Zajęty pracami nad Oathbringerem Sanderson od czasu do czasu, najczęściej w podróży, robi sobie przerwy na pisanie czegoś krótszego. I tak oto powstał m.in. Snapshot, zapowiedziany na luty 2017.

Snapshot to detektywistyczna mikropowieść SF, nie mająca nic wspólnego z Cosmere. Osadzona jest w świecie podobnym do naszego, gdzie ludzie potrafią zrobić Zdjęcie danego dnia. Świat ten jest pełen mikrourządzeń, które wykonują najróżniejsze czynności, od oczyszczania atmosfery do monitorowania stanu ludzkiego organizmu. Dane z tych urządzeń pozwalają odtworzyć dany dzień ze wszystkimi ludźmi i sytuacjami, które miały miejsce w rzeczywistości. Główny bohater, Anthony Davis pracuje jako policjant w organizacji o nazwie Służba Zdjęcia (Snapshot Duty). Zajmuje się wchodzeniem w Zdjęcia i przeprowadzaniem śledztw. Oczywiście musi wszystko obserwować z boku, bo każda jego interwencja a nawet sama obecność wprowadza zakłócenia, które mogą doprowadzić to tego, że dzień jest do wyrzucenia i musi być odtworzony ponownie. Praca Davisa jest na ogół dość prosta i przyziemna. Zajmuje się drobnymi sprawami jak szukanie ukrytych narzędzi zbrodni, czy dokumentacja rodzinnych sprzeczek. Pewnego dnia Davis postanawia prześledzić historię jednej rozmowy telefonicznej, która tajemniczo nie została zanotowana na komisariacie i odkrywa coś przerażającego.

Wielkością Snapshot będzie porównywalny do Duszy Cesarza, czy Tajemnej Historii. Książka zostanie wydana przez amerykańskie wydawnictwo Vault Books – specjalizujące się w wydaniach kolekcjonerskich – w dwóch edycjach. Pierwsza, numerowana i tańsza, za 50 dolarów, będzie wydrukowana w 2500 kopiach, druga, literowana, będzie wydana tylko w 52 egzemplarzach, których cena to 250 USD. Można już zamawiać tutaj. Obie będą miały kolorowe ilustracje, skórzane oprawy i inne luksusowe dodatki. Na szczęście równolegle dostępny będzie tańszy e-book i po pewnym czasie Brandon planuje wydanie papierowe dostępne w jego sklepie.

Więcej tutaj, tutaj i tutaj. Po ostatnim linkiem, lub bezpośrednio tu na YouTube, można posłuchać, jak autor czyta fragment mikropowieści.

Dodatkowo w listopadzie tego roku, w USA ukaże się zbiór Unfettered II, w którym Sanderson zamieści swoje opowiadanie, choć na razie nie ma informacji jakie. Dla przypomnienia, w pierwszym zbiorze Unfettered ukazało się opowiadania ze świata Koła Czasu – River of Souls.