Polscy czytelnicy BS nie mają lekko – w tym roku Wasze portfele przeżyją prawdziwy maraton. Pewnie wielu z Was nie zdążyło jeszcze nabyć najnowszej książki, a jeszcze w tym miesiącu czeka nas kolejna premiera.

Na ten rok spodziewamy się co najmniej 7-8 nowych tytułów sygnowanych nazwiskiem pana Sandersona. W styczniu otrzymaliśmy reedycję Stopu prawa, w marcu – ledwie dwa dni temu – zadebiutowały Cienie tożsamości, Pod koniec kwietnia do sprzedaży trafią Żałobne opaski, następne w kolejce są wyjątkowa edycja Elantris i jej bratnia powieść, Dusza cesarza.

Najbliżej premiery jest jednak Firefight, drugi tom trylogii sci-fi pt. Mściciele, kontynuacja do Stalowego Serca. Tytuł przekładu to Pożar, data to 28.03. nieco ponad rok po publikacji w Stanach i zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Wobec tego możemy się spodziewać, że Zysk i S-ka wyda trzeci tom – Calamity – najdalej jesienią tego roku.

poz
© Zysk i S-ka

Opis części jest następujący:

Wyeliminowanie Stalowego Serca miało uczynić życie prostszym i znośniejszym. Zamiast tego David uzmysłowił sobie, że ma coraz więcej pytań. Fundamentalnych. I nie ma nikogo w Newcago, kto mógłby mu udzielić na nie odpowiedzi.

Babilar odrestaurowano, stara część  Manhattanu ma duży potencjał pod rządami  tajemniczego Epika o imieniu Regalia. David jest pewien, że w tym nowym Babilarze znajdzie odpowiedzi na dręczące go pytania. Także na temat Megan, czyli Pożaru, Epika o nadnaturalnych mocach, który przeszedł na stronę Mścicieli, by walczyć ze złem…

Mściciele okazali się ogromnym sukcesem, kolejne części zdobywały listy bestsellerów New York Times a jedna z największych amerykańskich wytwórni wykupiła prawa do ekranizacji Stalowego Serca. W związku premierą ostatniego tomu – która miała miejsce trzy tygodnie temu – zewsząd do autora docierały pytania, o dalsze losy bohaterów, co skłoniło go do rozmów z Delacorte, wydawcą Mścicieli w USA i kilka dni temu ogłosił światu powstanie kolejnej serii.

Apocalypse Guard

Pan Sanderson uznał, że ukończona trylogia jako taka jest doskonałą całością, a czytelnicy podzielają tę opinię, wobec tego Apocalypse Guard będzie nową historią, jednak umieszczoną w tym samym uniwersum. Ta również będzie się składać  trzech części. Z związku z wypchanym terminarzem na najbliższy czas, pierwsza ma ujrzeć światło dzienne dopiero w 2018 roku.

Polski przekład stanie się kwestią czasu, biorąc pod uwagę, jakim zainteresowaniem cieszą się Mściciele – i jak bardzo ono wzrośnie przy kinowej premierze Stalowego Serca.

tag_reveal_low-1-664x1024
© Kelley Harris

Czy możemy traktować to jako nowy kierunek rozwoju pisarza? W State of the Sanderson 2015 zapisał, iż wkrótce poznamy się z pewnym projektem, powieścią nad którą pracuje od wielu lat, nie podając żadnych szczegółów. Dziś jednak wiemy, że nie mówił raczej o Apocalypse Guard, a o powieści Mistborn: Secret History (o której więcej mogliście się dowiedzieć tutaj). Superbohaterowie nadal wydają się jedynie odskocznią, czymś, czym wypełnia sobie przerwy pomiędzy projektami w klimacie epickiego fantasy, dla odświeżenia głowy i czystej przyjemności.