Powieści Sandersona doczekały się firmy, która chce wyprodukować ekranizacje dla całego Cosmere.

DMG Entertainment zakupiło prawa do ekranizacji powieści osadzonych w Cosmere. To firma odpowiedzialna między innymi za Resident Evil, Transcendencję czy Iron Mana 3. Studio przez wzgląd na rozległość Cosmere porównuje umowę z Sandersonem do zakupu komiksowego uniwersum. Podjęło się ambitnego zadania stworzenia wspólnej kinowej platformy dla uniwersum, którego różnorodność rozciąga się od epickiego fantasy po komiksy.

Wytwórnia zobowiązała się przeznaczyć 270 mln dolarów na pierwsze produkcje, ten budżet ma pokryć połowę kosztów.

Według portalu Variety ruszyły prace przygotowawcze do pierwszego filmu, na podstawie Drogi Królów. Do projektu zaangażowano już scenarzystów Patricka Meltona i Marcusa Dunstana, duet który pracował nad serią Piła, natomiast producentami wykonawczymi zostaną Joshua Bilmes i Brandon Sanderson. Co więcej, DMG chce “jednocześnie” tworzyć adaptację Z Mgły Zrodzonego, jednak na razie jeszcze nie obsadzono nikogo do tego projektu.

Sam Sanderson skomentował umowę z wytwórnią następująco;

Ludzie z DMG to nie tylko producenci i finansiści. To fani. Już od naszego pierwszego spotkania wiedziałem, że rozumieją moją wizję i cele, jakie stawiam Cosmere. Jestem podekscytowany wizją współpracy z nimi przy przenoszeniu tego wszechświata na ekran.

Na rzecz DMG ze Z Mgły Zrodzonego musiała wcześniej zrezygnować wytwórnia Paloppa Pictures, która nabyła prawa adaptacyjne do serii już w 2010 roku. Prace od razu ruszyły i zamarły na przełomie 2012 i 2013 roku. Natomiast Stalowe Serce, pierwszy tom niezwiązanych z Cosmere Mścicieli, zamierza zekranizować 20th Century Fox. Więcej możecie przeczytać tutaj.

Ekranizacja Drogi Królów spotka się z ogromnymi oczekiwaniami i bez względu na budżet, jaki otrzyma, będzie stanowić wielkie wyzwanie dla filmowców. Rozważyliśmy problem i potencjalnie najlepsze sposoby na wykonanie tego zadania tutaj. Czy DMG się powiedzie? W tej chwili możemy tylko zaufać opinii Sandersona.