Brandon Sanderson, jak doskonale wiecie, jest niezwykle zapracowanym autorem. Pewnie wszyscy potrafilibyśmy wskazać jego wielu kolegów po fachu, którzy w przypadku błyskawicznie wydawanych dobrych książek mogliby się od niego uczyć (osobiście patrzę teraz na Rothfussa), nic więc dziwnego, że w związku z faktem, iż rok 2015 pomału dobiega końca, Sanderson postanowił podsumować go na swoim blogu i przedstawić nam własne plany i cele na rok nadchodzący.

Pełne oświadczenie Brandona w języku angielskim możecie znaleźć tutaj. Natomiast poniżej prezentujemy streszczenie najważniejszych informacji:

 Rok 2015 wg Brandona Sandersona

 

Styczeń-Maj CALAMITY

Większość czasu, który Brandon mógł poświęcić na pisanie, zadedykował Calamity. Głównie ze względu na fakt, że w roku poprzednim zrezygnował z trzeciej części Stalowego Serca na rzecz dwóch kolejnych części Mistborn. Ostatnie rozdziały Calamity zostały napisane w maju.

Czerwiec-Sierpień STORMLIGHT THREE

Czyli coś, co interesuje nas chyba najbardziej! Niestety, jak sam autor sam potwierdził, nie udało mu się zdziałać zbyt wiele, a swój czas musiał dzielić na korekty czy podróżowanie.

Wrzesień-Październik KOREKTY oraz TAJEMNICZY PROJEKT

Jak wyżej, ze względu na liczne podróże, ciężko było napisać cokolwiek z ABŚ, które wymaga pełnego poświęcenia, więc Brandon zdecydował się na ukończenie projektu, nad którym pracował od dekady. Potwierdził, że już niedługo zdradzi coś na jego temat (dotyczy on powieści).

Listopad-Grudzień STORMLIGHT THREE

Brandon planuje kontynuować pisanie, aż do momentu, kiedy ukończy „Dawcę przysięgi„.


Główne projekty

 

Zachęcamy do zapoznania się z długodystansową rozpiską Planowanych kontynuacji Sandersona.

The Stormlight Archive

Jak zaznaczono, praca nad Archiwum Burzowego Światła idzie dobrze. Brandon obecnie pracuje nad tomem trzecim (Dawca przysięgi), jest to jego główny projekt i nie będzie on pisał niczego nowego, dopóki 3. tom nie zostanie ukończony (obecnie wskaźnik na jego stronie internetowej wskazuje 36% „pierwszego szkicu”).

Potencjalna data wydania książki wciąż się zmienia. Nawet jeśli zostanie ukończona na początku 2016, może minąć kolejny rok, zanim ją zobaczymy. Ogrom obróbki (edycja, ilustracje) jakiej wymaga powieść może zająć dużo czasu. Brandon mówił ludziom, że jesień 2016 jest najwcześniejszym możliwym terminem, jednak jego współpracownicy ostrzegali, że jest to termin mało realistyczny i należy zakładać rok 2017 jako wstępny okres wydania.

Co to oznacza dla jego optymistycznego stwierdzenia „jeden tom ABŚ na każde 18 miesięcy?”? Sanderson powiedział, że im więcej nad tymi książkami pracuje, tym mniej staje się tego pewny. Samo opracowanie zarysu Dawcy Przysięgi zajęło około roku.  Biorąc pod uwagę jak wiele „ruchomych elementów” znajduje się w tej serii, trudno jest oszacować ile może zająć ich pisanie.

Brandon będzie kontynuował ich  pisanie w tak szybkim tempie, na jakie go aktualnie stać. Uważa ABŚ za swój główny, sztandarowy projekt na następną dekadę czy dwie i jest temu w pełni zadedykowany. Ale każda książka, jak już wspominał, jest jakby czterema książkami w jednej, więc nawet jeśli będzie wydawał je raz na trzy lata, to będzie tak, jakbyśmy dostawali cztery „książki” w trzy lata.

W międzyczasie istnieje szansa, iż Brandon napisze kilka krótkich historii osadzonych w świecie Rosharu.

Status: Książka trzecia w toku

 

Mściciele

Trzecia część trylogii ukończona, zedytowana i wychodzi w lutym i jest to w rzeczy samej zakończenie.

Brandon nie nie zamknął sobie furtki w tym świecie, ale na ten moment nie poczynił żadnych planów, by tam wrócić. Jeśli to zrobi, to na tej samej zasadzie jak w przypadku Mistborn.

Sanderson stwierdził, iż jest niezwykle zadowolony z ostatniej książki i nie może się doczekać, aż zostanie ona przeczytana i oceniona. Jednocześnie wyraża wdzięczność dla wszystkich wspierających serię. Były głosy, które mówiły mu, że coś spoza Cosmere nigdy nie będzie sprzedawało się tak dobrze, jak coś osadzone w tym uniwersum, jednakże Mściciele idą łeb w łeb z ABŚ i Z mgły zrodzonym, jeśli chodzi o popularność i jest to dla Sandersona ulga, że widzi ludzi, którzy podążają za nim nawet w innego rodzaju podróżach.

Status: Ukończone!

 

Mistborn

A rozmawiając o Mistborn, jak radzi sobie Scadrial? Aktualnym planem Sandersona jest rozciągnąć książki z serii Mistborn w ciągu całej jego kariery, osadzając historie w różnych erach z rozmaitymi zestawami postaci.

Oryginalnym zamysłem były trzy trylogie, jednakże książki z Waxem i Waynem (trylogia zaczynająca się od książki Stop prawa) rozciągnęły to do czterech serii (więc aktualnie wydawaną drugą trylogię możemy uważać jako serię 1.5). Oznacza to, że  powstanie trylogia osadzona w czasie współczesnym oraz trylogię s-f w czasie przyszłym.

Sanderson wciąż ma jeszcze jedną książkę do wydania oraz jedną do napisania (The Bands of Mourning wychodzi w styczniu, do napisania jeszcze The Lost Metal), planuje napisać ją gdzieś pomiędzy Stormlight 3 a 4.

Status: Era 1.5 – trzecia książka ukończona, czwarta w przygotowaniu


(c) Michael Wheelan

Projekty drugoplanowe

Elantris

Sanderson wciąż planuje sequele swojego debiutu, jako że ludzie wciąż wyrażają swoje zainteresowanie tym światem. Aktualnie ma je zaplanowane w miejscu, kiedy serie z Waxem i Waynem zostaną ukończone (więc możliwe, że po wydaniu ABŚ 4, co możemy wywnioskować z akapitu dot. Mistborn). Wtedy też Scadrial weźmie sobie przerwę, aby Sanderson mógł powrócić do Sel, napisać kontynuację/e Elantris i wrócić z powrotem do Mistborn, tym razem w latach 80-tych.

 Status: Opóźnione, ale będzie prędzej niż później

 

The Rithmatist

Książka  druga ten serii (nazywana The Aztlanian) jest kolejnym punktem w grafiku, za które Sanderson musi wziąć się szybko. Przyznał on, że próbując pisać zrozumiał, że nie ma wystarczająco  szerokiej wiedzy na temat historii i kultury tego okresu, by zrobić to jak należy. Więc zaprzestał i rozpoczął research, ale w związku z terminami, musiał wrócić do swoich głównych projektów.

The Aztlanian  została umieszczona po wydaniu Stormlight 3. Być może nie zostanie znów przesunięta. BS próbował napisać mniej więcej równą ilość stron dla Oathbringera co dla innych książek z Archiwum Burzowego Światła, co daje mu możliwość napisania w tym czasie trzech mniejszych książek. Aktualnie są to „The Lost Metal” (Wax and Wayne 4), The Atzlanian i kolejny projekt (o którym niżej).

Status: Opóźnione, jednak może wkrótce ujrzy światło dzienne

Alcatraz vs. the Evil Librarians

Książka piąta jest już napisana i aktualnie poddawana edycji. Zdaniem Sandersona zostanie wydana w wakacje, około sierpnia. Jednocześnie wszystkie poprzednie części dostaną reedycję, począwszy od lutego przyszłego roku.

Sanderson zachęcił również do tego, by dać tej serii szansę, gdyż jest niezwykle zabawna, mimo iż różni się od jego innych książek.

Status: Piąta (i ostatnia) ukończona!

White Sand

Dla tych, którzy nie wiedzą: jest to książka, którą Sanderson pisał równolegle z Elantris, ale nigdy jej nie upublicznił. Kiedy BS został pierwszy raz wydany, rozważał wypuszczenie jej, jednak wolał przedtem dokonać konkretnego sprawdzenia.

Rewizja ta była opóźniana w czasie, aż do momentu, w którym zdecydowano, że powieść zostanie przepisana. Parę lat później pojawiła się interesująca możliwość, która zmieniła Sandersonowi perspektywę, bowiem firma zajmująca się komiksami, Dynamite Enterainment, wystosowała do BS pytanie, czy nie ma on może żadnej nieopublikowanej powieści, z której można by zrobić powieść graficzną.

W związku z brakiem czasu, inny pisarz wziął na siebie ciężar zaadaptowania White Sand. 

Zostanie ona wydana w postaci trzech powieści graficznych. Pierwsza z nich jest prawie gotowa, zostanie wydana gdzieś w przyszłym roku. Pod tym linkiem możecie zobaczyć próbkę dzieła: 1 2 3.


Projekty trzecioplanowe

 

Siewca Wojny

W czasie gdy część bohaterów pochodzących z Nalthis zaliczyło swe debiuty w innych książkach, BS wciąż nie ma ustalonej ramy czasowej dla momentu, kiedy wróci do pisania drugiej części (zatytułowanej aktualnie Nightblood).

Jednocześnie Sanderson zaznaczył, że zdaje sobie sprawę z ogromu ludzi czekających na tę książkę i planuje ją napisać, jednak aktualnie za większy priorytet oznaczył kolejną część Elantris, więc drugiego Warbreakera nie zobaczymy w najbliższej przyszłości.

 Status: W przerwie

 

Legion

BS planuje również wydać kolejną (i finałową) nowelkę, będącą sequelem Legionu. Nie będzie ona tak dużego kalibru jak inne jego znane powieści, co jest powodem, dla którego zostaną napisane. Jednakże Sanderson nie wie jeszcze, kiedy znajdzie czas, by się za nią wziąć. Są jednak nikłe szanse, iż stanie się to wcześniej niż w 2018 roku.

Status:  W krótszej przerwie

 

Kolekcja krótkich historyjek z Cosmere

Przez dłuższy czas BS myślał nad  zebraniem różnych kawałków Cosmere w postaci kompilacji one-shotów. Jak zaznaczył, może zająć to rok. Jednym z terminów jest koniec 2016 roku, jako coś, co „zajmie nas” zanim Dawca Przysięgi zostanie wydany.

Aktualnie Sanderson zastanawia się nad tytułem Arcanum Unbound.


 

Projekty w trakcie rozwoju

 

Nowe serie „Young Adult”

Branderson jest w trakcie dewelopingu nowych serii dla młodych dorosłych, które mogłyby być wydane zaraz po Mścicielach przez tego samego wydawcę. Aktualnie BS nie może powiedzieć na ten temat zbyt wiele, ale możemy spodziewać się wycieku jakichś informacji w trakcie trasy „Calamity”. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, pierwsza część trylogii będzie napisana pomiędzy Stormlight 3 a 4.

 

 

Adamant

Część z Was mogła już coś słyszeć na temat kolejnej epickiej serii sci-fi, nad którą BS pracuje. Jedna nowelka z tego uniwersum została już ukończona, ale obecnie napisanie kolejnych nie jest priorytetem. Zmieni się to może po skończeniu Stormlight.

Status: W przerwie

 

Dark One

Kolejnym elementem przedstawionym w oświadczeniu Sandersona jest seria dla młodych dorosłych o chłopcu, który odkrył iż jest „tym złym”, postacią z przepowiedni o zniszczeniu świata. Aktualnie Brandon jest zbyt zapracowany, by się za to wziąć, zwłaszcza iż w porozumieniu z edytorami z „Random House” ustalono, że wyżej wspomniana inna seria young adult będzie lepsza do wydania po „Mścicielach”.

Status: Brak zaplanowanej daty startu projektu

 

Death by Pizza

BS dokonał własnego przełomu w trakcie pisania tej książki, czyniąc głównego bohatera bardziej interesującym  (dla tych, którzy nie wiedzą, jest to o nekromancie posiadającym własną pizzerię). Jednakże jest to jak na razie odskocznia dla Sandersona, którą pisze głównie dla zabawy. (Obecnie ukończony jest pierwszy szkic prawie całej książki).

Status: W przerwie

 

Dragonsteel/Liar of Partinel

Historia w pełni poświęcona Hoidowi, prequel do całego Cosmere. Niestety prawdopodobnie nie zobaczymy go dopóki całe Archiwum Burzowego Światła nie zostanie ukończone (całe dziesięć części, jedna lub dwie dekady czekania)

Status: długa droga przed nami 🙁

 

Silence Divine

Historia o tym, jak złapanie choroby zapewnia Ci talenty magiczne, osadzona w uniwersum Cosmere. Brandon poczynił już pewne kroki w kierunku realizacji tego projektu,  ale nie miał czasu by go ukończyć.

Status: W przerwie

 

Soulburner

Zarys, który powstał rok temu, coś na pograniczu powieści Dune a Star Warsami. Jednakże BS nie ma jeszcze gotowej historii, a umieszcza to w swym podsumowaniu dlatego, byśmy wiedzieli, że i takie myśli krążą z tyłu jego głowy.

Status: Brak daty startu projektu

 

Aether of Night

Kolejna z książek, które pisał w czasie pisania Elantris i jednocześnie kolejna, która nie jest zła, ale potrzebuje solidnej rewizji. Brandon oświadczył, że jeśli chcemy ją przeczytać, możemy napisać do niego e-maila z prośbą o kopię w ramach podziękowania za przeczytanie tak długiego postu :).


Wstępne daty wydania powieści

 

w poniższej liście nie uwzględniono mniejszych projektów

Styczeń 2016: Wax and Wayne 3 (Bands of Mourning)
Luty 2016: Mściciele 3 (Calamity)
Czerwiec-Sierpień 2016: Alcatraz 5
Gdzieś w 2017: Stormlight 3 (Dawca Przysięgi)
Gdzieś w 2017: Rithmatist 2 (The Alztlanian)
Wiosna 2018: Nowy YA projekt 1
Jesień 2018: Wax and Wayne 4 (The Lost Metal)
Gdzieś w 2019: Stormlight 4
Gdzieś w 2019: Nowy YA projekt 2
Gdzieś w 2020: Elantris 2
Gdzieś w 2020: Nowy YA projekt 3 (ostatni)
Gdzieś w 2021: Stormlight 5 (koniec pierwszej części)
Gdzieś w 2022: Elantris 3 (finał trylogii)

Odległość potencjalnej daty wydania piątego tomu Archiwum Burzowego Światła, czyli dziesięć lat budzi strach, prawda? Jednak trzeba przyznać, że mnogość i różnorodność projektów, którymi zajmuje się Sanderson jest niezwykła.  Możemy mu tylko życzyć, aby dotrzymał wszystkich swoich postanowień i jak burza przeszedł przez cały wypełniony po brzegi grafik.

A korzystając z okazji i Wam pragniemy życzyć mile spędzonego sylwestra i szczęśliwego Nowego Roku, w którym spełnią się Wasze marzenia 🙂 

 • https://hrosskar.blogspot.com Hrosskar

  Bardzo dobry wpis 🙂 Chciałbym mieć już te wszystkie książki i liczę w 2016 roku na MAGa – chce jak najwięcej wznowień jak i nowości od Sandersona 🙂
  Przy okazji również szczęśliwego Nowego Roku oraz dalszego rozwoju w 2016 🙂

 • agawilk888

  Nie wiem czemu, ale jak to przeczytałam, to zechciało mi się płakać. Nie wiem też czy to ze szczęścia czy ze smutku. Kiedy on to zdąży napisać, a ja przeczytać?

  • Zawadzki

   Ja miałem bardzo sandersonowy rok bo caly czas czytałem tylko tego autora, 9 książek, opowiadania, potem niektóre w oryginale. Właśnie – kiedy on mi zdąży napisać kolejne 9 na 2016? Ciężkie życie

   • agawilk888

    Moje ostatnie wakacje (a raczej lipiec) należały do Sandersona. Przeczytałam wszystko co kiedykolwiek było wydane po polsku oprócz Nowej duszy cesarza. Po czym się załamałam, bo wiedziałam, że napisał DUŻO więcej książek, a ja nie mam jak ich przeczytać, muszę poprawić mój angielski :'(

    • Zawadzki

     Niestety ten angielski jest ciężki 😉 Sam myślałem że stoje świetnie z tym językiem a tu ciężka niespodzianka. Trudno dorwać w ogole te książki których nie wydano w Polsce, nawet w oryginale, znajoma ze stanów mi pośle paczkę z Legionem i kilkoma innymi. Chciałem powiedzieć że jeśli masz jako taki angielski to czytanie w oryginale to będzie mordęga

 • Bzhydack

  Jeśli te daty się ziszczą, to będę skakać ze szczęścia. W sześć lat skończyć pentalogię z książek jak cegły, po drodze realizując 4 inne projekty? Niektórzy autorzy tyle czasu jedną książkę piszą.

  • http://drogakrolow.pl Wiola

   Ja jestem naprawdę pełna podziwu, dosłownie padam do stóp, bo przecież taki Martin to w sumie przez ostatnie 5 lat ledwo co palcem kiwnął, a Brandon nie dość, że ma planów na najbliższe kilka lat, to w głowie ciągle powstają kolejne i jeszcze tłumaczy nam się z tego, że pewnych rzeczy nie zdąży napisać szybciej. Niesamowity człowiek 😀

 • Chainekken

  Niedawno na swoim twitterze G.R.R. Martin opublikował płaczliwy post w którym się żalił, że nie może skończyć JEDNEJ książki pisanej nie wiem już ile lat, i że serial wyprzedzi wobec tego fabularnie samą powieść, za co ogromnie przeprasza. Tak patrzę na ten artykuł i do głowy przychodzi mi tylko jedno: patrz i ucz się, mości Martinie, patrz i ucz się! Wiadomo, że wena bywa zdradliwą s*ką, ale ileż talentu musi mieć w sobie Brandon żeby taką s*kę utrzymać przy sobie! 😀

  • Lady Dragon

   Prawda, Brandon jest niesamowicie pracowity. Martwię się tylko żeby się nie pogubił w tym wszystkim, tyle tych projektów na raz. Musi to sobie dobrze rozplanować. Może będzie miał nauczkę po tych zmianach w Słowach Światłości, że nie ma się co tak spieszyć, fani i tak zaczekają 😛 A po co potem się frustrować i poprawiać wydane już książki?

  • Odpryskowy

   Fakt faktem, że te lata w których miał najwięcej napisanych stron to były te, w których wydawał książki już wcześniej wymyślone i częściowo napisane – jak mu się skończą teksty z szuflady, to trochę zwolni. Łatwiej jest poprawiać i zmieniać coś już wymyślonego niż startować od zera.
   W 2015 napisał poniżej 1000 stron, a były to książki „nowe”, które nie były wcześniej pisane. Tak więc to jest mniej więcej tyle, ile będzie w stanie napisać jak już opublikuje wszystkie teksty z szuflady.

 • Lady Dragon

  Z tego wszystkiego, poza Archiwum, najbardziej chciałabym dorwać Dragonsteel. To chyba na Yolen? Tam występują smoki! A ja bardzo lubię smoki 😛 Smoki Sandersona, to musi być coś. Mam nadzieję, że do tego dożyję 😀

 • Pingback: Bibliografia nowego Mistrza — Droga Królów - Brandon Sanderson()