Zastanawialiście się kiedyś nad opisem na tylnej okładce? W przypadku książek z Archiwum Burzowego Światła powinniście.

Dlaczego? Bo Sanderson nie ogranicza się do pisania tylko treści książki. W przypadku książek należących do Archiwum Burzowego Światła opis na tylnej okładce również został opracowany przez autora.

Co o nich wiemy? Nie są spisane przez Khriss, autorkę Ars Arcanum. Nie stworzył ich również Hoid. Są pisane przez jakąś grupę na Rosharze.

Polskie wydanie przycięło nieco tekst. Tutaj pełna treść, tak jak mogłaby wyglądać w polskim przekładzie:

Droga Królów:

Tęsknię za dniami przed Ostatnim Spustoszeniem.

Epoką, zanim Heroldowie nas porzucili, a Świetliści Rycerze zwrócili się przeciwko nam. Czasem, gdy na świecie wciąż była magia, a w sercach ludzi honor…

Świat stał się nasz i go straciliśmy. Wygląda na to, że nic nie jest większym wyzwaniem dla dusz ludzi od zwycięstwa.

Czy może to zwycięstwo przez cały czas było iluzją? Czy nasi wrogowie zdali sobie sprawę, że im zacieklej walczyli, tym silniejszy był nasz opór? Być może zrozumieli, że ogień i młot tylko czynią miecz lepszym. Ale ignoruj stal wystarczająco długo, a w końcu przeżre ją rdza.

Obserwujemy cztery postaci. Pierwszą jest chirurg, zmuszony do porzucenia swej sztuki i zostania żołnierzem w najbardziej brutalnej wojnie naszych czasów. Drugą — skrytobójca, morderca, który płacze, kiedy zabija. Trzecia osoba to oszust, młoda kobieta, skrywająca pod płaszczem uczonej serce złodzieja. Ostatnią jest arcyksiążę, wojownik, którego oczy otwarły się na przeszłość, podczas gdy jego żądza krwi zanika.

Świat może się zmienić. Wiązanie Mocy i władanie Odpryskami mogą powrócić, magia starożytnych dni może znów należeć do nas. Ta czwórka jest kluczem.

Jedno z nich może nas zbawić.

A jedno nas zniszczy.

W oryginale do przeczytania tutaj.

Słowa Światłości:

Świetliści Rycerze muszą znów powstać.

W końcu wypowiedziano starożytne przysięgi, spreny powracają. Ludzie szukają tego, co zostało utracone. Boję się, że ten wysiłek ich zniszczy.

Taka jest natura magii. Złamana dusza ma pęknięcia, w które może być wpasowane coś innego. Wiązania Mocy, same siły stworzenia. Mogą wzmocnić złamaną duszę; ale mogą też poszerzyć jej szczeliny.

Wiatrowy, zagubiony w strzaskanej krainie, balansujący na granicy między zemstą a honorem. Tkaczka Światła, powoli pochłaniana przez jej przeszłość, szukająca kłamstwa, którym musi się stać. Kowal Więzi, zrodzony z krwi i śmierci, próbujący odbudować to, co zostało zniszczone. Badaczka, od której zależą losy dwóch ludów, zmuszona do wyboru między powolną śmiercią a straszliwą zdradą wszystkiego, w co wierzy.

Najwyższy czas, by się przebudzili, nadchodzi bowiem Wieczna Burza.

I przybył Skrytobójca.

Do przeczytania w oryginale tutaj.

Jeśli i w przypadku Dawcy Przysięgi sytuacja się powtórzy, możecie liczyć na nas, że zamieścimy pełną wersję 🙂 A w międzyczasie – zapraszam do komentarzy.

 • Arm

  Jak tu nie kochać Sandersona? Nawet takie drobiazgi są dopracowane i mają tajemnice

 • Antonina

  Jaką grupę na Rosharze? Światoskoczków? Jest tam ktoś kto wie tyle o wsystkich czworo głównych świetlistych?

  • Odpryskowy

   to wszystko, co mi wiadomo – „a group of people on Roshar”. Z tym, że to „people” niekoniecznie musi oznaczać ludzi, równie dobrze mogą być to Parshendi albo Wszechmocny wie kto jeszcze (może kandra?).

   • szabla91

    tylko w jaki sposób ktoś z tej czwórki miałby zbawić Parshendich? No chyba że Szeth z tą swoją czarną dziwną kulką od Gavilara(chyba że wiadomo czym ona jest?)

    • Midius

     Jest potwierdzone, że ma ona związek z Wiązaniem Pustki (o ile dorze zapamiętałem nazwę).

     • Odpryskowy

      jest potwierdzone? Weź zarzuć źródłem, bo na pytania o kulę z czarnym światłem

      dostaje się głównie RAFO 🙂

     • Midius

      Wybacz, ale wolę się zapytać/upewnić. Czy moja odpowiedź została usunięta, nie zapisała się, czy może jeszcze coś innego? Byłbym wdzięczny.

     • Odpryskowy

      Raczej się nie zapisała – w panelu widać wszystkie komentarze, nawet te usunięte (np. Kanrei zaspoilerował i mu komentarz usunąłem, ale w panelu dalej go widać).
      Twoich komentarzy nie ruszałem, są tylko dwa: „Jest potwierdzone…” i „Wybacz, ale…”.

      Zazwyczaj komentarzy nie usuwamy, ewentualnie zakrywamy spoilery. A jak usuwamy, to informujemy użytkownika i podajemy powód 🙂

     • Midius

      Bardzo dziękuję za odpowiedź. Postaram się na jutro znaleźć moje źródła. 🙂

     • DooWo

      SPOILERY ROSHAR
      .
      .
      .
      .
      .
      .
      .
      .
      .
      .
      .
      .
      .
      .
      .
      .
      .
      .
      W słowach światłości, tych wewnętrznych czytamy, że połączenie mocy parshendich i ludzi nie jest niemożliwe. Być może tutaj jest wskazówka ;).

     • Kanrei

      Trzeba pamiętać że „Słowa Światłości” jako książka z Rosharu, to jest wiedza którą tam posiadano, ale nie koniecznie musi to być cała wiedza lub 100% prawidłowa.

      Podobnie było z Mistborn o czym Odpryskowy już wspominał.

      Podobnie Parshendi w swoich pieśniach też mieli zachowaną wiedzę że spreny nie chciały z nimi nawiązać takiej wiezi jak z ludzmi, bo otrzymywały ze związku z ludzmi więcej. Ale nie musi to oznaczać że jest to teoretycznie niemożliwe, może być tylko praktycznie bardzo nieprawdopodobne.

     • Midius

      Chyba moje komentarze dotyczące Kuli albo znikają, albo się nie pojawiają w komentarzach na stronie, lech są widoczne na moim profilu na Disqus-ie. Nie wiem czym to jest spowodowane, ale na przyszłość postaram się to naprawić.

     • Midius

      Do tej pory chyba wszystkie moje próby odpowiedzi zostały uznane za SPAM. Jeśli tym razem wiadomość bez linków nie zniknie, to postaram się je dodać osobno.

      Chciałbym przeprosić za wprowadzenie państwa w błąd- rzeczywiście nie jest jednoznacznie potwierdzone, że tajemnicza kula jest związana z Wiązaniem pustki. Pisząc mój komentarz zapomniałem, że kiedy zajmowałem się tym tematem w przeszłości, to opierałem się w dużej mierze na hipotezach ze stron, które mam nadzieję są w komplecie pod adresami zamieszczonych linków:

      O tym przedmiocie mamy dość mało oficjalnych informacji, ale wiadomo, że jest BARDZO napełniona Inwestyturą i nie należy do Honoru. Najprawdopodobniejszą z teorii jest ta, że zawiera ona fragment mocy Odium, na co mogą wskazywać: nazwanie Odium „złamanym”, nietypowe zachowania Dreszczu(na dodatek w miejscu, gdzie Sheth ukrył kulę król Taravangian zaobserwował silny Dreszcz, co wiązał ze złym sprenem Nergaoulem). Dodatkowo w 2 Liście możemy przeczytać, że Odium nie może opuścić układu, co w połączeniu z informacją o bezpiecznym „żywiole” sprawia, że prawdopodobne jest, że chodzi o to, że jest chroniony przez Shetha(lecz to akurat jest mocno do zweryfikowania). Pamiętać trzeba też, że w noc swojej śmierci król Gavilar miał przy sobie tą kulę. Być może to ona tak przeraziła Słuchaczy, że zdecydowali się na tak drastyczne kroki. Ciekawą spekulacją jest, że Gavilar należał, podobnie jak Amaram, do Synów Honoru i wiedział o Adonalsium- Hoid zapytał Dalinara, czy słyszał gdzieś tę nazwę, a a gdyby ta teoria była prawdziwa, to najprawdopodobniejszym źródłem tej informacji mógłby być jego brat- król.
      Podsumowując: wiemy, że jest to mocno Napełnione i nie należy do Honoru. Reszta jest niepewna. Jeszcze raz przepraszam, jeśli mój poprzedni komentarz wprowadził kogoś w błąd.

  • Kanrei

   Odpowiedz będzie w „Bezkresie Magii” 🙂

 • http://www.koloczasu.pl Lady Dragon

  Niestety wiele tracimy na tłumaczeniach. Po prostu niektórych rzeczy nie da się przetłumaczyć tak, żeby idealnie oddawały to co autor chciał przekazać i jednocześnie wszystko trzymało się kupy. Zresztą sam Sanderson nic nie ułatwia, te jego zlepki słowne to rzeźnia tłumaczy 🙂

  • Odpryskowy

   ale tutaj akurat nie chodzi o złe tłumaczenie tylko o to, że niektórych fragmentów zwyczajnie nie ma: z Drogi Królów wycięto drugi i trzeci akapit, w Słowach Światłości brakuje drugiego akapitu.

   A i tłumaczenie mocno kuleje, polecam prześledzić angielski tekst i tłumaczenie, np. „a warlord whose eyes have opened to the past as his thirst for battle wanes” a na polskiej okładce mamy „wojownik, owładnięty żądzą krwi” – przecież to kompletnie przeciwstawne znaczenia!

   I tak dalej, i tak dalej. Na szczęście reszta to już mniej poważne błędy 🙂

   • http://www.koloczasu.pl Lady Dragon

    Przypuszczam że w takim wypadku chodzi o to, że wydawca usuwa pewne, w jego mniemaniu, niepotrzebne zdania, tak jak im to pasuje do wydania. A niestety w wypadku Sandersona, każde nieopatrznie pominięte słowo, może kiedyś okazać się kluczowe 🙂 Inna sprawa że większość ludzi może w ogóle nie przywiązywać do tego takiej wagi. Nie wszyscy są takimi maniakami jak my 😛

    • Kanrei

     Ale serio, tak pociąć i zmienic niektóre fragmenty?

     Tym bardziej że z tekstu z okładki Słów Światłości wycięto opis jak postaje Nahel Bond. Sądzę że to byłoby interesujące nawet dla mniej zaangażowanych fanów.

     Pomijam już jakość tłumaczenia i zmianę znaczenia opisu Wojownika.

    • szabla91

     Pewnie nie zmieściły się im na stronę okładki i musieli kawałek tekstu wyciąć 🙂

     • http://www.koloczasu.pl Lady Dragon

      No właśnie do tego zmierzam 🙂 Nie mieściło się – to wycięli 🙁

   • Kaladin

    Wojownik owładnięty żądza krwi nigdy mi niepasowal

 • Kanrei

  Explorer/Badaczka Eshonai czy Jasnah? 🙂

  Określenie Explorer i opis pasuje bardziej do Eshonai

  • szabla91

   opis pasuje do Eshonai, ale następne zdanie:
   „Najwyższy czas, by się przebudzili, nadchodzi bowiem Wieczna Burza.”
   daje do myślenia bo przecież Eshonai nie może być Świetlistą, a chyba do nich się to odnosi

   • Odpryskowy

    czy na pewno nie może? Brandon unikał odpowiedzi na pytanie czy Parshendi mogą być Świetlistymi.
    No i jeszcze jest ta teoria, że ten spren który się koło niej pałęta to jeden ze sprenów Świetlistych.

    • szabla91

     A czy Syl nie wpominała przypadkiem Kaladinowi, że Parshendi nie mogą mieć takich sprenów?(nie pamietam czy w tej rozmowi chodziło ogólnie o te spreny Świetlistych czy tylko o honorspreny)

     • Odpryskowy

      WoB mówi, że to się jak dotąd nie zdarzyło… ale nie wiadomo, czy jest to niemożliwe.
      Więc Syl może jak najbardziej twierdzić, że to niemożliwe… ale tak samo Kelsier mówił, że nie można wykryć Allomancji osoby spalającej miedź albo że jest tylko dziesięć metali albo że złoto i atium są sparowane etc etc 🙂

   • Kanrei

    Na pytanie czy Parshendi mogą być Świetlistymi Sanderson enigmatycznie odpowiada że historycznie nigdy nie byli 😀

    BTW jest taki fragment Diagramu gdzie jest mowa o powstrzymaniu Parshendi inaczej stworzą oni most. Jest potwierdzone że chodziło o most w przenośni a nie prawdziwy, i sugestia że mogliby zostać Świetlistymi 🙂

 • Bart

  Szczerze mówiąc to teraz tekst z okładki Drogi Królów ma więcej sensu.

 • Mateusz Suchar

  Spoilery z Bezkresu Magii:
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  Chyba wiemy już co nieco o tajemniczej grupie obserwatorów, czyż nie?

  • http://drogakrolow.pl/ Odpryskowy

   Disqus tak nie zwija postów jak Facebook. Za to mamy coś lepszego:
   tekst spoilera
   (bez liczb)

   Pozwoliłem sobie tymczasem wyedytować twojego posta 🙂

   • Mateusz Suchar

    Spoko, w edycji nie było takiej opcji. No i kolesiowi na dole nie ukryles zaraz po jego poście lul

    • Kanrei

     to trzeba ręcznie wpisać.
     Odpryskowy dość dokładnie sprawdza komentarze, mi się często dostaje za spoilery ;P

    • http://drogakrolow.pl/ Odpryskowy

     któremu?

 • Pingback: Oto projekt okładki Oathbringera – Droga Królów – Brandon Sanderson()

 • Pingback: Zawsze jest kolejna tajemnica 3: Bezkres Magii – Droga Królów – Brandon Sanderson()

 • Pingback: Aktualności wydawnicze – Droga Królów – Brandon Sanderson()