może ewentualnie na Boże Narodzenie 2017.

    • Whoresbane

     Rok temu wspominali że na Boże Narodzenie 2016 ale jednak się nie wyrobili i padło na Wielkanoc, przynajmniej tak zrozumiałem i na to ogromnie liczę

 • Mick Jagger

  Ta prawdopodobność bodajże zmieniła się na 50/50 – ostatnio przedstawiciel wydawnictwa powiedział, że mogą wypaść kłopoty związane z premierą 3 tomu ABŚ, i w takim razie na jego miejsce wskakuje „Siewca Wojny”, który jest następny w kolejce.

  • Lady Dragon

   Kłopoty – to słowo którego nie lubię… Jakiegoż to rodzaju kłopoty?

   • Mick Jagger

    Nie takie poważne, autor zapowiedział, że książka będzie w pełni ukończona na przełomie października-listopada. Dlatego polskie łamanie, przekład, redakcja, oczywiście i druk – mogą sprawić, że książka wyjdzie ok. Lutego 2017 roku, w miejsce Siewcy Wojny.

    • Lady Dragon

     Ja Cię sadzę, tak szybko? Uwijają się w tym Magu jak w ukropie. Serio, to jest super Wydawnictwo, inne powinny się uczyć. Nawet jeśli tłumacz dostanie egzemplarz do pracy trochę wcześniej niż premiera, to wciąż tylko 3-4 miesiące! Na taką encyklopedię? Przecież to kawał roboty 🙂

     • Mick Jagger

      Agent zajmujący się kontaktem z przedstawicielom BS jasno powiedział, że książki będą wydawane, co dwa miesiące. Jeżeli nie uda się na czas przetłumaczyć 3 ABŚ to listopadowe miejsce zajmie Siewca, wrześniowe natomiast będzie należeć do „Nowej duszy cesarza”, która zapewne zostanie wzbogacona o „Nadzieję Elantris”. Premiera styczniowa zatem będzie należeć, albo do 3ABŚ albo do Siewcy. W przyszłym roku zapewne ukaże się również siódmy tom Ostatniego Imperium, o ile autor dotrzyma grafików.
      Pozdrawiam

     • Milena

      „Nowa dusza cesarza” to tytuł na potrzeby Almanachu, rzeczony agent od Sandersona operował tytułem „Dusza cesarza” – co w zasadzie jest dokładniejszym przekładem. Na pytanie, czy „Nadzieja Elantris” ukaże się sama lub z czymkolwiek łączona otrzymałam niejednoznaczną odpowiedź, która sugeruje raczej brak polskiego wydania, przynajmniej w przyszłym roku.
      Gotowe partie tekstu idą bezpośrednio do korekty, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że przekład i redakcja będą gotowe na początek listopada. Jeśli tryby zadziałają zgodnie z planem to za rok dostaniemy abś3 a w styczniu Siewcę Wojny – jak dotąd nie usłyszałam niczego, co by potwierdziło awaryjną wymianę kolejności.

     • MJ

      Proszę zapoznać się z oficjalnym forum wydawnictwa.

    • Milena

     Ostatnio – to znaczy kiedy? Ponieważ zarówno pan od Sandersona jak i przedstawicielka wydawnictwa – oboje pracownicy MAGA – twierdzą że Siewca jest w planach po 3. tomie – to ich stanowisko z poniedziałku. O premierze 3. tomu wiadomo tyle, że albo będzie to ok listopada, albo lutego 2016. Siewca może wskoczyć na jego miejsce, ale nie musi, ponieważ chcą dluzszego (niż 2 miesiace) czasu bez premiery żadnego Sandersona, żeby skupić jak najwięcej uwagi na ABŚ3.
     Jakby nie było, dowiemy się za cztery miesiące.

 • Ashura

  Będzie moja! Moje pierwsze spotkanie z autorem, które zapoczątkowało wieloletnią miłość :D.

 • Pingback: "Pożar" i "Apocalypse Guard" - nowości — Droga Królów - Brandon Sanderson()

 • Pingback: [Aktualności] Nowy arcyburzowy projekt ruszył, opóźnienia, kolejne zapowiedzi — Droga Królów - Brandon Sanderson()

 • Kaladin

  Znalazlem w internecie ksiazke Elantris z 2007 roku ktora przelozyla Aleksandra Jagielowicz
  Warszawa 2007
  Wydanie 1
  ISBN 978-83-7480-056-3
  Czy ktos moze mi powiedziec czy warto ja czytac czy lepiej kupic nowe wydanie?

  • Odpryskowy

   Zdecydowanie lepiej kupić nowe wydanie – raz, że tekst został ponownie obrobiony przez Brandona, dwa, że dodano Ars Arcanum, trzy, że jest dodana nowa scena (niejako „po napisach”) i do tego dział scen usuniętych wraz z komentarzami, cztery, że jeszcze kolorowe mapy na wewnętrznej stronie okładek no i jeszcze przedmowa dodana, posłowie…

   Chyba, że polujesz na pierwsze wydanie, żeby za kilkadziesiąt lat sprzedać kolekcjonerom 😀