Choć pojawił się u nas dobre kilka lat temu, Sanderson miał kilka suchych lat wśród polskich fanów – mało kto o nim słyszał, a kolejne pozycje ukazujące się nakładem MAGa obchodziły się bez rozgłosu, aż wyszły ze stałej sprzedaży. Czas na zmianę.

Wydanie Drogi Królów poskutkowało nareszcie pełnym dostrzeżeniem i docenieniem sztuki Sandersona przez polskich czytaczy fantasy. Głodni jego książek szybko zaczęli się rozglądać po znajomych, bibliotekach a przede wszystkim na chomikuj, co oczywiście zostało zauważone przez wydawnictwo. Natychmiast postanowili o wznowieniu kolejno najlepszych dzieł autora wydanych kilka lat wcześniej, które wówczas już nie cieszyły się zainteresowaniem księgarni. Oto, co trafi do księgarni w ciągu najbliższych 17 miesięcy.

2015

Na pierwszy ogień poszła cała trylogia Ostatnie Imperium. Pomiędzy oryginalnym wydaniem a reedycją zachodzi kilka różnic. Przede wszystkim poprawiono i ponownie zredagowano tłumaczenie. Wydanie jest wyższej jakości a okładki wyglądają znacznie lepiej, co również na fali Archiwum poskutkowało wybornymi wynikami sprzedaży. Nowy Z mgły zrodzony od miesiąca utrzymuje się na listach fantastycznych bestsellerów. Pierwsze daty wydań:

  • Z mgły zrodzony 21 marca 2008 rok
  • Studnia wstąpienia 22 stycznia 2010 rok
  • Bohater wieków 4 marca 2011 rok

Wznowienie ruszyło w czerwcu. Daty drugich wydań to:

  • Z mgły zrodzony  17 czerwca 2015 rok
  • Studnia wstąpienia 12 sierpnia 2015 rok
  • Bohater wieków 10 października 2015 rok

 

collagem1

m4

[Aktualizacja]

Pamięć światłości. Czternasty tom legendarnego cyklu Koła Czasu Roberta Jordana. Po jego śmierci wykończenie serii powierzono Sandersonowi, który na podstawie wskazówek autora napisał trzy ostatnie tomy. Choć to nie do końca jego dzieło, to jednak Brandon jest autorem tego rozdziału opowieści i jak twierdzą sami fani Koła, wiele do niej wniósł.

Ta część w Stanach ukazała się już dwa lata temu, w Polsce zaprezentuje się w księgarniach [Aktualizacja 2] nieco później, niż zamierzano, bo najwcześniej w grudniu.

A-Memory-of-Light

2016

Wydawnictwo MAG na swoim forum ujawniło plany dotyczące Brandona na przyszły rok. Jest to pięć tytułów.

Stop prawa. Oficjalnie czwarty tom Ostatniego Imperium, nieoficjalnie – tom pośredni do nowej trylogii, opartej w tych samych realiach co Z mgły zrodzony, ale kilkaset lat po wydarzeniach z poprzednich tomów. Pierwotnie ukazała się u nas 17 lutego 2012 roku. Spotkała się z bardzo zróżnicowanymi opiniami Sandersonofilów. Wstępna data reedycji to styczeń.

m5

Shadows of Self i Bands of Mourning. Kolejne tomy po Stopie Prawa. Sanderson wykańczał je wiosną, w planach wydawniczych w Stanach są pozycjami na początek 2016 roku. W Polsce – marzec i maj ’16r.

Elantris. Debiut Brandona z 2005 roku, który doczekał się polskiej dystrybucji 25 maja 2007 roku. Świat tej powieści przynależy do Cosmere, sandersonowskiego wszechświata, to zamknięte dzieło, które uznaje się go za obowiązkową pozycję dla studiujących tego autora.

Na posiadaczy pierwszego wydania również czeka wielka pokusa, ponieważ drugie ma zostać połączone z The Emperrors Soul – krótkim dziełem a’la Muzyka milczącego świata wprost ze świata Elantris, które w Stanach zostało wydane w 2012 roku. Pan Andrzej Miszkurka nie umie jednak powiedzieć na ten moment, czy menadżer autora  (Emily Bushman Sanderson, małżonka) zgodzi się na takie połączenie. Chciałabym również, aby włączyli w to opowiadanie Nadzieja Elantris – jeśli nie będzie to możliwe, spróbujemy zdobyć dla Was oryginał i przetłumaczyć go na własną rękę, ponieważ już jako ostatek w kwestii tego świata na pewno nie spotka się z osobnym wydaniem.

[Aktualizacja]. The Emperrors Soul ma się ukazać oddzielnie.

el

Warto zwrócić uwagę, że od czasu pierwszego wydania autor pozmieniał pewne szczegóły. Byłoby dobrze, gdyby edytorzy MAGa wzięli pod poprawkę i ten fakt, dając nam okazję do zapoznania się z właściwą wersją.

Do księgarni ma trafić równo za rok, w lipcu.

Oathbringer

Tak tak, dobrze widzicie! Wydawnictwo MAG widzi trzeci tom Archiwum Burzowego Światła na półkach polskich czytelników już w 2016 roku, wbrew obawom o długie tłumaczenie świątecznego wydania. Mało tego – to plany już na jesień. Jak informował sam Brandon ponad miesiąc temu, orientacyjna data wydania anglojęzycznego to grudzień 2016. Po czym zabrał się do pisania i w cztery tygodnie wyprodukował 15 rozdziałów Dalinara, które podobno zachwyciły jego edytora. Najprawdopodobniej w ciągu ostatnich kilku dni MAG otrzymał informację od managera, że jednak pójdzie trochę szybciej.

Przypominamy, że wszystko o trzecim tomie znajdziecie tutaj.

st

Firefight. Opublikowana tego roku w USA kontynuacja Mścicieli. Choć Zysk i S-ka na razie milczy na temat tej pozycji, to Stalowe Serce sprzedaje się świetnie i wedle nieoficjalnych informacji chcą wydać Firefight w czerwcu.  Co więcej, spodziewałabym się w przyszłym roku również Calamity – trzeci tom, który Amerykanie dostaną również w 2016 roku.

[Aktualizacja]

Siewca Wojny. Ci, którzy chcą mieć kompletne zbiory z twórczości Sandersona, nie muszą się już martwić – Siewca wróci do polskich księgarni, możliwe że jeszcze w przyszłym roku. Wydawnictwo nie wystawia tej pozycji do wiadomości publicznej, ponieważ to zbyt odległe plany. Reedycja ma się pojawić po Oathbringerze, na którego promocję wydawnictwo zamierza poświęcić miesiące jesienne. Sanderson znajduje się w trójce najlepiej sprzedających się autorów MAGa, a Archiwum cieszy się największym zainteresowaniem, dlatego pragną ściągnąć jak najwięcej uwagi na trzeci tom. Nie zakłócając jego promocji innymi tytułami.

wallpaper_dds_warbreaker

Na co czekacie najbardziej? 😉