Premiera Dawcy Przysięgi już za nami… ale myliłby się ten, który by sądził, że nic innego się nie dzieje!

Jak poprzednio wspominaliśmy, Brandon miał zająć się pracą nad Apocalypse Guard, pisząc coś innego w przerwach między tomami.

W dniu 17 września pasek postępu drugiej wersji pierwszego tomu Apocalypse Guard podskoczył do 100%, a 3 października na Twitterze autor obwieścił, że zaczął pisać trzecią i ostatnią część Legionu:

 

 

 

Pasek postępu pierwszej wersji Legionu 3 24 października sięgnął 100%, a jednocześnie pojawił się tajemniczy “Mystery Project”:

status

Na jakiś czas w środowisku fanów zawrzało, przerzucano się teoriami, co też Brandon pisze, czy to może coś nowego, czy to może jakiś stary projekt, prześcigano się w domysłach…
Dnia 26 października atmosferę podgrzał odcinek Fishing with Crandor, którego gościem był nie kto inny, jak właśnie Brandon Sanderson. Autor wspomniał tam, że bardzo podoba mu się koncept Silence Divine (osadzone na Ashyn, trzeciej planecie w układzie Wielkiego Rosharu, gdzie bakterie pozostają w symbiozie z Inwestyturą, obdarzając chorych magicznymi zdolnościami), ale nigdy nie udało mu się tego skutecznie przekuć w opowieść. Powiedział też, że tego lata dokonał się przełom w pracach nad Dark One (projekt wspominany w poprzednich State of Sanderson) oraz że obecnie pracuje nad tym tajemniczym projektem.

Fani oczywiście zaczęli przypuszczać, że może to właśnie Dark One jest tym tajemniczym projektem, ale Brandon zdementował plotki:

To prawie był Dark One… ale obecnie mam dla tego inne plany.

[Tajemniczy projekt] to inna książka, która latami dojrzewała, aż w końcu zdecydowałem się nad nią popracować. Prawdopodobnie nie ujawnię nic na ten temat aż do State of Sanderson, ponieważ wymaga to dłuższych wyjaśnień.
źródło

Opóźnienia

Z innych – nie mniej emocjonujących, lecz tym razem smutnych – drugi tom Białego Piasku nie ukazał się w listopadzie. Przez pewien czas podawaną datą był 26 grudnia, jednak nie było jeszcze żadnego oficjalnego oświadczenia. Obecnie podawana data to 20 lutego 2018 (amazon).
Wydawnictwo MAG już wcześniej (13 września) odłożyło Biały Piasek na przyszły rok, nawet jeśli oryginał wyszedłby zgodnie z planem.

To jednak nie koniec złych wieści: o ile – jak już o tym pisaliśmy – pierwsza część Dawcy Przysięgi wyszła zgodnie z planem, to druga część została przesunięta. Najnowsze informacje podają kwiecień.

Wspominaliśmy też, że do Dawcy Przysięgi może być dodany Stormlight Archive Pocket Companion: teraz jest to już pewne. Prawdopodobnie będzie to pakiet, jak to miało miejsce z Legionem i Stanem Idealnym, przy czym dodatek będzie przy jakichś 10% nakładu, do zdobycia w sklepie MAGa i gdzieś jeszcze (źródło).

Z innych wieści

To wciąż nie koniec: zbiórka na album Kaladin zakończyła się powodzeniem – choć emocje sięgały zenitu, gdyż cel udało się osiągnąć niecałe pół godziny przed końcem.
Mimo że zbiórka już zakończona, wciąż jeszcze można zamawiać: $15 za wersję cyfrową, $20 za fizyczną kopię. Więcej informacji tutaj i tutaj.

Apocalypse Guard zawieszone

2 listopada w wywiadzie z magazynem Paste (link) Brandon ujawnił, że zawiesza prace nad Apocalypse Guard.

Jak sam powiedział, skończył pierwszy tom, ale było z nim coś nie tak. Sugerowane rozwiązania wydawcy i redaktora również nie pasowały – więc zdecydował, że na razie potrzebuje odpocząć od książki i zająć się jakąś inną.

Ujawnił wtedy, że Tajemniczy Projekt to Young Adult, ale ponieważ napisał dopiero 10 rozdziałów, jeszcze nie jest pewien, czy książka wypali.
O ile plan trylogii Apocalypse Guard tworzył przez dwa lata, Tajemniczy Projekt potrzebował zaledwie trzech dni.

Powiedział też, że czuje się zachęcony swoją decyzją o wstrzymaniu Apocalypse Guard:

Cieszę się, że wciąż jestem w stanie przyznać, że książka mi nie wyszła. Muszę nad nią dłużej popracować. Część mnie naprawdę boi się nadejścia tego dnia, który przychodzi do niektórych twórców, kiedy stwierdzają “Nie, to jest wystarczająco dobre. Jazda”. Oczywiście, nie zdarza się to każdemu czy nawet większości. Ale ja nie chcę, żeby przydarzyło się mi.

3 listopada pasek postępu przeskoczył z 13% na 25%, 8 listopada na 41%.

13 listopada użytkownik Reddita wackyHair zauważył zmianę na stronie wydawcy Random House: w notce biograficznej Brandona Apocalypse Guard zostało zastąpione przez Skyward, projekt o którym Brandon wcześniej wspomniał w State of Sanderson 2013:

Skyward. (Tytuł roboczy.) Cosmere, Young Adult. We wczesnych stadiach prac. Prawdopodobnie odległa o kilka lat.

Wiadomo było też, że będzie to science-fiction (źródło).

14 listopada, podczas premiery Dawcy Przysięgi, Brandon potwierdził, że Tajemniczy Projekt to Skyward – i przeczytał z niego fragment:

(tutaj transkrypt)

Podczas trasy promującej Dawcy Przysięgi Brandon ujawnił, że Skyward nie będzie należał do Cosmere (źródło) oraz opisał jako skrzyżowanie Jak wytresować smoka? z Top Gun, ale ze statkami kosmicznymi – dziewczyna dostaje się do akademii kształcącej pilotów, a w międzyczasie znajduje stary, zepsuty statek z nieco zwichrowanym AI (źródło).

Zainteresowani znajdą więcej w Arcanum.

Około 5 grudnia pasek postępu podskoczył z 53% na 62%, a około 14 grudnia na 67% – widać, że prace idą pełną parą.

Słowo skyward można mniej więcej przetłumaczyć jako ku niebu, podniebny, w stronę nieba, w niebo. Macie jakieś własne propozycje tłumaczenia?

Które wieści was najbardziej zaciekawiły?