Już dziś w Polsce debiutuje nowa seria powieści Brandona Sandersona. Zachęcamy do zapoznania się z krótkim wprowadzeniem do świata Alcatraza Smedry’ego.

Brandon Sanderson to pseudonim literacki Alcatraza Smedry’ego. Ciszlandzki wydawca zmusił go do używania pseudonimu i wydania wspomnień jako fikcji literackiej.

Przynajmniej o tym próbuje nas przekonać wydawnictwo IUVI w wyjątkowo oryginalnym opisie na skrzydełku książki, która stanowi bilet wstępu do fantastycznego świata Alcatraza. Pierwsza część pięciotomowej serii Alcatraz Versus the Evil Libriarians na terenie USA zadebiutowała w  2007 roku, nakładem wydawnictwa Scholastic, natomiast ostatnia – wiosną 2016r. Niewykluczone, że powstanie jeszcze dodatkowa powieść, tym razem z punktu widzenia Bastylii.

  • Alcatraz Versus the Evil Librarians (2007)
  • Alcatraz Versus the Scrivener’s Bones  (2008)
  • Alcatraz Versus the Knights of Crystallia (2009)
  • Alcatraz Versus the Shattered Lens (2010)
  • Alcatraz Versus the Dark Talent (2016)

Powieści zostały napisane w narracji pierwszoosobowej, pierwsza z nich powstała w trakcie przerwy pomiędzy tworzeniem Z Mgły Zrodzonego i Studni wstąpienia.

alc3

Alcatraz kontra Bibliotekarze

Polskie wydanie otwierającego tomu, Alcatraz kontra Bibliotekarze: Piasek Raszida, za sprawą wydawnictwa IUVI święci premierę 15 lutego. Druga część, Kości skryby, ukaże się już wkrótce.

To 312 stron w miękkiej oprawie, w cenie detalicznej 29,90zł. Dwadzieścia rozdziałów wzbogacają liczne ilustracje autorstwa Hayley Lazo.

alc6alc5

O fabule słów kilka

Alcatraz Smedry to chłopiec obdarzony niezwykłym talentem – potrafi zepsuć wszystko, do czego się dotknie, w tym kuchnie, klamki i ściany, ale też relacje z innymi a nawet kurczaki. Jest sierotą przenoszoną z jednej rodziny do drugiej, jako że nikt nie akceptuje jego “zdolności”. Na trzynaste urodziny otrzymuje pocztą dziedzictwo po rodzicach – woreczek z piaskiem owinięty w zabazgrany papier. Jak się potem okazuje, piasek jest niezwykle cenny, a bazgroły to zapomniany język starożytnej cywilizacji. Poniewczasie pojawia się dziadek Alcatraza, człowiek obdarzony równie niezwykłym talentem – wszędzie się spóźnia (tak, nie zdążył dotrzeć do Alcatraza zanim ukradziono mu piasek). Okazuje się, że Alcatraz jest członkiem rodziny, która stoi na czele ruchu oporu przeciw sekcie Bibliotekarzy. Każdy członek tej rodziny ma inny Talent, a niektórzy są również Okulatorami – ludźmi potrafiącymi korzystać z magicznych soczewek o przeróżnych właściwościach. Chłopiec natychmiast wpada w wir niezwykłych wydarzeń.

alc2

Wstawki, odniesienia

Jeśli w serii o Alcatrazie nie spodziewacie się Cosmere, może Was czekać pozytywna niespodzianka. Już w pierwszym tomie pojawiają się delikatne nawiązania do treści sandersonowskiego wszechświata. Wprawne oko prawdziwego fana z pewnością wychwyci smaczki dotyczące Z Mgły Zrodzonego, a może też i Mścicieli. Co więcej, można zauważyć również odniesienia do popkultury – m.in. Harry’ego Pottera czy Parku Jurajskiego. Powodzenia w poszukiwaniach 😉

Alcatraz kontra nuda

Piasek Raszida to rewelacyjny początek przygody, która pochwyci i porwie odbiorcę w każdym wieku. Jest utrzymany w lekkim, dynamicznym i pełnym absurdalnego humoru stylu. To świetna propozycja dla młodszych nastolatków, którzy jeszcze nie przepadają za czytaniem, jak również dobre wprowadzenie do twórczości Sandersona. Starszy czytelnik szybko odkryje, że nawet nie zauważa, kiedy mijają mu kolejne rozdziały. W Alcatrazie znajdzie przyjemną odskocznię.

Fani pisarza również powinni być usatysfakcjonowani. W zupełnie innym garniturze, to nadal Sanderson, a zmiana klimatu w odniesieniu do high fantasy stanowi powiew świeżości. Podobnie jak Mściciele, Alcatraz ma charakter uzupełniający tak dla autora, jak i jego odbiorcy.

Sądzę, że szybko stanie się popularna również w Polsce, rywalizując na półkach z Lemony Snickett: Serią niefortunnych zdarzeń czy Ulyssesem Moore’em.

Warto pamiętać, że to wszystko prawda, a Źli Bibliotekarze istnieją. Już z przekładu tytułu wymazali “Źli” – to oczywisty spisek! Bądźcie świadomi i czujni!

Alcatraz kontra Bibliotekarze: Piasek Raszida już w księgarniach.