Jesteście ciekawi, nad czym Brandon pracuje i czym planuje zająć się później?

Psst! Jeśli szukasz informacji o nadchodzących premierach, to zajrzyj tutaj 🙂

Na chwilę przenieśmy się w czasie…

Grudzień 2016

W opublikowanym wtedy State Of Sanderson znalazły się następujące informacje:

Archiwum Burzowego Światła

Czwartego tomu nie należy spodziewać się wcześniej niż w 2020. Jest to bezpieczne przypuszczenie, zamiast obiecywać 2019, jak to kiedyś sądził, że da radę.
Tak jak zawsze, obiecuje zobaczyć, czy to się da jakoś przyspieszyć. Ale jeśli planowanie Dawcy Przysięgi zajęło rok, a napisanie 18 miesięcy, to już daje 2,5 roku – nie licząc innych rzeczy, które chce zrobić.

Z Mgły Zrodzony

The Lost Metal (Zaginiony/Utracony Metal), czwarty tom Wax&Wayne będzie następnym projektem nie-YA. Plan jest taki, żeby wydać go w 2018 roku, więc gdzieś jesienią 2017 można spodziewać się pojawienia paska progresu na stronie.

Po zakończeniu Drugiej Ery damy sobie na wstrzymanie ze Z Mgły Zrodzonym na parę lat, podczas gdy Brandon zajmie się sequelami Elantris/Rozjemcy.

Status: Siódma część (W&W 4) w trakcie planowania.

Apocalypse Guard

Następnym krokiem jest Apocalypse Guard (Strażnicy Apokalipsy?); wyglądajcie paska postępu gdzieś na początku 2017.

Status: Planowanie prawie zakończone, będzie to następny projekt.

Rithmatist

Kontynuacja Rithmatist prawdopodobnie w tym roku, w zależności od kilku czynników (jak na przykład ile zajmą poprawki Burzowego Światła). Jest to najbardziej pożądana książka przez fanów, ale to pewnie dlatego, że wiadomo, że Burzowe Światło sprawnie zbliża się do publikacji.

Niektórzy się zastanawiają, czemu mimo to Apocalypse Guard przed The Atzlanian (Rithmatist 2). Odpowiedź brzmi: dwa wydawnictwa. Burzowe Światło, Rithmatist i Wax&Wayne to wszystko książki TORa, a Delacorte też trzeba coś dać, skoro cierpliwie czekali cały rok na skończenie Burzowego Światła, tak więc oni dostaną następny duży kawał czasu Brandona.

Status: wkrótce.

Alcatraz

Spoilery z piątego tomu Alcatraza:
Będzie jeszcze szósty tom, ale przed nim pewnie pojawi się Rithmatist 2. Ale nie jest to nic pewnego. Przynajmniej na tym etapie, gdzie plany wciąż są jeszcze zmienne. Zobaczymy.

Elantris

Plan jest taki, żeby po skończeniu Wax&Wayne robić Burzowe Światło i sequele Elantris na zmianę. Burzowe Światło 4 prawdopodobnie ruszy gdzieś w 2018, ale możliwe, że najpierw na tapecie znajdzie się Elantris 2. Nie będzie to w tym roku – tutaj już pełno książek wspomnianych wcześniej – ale jesteśmy coraz bliżej powrotu na Sel.

Status: Nie w tym roku. Niewielka szansa, że w 2018.

Rozjemca

Tutaj nic się nie rusza. Drugi tom kiedyś będzie, ale nie teraz.

Legion

Brandon chce napisać trzecią część, ale być może zachowa na jakiś zbiór krótszych dzieł nienależących do Cosmere, jak np. Stan Idealny.

Dragonsteel

Opowieść o Strzaskaniu Adonalsium z perspektywy Hoida to przedostatni punkt w sekwencji Cosmere (mimo, że jest pierwsza w chronologii). Na pewno nie wcześniej niż po dziesiątym tomie Archiwum Burzowego Światła.

Nienazwana książka z Trenu

Książka osadzona na Trenie jest w planach od wielu, wielu lat. (Cienie dla Ciszy w Lasach Piekła są trochę wypadkiem przy pracy, bo to ta właśnie pozycja jest główną dla tego świata)
Status: bardzo wczesna faza planowania.

Srebrnoświatło

Jesteśmy już prawie na tyle daleko w Cosmere, że historia osadzona w Srebrnoświetle staje się możliwością. Byłaby to raczej mikropowieść niż pełna książka. Raczej nie w 2017, ale wiemy o Srebrnoświetle wystarczająca dużo, żeby można było umieścić tę pozycję na liście.
Status: bardzo wczesna faza planowania.

Projekty czasowo zawieszone:

  • Adamant
  • Dark One
  • Death by Pizza
  • Silence Divine
  • Soulburner
  • Aether of Night
  • Możliwy spin-off Mścicieli o Mizzy

Podsumowanie:

W tym planie jeszcze gdzieś powinien pojawić się Rithmatist 2 i (ponownie spoilery z piątego tomu Alcatraza) szósty tom Alcatraza:

luty 2017: Snapshot
listopad 2017: Burzowe Światło 3
wiosna 2018: Apocalypse Guard 1
jesień 2018: Wax & Wayne 4 (finał Drugiej Ery)
gdzieś w 2019: Apocalypse Guard 2
gdzieś w 2019: Niezdecydowane (ale prawdopodobnie jeszcze coś tutaj będzie, ale możliwe też, że prace nad Burzowym Światłem 4 na to nie pozwolą)
gdzieś w 2020: Burzowe Światło 4
gdzieś w 2020: Apocalypse Guard 3 (finałowy tom)

Cóż, tak przynajmniej wyglądało to w grudniu. Od tego czasu plany trochę się pozmieniały…

Apocalypse-Guard-Cover
Concept art Apocalypse Guard © Kelley Harris

Lipiec 2017

Brandon ujawnił co nieco ze swoich aktualnych planów w drugiej połowie lipca, gdy na reddicie został założony wątek w reakcji na pojawienie się paska postępu Apocalypse Guard (pisaliśmy tej serii tutaj).

Sanderson spróbuje napisać te książki jednym ciągiem, z czymś przypadkowym między nimi, żeby odpocząć. Uważa, że Z Mgły Zrodzony skorzystał na tym, że podczas tworzenia miał już perspektywę całej serii. Pragnie sprawdzić, czy uda mu się odtworzyć to doświadczenie.

Zapytany, czy to oznacza brak sequela Rithmatist w najbliższej przyszłości zwrócił uwagę, że Rithmatist należy do TORa, a musi też coś dać Random House i że wróci do książek TORa w przyszłym roku.

Obecny plan (choć te plany zwykle się zmieniają):

Napisać trylogię Apocalypse Guard w tym roku i następnym, z mikropowieścią między każdą częścią, żeby odpocząć. To może zająć (mniej więcej) nawet do roku.

Potem Wax&Wayne 4, Rithmatist 2 i finałowy Legion w ciągu przyszłego roku. To pozwoli zakończyć Wax&Wayne i Legion, może też Rithmatist, w zależności od tego czy chce dwie czy trzy książki.

Mając to wszystko z głowy, zabierze się za Burzowe Światło 4, napisze coś dziwacznego i nieplanowanego w międzyczasie, a potem prosto w Burzowe Światło 5, które zakończy pierwszy cykl Archiwum Burzowego Światła.

Ale – jak już było wspomniane – te plany mają tendencję bardzo się zmieniać, kiedy pracuje nad różnymi książkami.

Jeśli chodzi o wspomniane mikropowieści między kolejnymi częściami Apocalypse Guard, to jeszcze nie wie co to będzie – jest kilka rozplanowanych, które chciałby zrobić, ale nie jest w stanie powiedzieć, którymi się zajmie.

Na pytanie, czy pasek postępu Apocalypse Guard na stronie odnosi się do pierwszej części, czy też całej trylogii, odpowiedział, że podchodzi do tego ambitnie i jest to postęp całej trylogii, jako że zamierza pisać ją całą za jednym zamachem.

Z kolei na pytanie, jak to jest pracować nad projektem, który nie jest Burzowym Światłem, odpowiedział:

To miłe. Kocham Burzowe Światło, ale kocham też moje dzieci, a bycie zamkniętym z nimi w pokoju przez trzy lata (nie rozmawiając z nikim innym) to byłoby trochę zbyt wiele…

31 sierpnia 2017

Tego dnia Brandon na swojej stronie ujawnił kolejną wersję swoich planów (link). W niej z kolei znalazło się kilka nowych informacji, między innymi więcej szczegółów dotyczących fabuły Apocalypse Guard.

Premiera Apocalypse Guard jest obecnie planowana na jesień 2018 roku, a między tomem pierwszym i drugim Brandon być może weźmie na warsztat trzecią i ostatnią część Legionu.

Obecny plan pisania zakłada półtora roku poświęconego innym projektom, a potem powrót do Burzowego Światła:

2017
czerwiec – sierpień: Apocalypse Guard, tom pierwszy (premiera jesienią 2018)
wczesny wrzesień: Legion 3 (premiera gdzieś w 2018)
późny wrzesień – grudzień: Apocalypse Guard, tom drugi (premiera w połowie 2019)
późny grudzień: losowa mikropowieść
2018
styczeń – marzec: Apocalypse Guard, tom trzeci (premiera w połowie 2020)
kwiecień – lipiec: Wax & Wayne, tom czwarty (finał Drugiej Ery, premiera jesienią 2019)
sierpień – grudzień: niezdecydowane (być może Rithmatist 2?)
2019
wszystkie miesiące: Burzowe Światło 4 (wydanie jesienią 2020)

Na więcej szczegółów musimy poczekać aż do grudniowego State of Sanderson 🙂

Jak Wam się podoba taki status spraw?