W połowie przyszłego roku do polskich księgarni powróci Elantris. I to w jakim stylu!

W przyszłym roku, po premierze Bands of Mourning (tom 6. Ostatniego Imperium) do polskich księgarni powróci ozłocony debiut Sandersona, Elantris. Wydana w 2005 roku książka doczekała się przekładu w 2007 r. i od dobrych kilku lat można ją dostać jedynie z rąk prywatnych, najczęściej na aukcjach internetowych, gdzie cena za egzemplarz wzrasta co najmniej dwukrotnie.

Wciąż utrzymuje się prognozowana przez MAGa pół roku temu (klik) data nowego wydania, tj. lipiec 2016. To oczywiście dobrze rokuje i pozwala mieć pewność, że nie dojdzie do poślizgu w terminie.

Nowe teksty – Tenth Anniversary Special Edition

Ta reedycja będzie wyjątkowo kusząca również dla nielicznych, którzy swoje Elantris nabyli już lata temu. Otóż będzie w pełni dostosowana do specjalnej edycji książki, wydanej przez Tor Books z okazji dziesiątej rocznicy debiutu Sandersona. To oznacza, że znajdziemy w niej każdą poprawkę, dodaną scenę czy jakąkolwiek zmianę, którą autor chciał urzeczywistnić przez ostatnie dziesięciolecie. Warto sobie uświadomić, że wówczas nie musiał mieć tak dużego wyobrażenia o Cosmere – którego Sel jest ważną częścią, w dodatku wydarzenia we wszystkich światach-seriach muszą ze sobą współgrać, również czasowo.

Dodatkowym prezentem jest rozdział arcybohatera Cosmere – Hoida.

Tak się prezentuje Tenth Anniversary Special Edition w Stanach:

el1

el2 el3 el4 el5

Niestety, wszystkiego mieć nie można – w tej edycji nie dostaniemy opowiadania Nadzieja Elantris. Pozostaje mieć nadzieję, że gdzieś jeszcze ukaże się w postaci bonusu.

Jak będzie wyglądało polskie wydanie?

Na ten moment wiemy tyle, że okładkę zaprojektuje Dominik Broniek – znakomity ilustrator odpowiedzialny między innymi za wygląd nowych wydań Ostatniego Imperium czy szkice do Cyklu demonicznego Petera V. Bretta, które zachwycają zagranicznych wielbicieli twórczości obu tych autorów.

grafika
Ilustracja do “Wojny w blasku dnia”, wyd. Fabryka Słów, Dominik Broniek
z-mgly-zrodzony-b-iext28794912
© MAG

Biorąc pod uwagę jakość naszych nowych egzemplarzy Mistborn możemy się spodziewać dopieszczenia takich detali jak tasiemka na zakładkę, szyty grzbiet, twarda oprawa, schludny wygląd druku. Zwłaszcza, że wydawnictwo chciałoby, żeby Sanderson w Polsce prezentował się w jednorodny, budzący skojarzenie z autorem sposób.

Elantris, razem z Duszą cesarza prawdopodobnie będzie ostatnią premierą Sandersona przed 3. tomem Archiwum Burzowego Światła.