Prace nad Dawcą Przysięgi dobiegają końca, Brandon ukończył kolejny szkic 3. tomu Archiwum Burzowego Światła. Nadszedł czas i na ujawnienie okładki… która skrywa interesującą historię. Uwaga, zdradza co nieco z fabuły Drogi Królów!

Projekt zrealizował niezastąpiony Michael Whelan. To autor obrazów również dla oryginalnych wydań dwóch poprzednich części. Okładka przedstawia Jasnah Kholin. Whelan zdradza szczegóły tej sceny.

Patrzymy na scenę, gdzie Jasnah stawia czoło najeźdźcom. Olbrzym zrobił wyłom w murze obronnym i wezwano ją, żeby odtworzyła jego fragment. Po odparciu części najeźdźców przy pomocy swojego Ostrza uzupełnia tę lukę mosiężną ścianą magicznego metalu.

sh6

wheeeelan

To bardzo wizualna scena, w której zobaczyłem mnóstwo potencjalnych obrazów.

Ilustrator miał wiele pomysłów dla tego konceptu. Niektóre odrzucił przez wzgląd na niewłaściwy układ kolorystyczny, inne – przez niedopasowanie drobnych elementów. Tak zaczęła się wyłaniać ostateczna wersja. Część szkiców została opublikowana na tor.com, wraz z ogólnym opisem rozwoju prac.

sh1

sh2

sh3

sh4

sh5

Brandon nie wyjaśnił dokładnie, jaka jest forma metalu tworzonego przez Jasnah do wzmocnienia muru. Jednak w swojej głowie zobaczyłem organiczny proces gdzie, mimo metalicznej formy, zobaczymy jak zarasta ten wyłom, jakby oglądanie klatka po klatce filmu o rozrastającej się formie lub otwierającym się kwiatku. To skłoniło mnie do rozważenia użycia fraktalnych wzorów, aby właściwie ukazać kształt wzrastającego muru.

Projekt nie uwzględnia opisu z tylnej okładki. Czytelnicy Archiwum wiedzą jednak, że to byłoby zbyt wiele rewelacji na raz, ponieważ w przypadku tej serii nawet tylne opisy mają znaczenie. W końcu pisze je nie Brandon, a pewna grupa przebywająca na Rosharze. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj.

Wygląda na to, że 3. tom przedstawi Spustoszenie w pełnej krasie. Planowana data premiery Oathbringera w USA to 14 listopada 2017r.

A Wy co myślicie?

 • szabla91

  No w końcu będą jacyś poważni Pustkowcy, a nie te popierdółki Parshendi, którzy nawet strzelać piorunami dobrze nie potrafią 😀
  #teamOdium

 • Chainekken

  Nie podoba mi się niestety ;/

 • Mateusz Suchar

  Oby Broniek zrobił lepsze :<

 • Iara

  A mnie się podoba. Ma to coś. Ogólnie bardzo podobają mi się te okładki. Fajnie, że są tak jakby dwustronne. I wiadomo, kogo przedstawiają. Nasze polskie nie należą do najlepszych…

  • Mateusz Suchar

   Kogo obchodzą polskie okładki, Broniek ma zrobić nowe do wszystkich części i wuj :<

   • Iara

    O ile zdecydują się na nowe wydanie. Wax&Wayne miało być w podwójnym wydaniu i jak na razie na obietnicach stanęło.

    • Mateusz Suchar

     Jeśli druga era miała mieć wydania pasujące do pierwszych wydań pierwszej ery i rudego Kelsiera to no thanks

 • Kaladin

  Polskie okładki niestety niemaja nic wspólnego z książką,za to te z twardymi okladkami nawet Sandersonowi sie bardzo podobają,mam nadzieje że „Dawca Przysięgi”bedzie zrobiony tak jak pozostałe dwie tylko dlatego zeby sie prezentowały ładnie na półce,ale czytałem gdzieś tu na grupie ze jest w planach zeby wydać je w twardej okładce a wtedy to juz by bylo zajebiscie,kupił bym wszystkie na nowo,juz sobie wyobrażam pierwszą z Kaladinem,druga z Sallah a trzecia z Dalinarem 🙂
  A odnośnie do pytania to podoba mi sie ta czarno biała okładka 🙂

  • Mateusz Parzysz

   Polskie okładki nie są złe. W zamierzeniu mają przedstawiać świetlistych rycerzy, a to że nich nie przypominają to inna sprawa. Jeśli wszystkie tomy będą w tak jednolity sposób wydawane to będziemy się mogli cieszyć świetnym widokiem na półce. Natomiast wydania amerykańskie przypominają mi stylem nasze polskie wydanie Koła Czasu, czyli każdy tom to inny obrazek – co w moim odczuciu już tak dobrze się na półce nie prezentuje. Posiadam m.in. serie PLiO, kilka tomów Malazu, kilka tomów Koła Czasu, Ostatnie Imperium. I z nich wszystkich najokazalej prezentuje się Archiwum, grzbiety są naprawdę ładne.

   • Mateusz Suchar

    Grzbiet xd Dzięki, pomocne info