Zastanawialiście się kiedyś nad opisem na tylnej okładce? W przypadku książek z Archiwum Burzowego Światła powinniście.

Dlaczego? Bo Sanderson nie ogranicza się do pisania tylko treści książki. W przypadku książek należących do Archiwum Burzowego Światła opis na tylnej okładce również został opracowany przez autora.

Co o nich wiemy? Nie są spisane przez Khriss, autorkę Ars Arcanum. Nie stworzył ich również Hoid. Są pisane przez jakąś grupę na Rosharze.

Polskie wydanie przycięło nieco tekst. Tutaj pełna treść, tak jak mogłaby wyglądać w polskim przekładzie:

Droga Królów:

Tęsknię za dniami przed Ostatnim Spustoszeniem.

Epoką, zanim Heroldowie nas porzucili, a Świetliści Rycerze zwrócili się przeciwko nam. Czasem, gdy na świecie wciąż była magia, a w sercach ludzi honor…

Świat stał się nasz i go straciliśmy. Wygląda na to, że nic nie jest większym wyzwaniem dla dusz ludzi od zwycięstwa.

Czy może to zwycięstwo przez cały czas było iluzją? Czy nasi wrogowie zdali sobie sprawę, że im zacieklej walczyli, tym silniejszy był nasz opór? Być może zrozumieli, że ogień i młot tylko czynią miecz lepszym. Ale ignoruj stal wystarczająco długo, a w końcu przeżre ją rdza.

Obserwujemy cztery postaci. Pierwszą jest chirurg, zmuszony do porzucenia swej sztuki i zostania żołnierzem w najbardziej brutalnej wojnie naszych czasów. Drugą — skrytobójca, morderca, który płacze, kiedy zabija. Trzecia osoba to oszust, młoda kobieta, skrywająca pod płaszczem uczonej serce złodzieja. Ostatnią jest arcyksiążę, wojownik, którego oczy otwarły się na przeszłość, podczas gdy jego żądza krwi zanika.

Świat może się zmienić. Wiązanie Mocy i władanie Odpryskami mogą powrócić, magia starożytnych dni może znów należeć do nas. Ta czwórka jest kluczem.

Jedno z nich może nas zbawić.

A jedno nas zniszczy.

W oryginale do przeczytania tutaj.

Słowa Światłości:

Świetliści Rycerze muszą znów powstać.

W końcu wypowiedziano starożytne przysięgi, spreny powracają. Ludzie szukają tego, co zostało utracone. Boję się, że ten wysiłek ich zniszczy.

Taka jest natura magii. Złamana dusza ma pęknięcia, w które może być wpasowane coś innego. Wiązania Mocy, same siły stworzenia. Mogą wzmocnić złamaną duszę; ale mogą też poszerzyć jej szczeliny.

Wiatrowy, zagubiony w strzaskanej krainie, balansujący na granicy między zemstą a honorem. Tkaczka Światła, powoli pochłaniana przez jej przeszłość, szukająca kłamstwa, którym musi się stać. Kowal Więzi, zrodzony z krwi i śmierci, próbujący odbudować to, co zostało zniszczone. Badaczka, od której zależą losy dwóch ludów, zmuszona do wyboru między powolną śmiercią a straszliwą zdradą wszystkiego, w co wierzy.

Najwyższy czas, by się przebudzili, nadchodzi bowiem Wieczna Burza.

I przybył Skrytobójca.

Do przeczytania w oryginale tutaj.

Jeśli i w przypadku Dawcy Przysięgi sytuacja się powtórzy, możecie liczyć na nas, że zamieścimy pełną wersję 🙂 A w międzyczasie – zapraszam do komentarzy.