O serii

Około piętnastu lat. Tak wiele czasu potrzebował Brandon Sanderson, żeby urzeczywistnić jedno ze swoich najwcześniejszych marzeń i pisarskich ambicji – wydanie Drogi królów, otwierającego tomu serii Archiwum Burzowego Światła. Podwaliny historii stworzył już jako nastolatek, prace nad fragmentami rozpoczęły się pod koniec lat ’90. W 2003 roku miał w szufladzie gotową pierwszą wersję. Następne siedem lat poświęcił doskonaleniu dzieła, i wydawaniu innych powieści, by od dynamicznego debiutu przez kolejne, coraz lepsze pozycje zasłynąć jako jeden z najbardziej obiecujących pisarzy fantasy na nadchodzącą dekadę.

W 2010 roku, 31 sieprnia, do księgarni w Stanach Zjednoczonych trafił obiekt naszego zachwytu. Już w pierwszym tygodniu sprzedaży trafił na siódme miejsce listy bestsellerów New York Times’a, i utrzymała się na niej przez miesiąc. 4 marca 2014 roku, po dużych opóźnieniach związanych z pracami nad wykańczaniem „Koła czasu” dołączył drugi tom, Słowa Światłości. Polskie daty wydań to kolejno 30 kwietnia i 3 grudnia 2014 roku – obie od miesięcy utrzymują się w czołówce najlepiej sprzedawanych powieści fantasy w kraju.

.

okładkicollage

 .

Planowane jest dziesięć tomów serii, w partiach po pięć, co już kilkakrotnie potwierdził autor – prawdopodobnie druga partia wymieni pulę głównych bohaterów. Mają pojawiać się co dwa lata, czteroletnia przerwa między pierwszymi dwoma stanowiły źródło niezadowolenia i lekkiego wstydu autora, który jednak w tym czasie nie próżnował. Każdy z tomów ma się skupiać szczególnie na jednym z bohaterow, także przez wgląd w jego przeszłość poprzez osobne rozdziały. Pierwsza piątka to:

 • Way of Kings / Droga królów  (skupiające się na Kaladinie)
 • Words of Radience / Słowa światłości (skupiające się na Shallan)
 • Oathbringer / Dawca przysięgi (skupiające się na Dalinarze, 2016r.)
 • Tytuł nieznany (skupiające się na Eshonai – niepotwierdzone, 2018r.)
 • Highprince of War (tytuł roboczy, 2020r.)

Więcej o tomie trzecim i tłumaczone, opublikowane fragmenty znajdziesz tutaj.

Ilustracje okładkowe i wewnętrzne amerykańskich wydań tworzy Michael Whelan, którego Sanderson właśnie za coverovą twórczość uwielbia już dwie dekady.

 • Pingback: [Tłumaczenie] Brandon Sanderson odpowiada na pytania czytelników – Droga Królów()

 • Panek

  Ciekawe co będzie z tą zmianą głównych postaci? Trochę słabo kiedy człowiek się zwiąże się z bohaterami a cała saga zakończy się z zupełnie innymi. Czyżby kroiło się permanentne wybijanie wszystkich w książce:] Oby nie upodobniło się to do pewnego innego cyklu:]

  • ErinB

   Aż tak to chyba nie xDD Nikt nie ma takiego ulubienia w mordowaniu głównych bohaterów co pewien autor. Wydaje mi się, że BS to potraktuje jako dwie serie w jednym, tak jak zrobiła Canavan, wydając dwie trylogie. Wszystko takie samo tylko inne plany na fabułę. Trochę szkoda bo już się bardzo zżyłam z Kaladinem i kolejne pięć tomów obeszłoby się z dużym niedosytem jego. Chyba że wykreowałby świetną postać np syna jego i Laral/Shallan/którejkolwiek głównej bohaterki, przerzut o 15 lat później w czasy rozkwitu świetlistych też byłby ciekawy.

   • Panek

    Oceniając dwa pierwsze tomy ciężko jest wyobrazić sobie, że dalej będzie słabo. Jednak patrząc na kanon literatury fantasy ciężko będzie pogodzić się z tym, że Kaladin lub inny z ważniejszych postaci może nie odegrać kluczowej roli. Z drugiej strony może taki układ cyklu stworzyć wielkie dzieło rozsławiające Brandona tak bardzo jak np. Władca…Tolkiena

  • zelus

   może po prostu narracja będzie prowadzona przez inne postacie, a te nam znane będą działać w tle

 • Kaladin

  Boję się zaglądać na stronę co by nie spoilerować sobie książki (jestem w trakcie czytania Słów Światłości) , ale strona bardzo fajna. Wielki plus dla Was 🙂

  • Milena

   Jeśli jeszcze nie skończyłeś SŚ, to wstrzymaj się z przeglądaniem strony. Mimo że starałam się postawić jakieś bariery i znaki ostrzegawcze na spoilery z tego tomu, szkoda byłoby zepsuć sobie zabawę przypadkową wzmianką ;d Dziękujemy, a tak nawiasem – jak do nas trafiłeś?

 • Pingback: Część tajemnicy drugiej połowy Archiwum odkryta [spoilery SŚ] — Droga Królów - Brandon Sanderson()

 • lappop

  Mam pytanie : właśnie otrzymałem słowa światłości w wersji zmienionej i chciałbym się dowiedzieć czym się różni ta wersja, jeżeli ktoś posiada takie informacje byłbym wdzięczny z podzielenia się tą wiedzą.

  • Odpryskowy

   Generalnie jakieś mało znaczące poprawki…
   Dopiero sama końcówka się lekko różni w przebiegu, ale nie ma to wpływu na samo zakończenie. Planuję zrobić artykuł o poprawkach, ale potrzebuję do tego nowego wydania polskiego, bo sam mam stare.

 • skolsiwo

  Książki – są!
  Miecze – są!

  Melduję gotowość do czytania!

  • Swietlista

   Też posiadam obydwie części tylko w znacznie gorszym stanie… Niestety czytanie tak wielkiej książki musi wiązać się z tym,że będzie wielokrotnie zalewana, zaginana i ogólnie rzecz biorąc maltretowana, ale przynajmniej zgubić jej nie można.

   • http://www.ostatniatawerna.pl skolsiwo

    Moje egzemplarze po przeczytaniu są w takim samym stanie jak na zdjęciu 🙂

 • Bartek Radomski

  Można wiedzieć skąd przypuszczenie ze którykolwiek z tomów ma być poswięcony Eshonai? Mimo że odgywała znaczącą role drugoplanową w SŚ jakoś nie widzi mi się czytanie 500 stron z jej perspektywy. O ile dzięki temu mogliśmy poznać jak wygląda nacja Słuchaczy ale jako postać sama w sobie była strasznie irytująca i nudna.

  • Odpryskowy

   to nie przypuszczenie.
   Brandon wypuścił listę głównych postaci:
   Pierwsze pięć tomów: Kaladin, Szeth, Shallan, Dalinar, Eshonai
   Drugie pięć tomów: Zwinka, Renarin, Taln, Ash, Jasnah

   • Bartek Radomski

    Hmmm , narazie nie wiadomo jak ma wyglądać druga pentalogia , z góry zakładałem że będzie jak w przypadku Mistborn i będzie oddzielona sporym przedziałem czasowym od pierwszej ale jeżeli ma zamiar poświęcić część tomów z drugiej pentalogii dla istniejących już bohaterów wygląda na to że będzie to kontynuacja, może nie bezpośrednia ale mimo wszystko kontynuacja i znani bohaterowie 🙂

    • Kanrei

     Wiadomo że przerwa czasowa będzie nie długa – 10-20 lat (widziałem różne informacje, w każdym razie bedzie to na tyle krótko że obecne postacie nie powinny umżeć ze starości i być aktywne).
     Obecne pierwszoplanowe postaci będą obecne w tomach 6-10 (zakładając że nie zginą) tylko zamienią się miejscami z obecnymi postaciami drugoplanowymi.

     Trzeba pamietać że Stormlight Archive ma jeden główny wątek fabularny który spina wszystkie 10 tomów, dlatego ewentualny przeskok czasowy i reset jak w Mistborn byłby dopiero po wszystkich 10 tomach.

     W przypadku Mistborn Sanderson zakończył jedną historię a potem tylko powrócił do świata Scadrial i rozpoczął następną historię. Gdy ta się zakończy będzie następny przeskok czasowy. To zresztą jest zabieg o którym Sanderson mówił kilka razy – tzn koniec historii oznaczający koniec historii i w przyszłości czegoś takiego należy się spodziewać – nie bezpośredniej kontynuacji danej serii tylko nowej historii z nowymi bohaterami.

  • Kanrei

   Sanderson potwierdził to kilka razy, ostatni raz gdy odpowiadał kilka dni temu na pytania na Reddit pod 4 aktualizacja dotyczącą postępu prac nad Oathbringerem.

   To że tom Stormlight Archiwum jest „jakiejś” oznacza głównie że retrospekcje będą o tej postaci, przy pierwszych dwóch tomach oznaczało to też wprowadzenie dwóch różnych Zakonów Świetlistych odpowiadających przewodniej postaci, nie wiadomo czy tak będzie dalej (w trzecim tomie byliby to Bondsmiths – Kowale Więzi).

  • Lady Dragon

   Mnie też nieszczególnie pociąga myśl o czytaniu retrospekcji Eshonai 🙂 Mam nadzieję tylko, że Sanderson uczyni te rozdziały ciekawymi.

 • Mariella von Nogay

  Mam z „Drogą królów” pewien problem. Pierwszy tom mnie wynudził, czytałam go ze dwa miesiące. Kupa tam dłużyzn, czytałam niekiedy co trzecie zdanie. Teraz, kiedy już skończyłam, przebieram nóżkami, żeby zacząć tom drugi i szukam informacji na temat kolejnych tomów. Rosohar to nie Śródziemie, ale zwiedzić można.

  • Kanrei

   Tom trzeci wyjdzie w wersji angielskiej w listopadzie 2017r.
   Nie wiadomo na pewno czy tłumaczenie będzie w tym samym czasie czy trochę opóźnione.

 • Piotr Cieniawa

  Droga Królów była tak dobra, że napaliłem się na wszystkie kolejne części Drogi Królów. Świat w którym cała akcja się toczy zostaje szczególnie opisanie. W przypadku bohaterów jest to samo.
  Pierwszą cześć przeczytałem w 3 tygodnie :D. Może szybciej by mi to zeszło jakbym nie pracował 😀

 • Kapą

  Fatalny audiobook wydało Wydawnictwo MAG. Lektor tak zamula, że nie da się tego słuchać… Jako chyba jedyna strona poświęcona Archiwum Burzowego Światła, może udałoby się Wam zasugerować ów wydawnictwu „zmiany” na przyszłość?

  • Karol Wolański

   Wojtek Żołądkowicz to absolutna czołówka lektorów audiobooków. Jego interpretacja Drogi Królów (dziś skończyłem słuchać) jest genialna a w szczególności pomaga w słuchaniu i zrozumieniu i połapaniu się kto kiedy co do kogo mówi. Mam nadzieję że zostawią go do końca, zmiany lektorów jeszcze nigdy nie wychodziły na lepsze.

 • Cawilial

  Obejrzenie galerii na stronach autora [1] powoduje z jednej strony zachwyt, a z drugiej bezsilne zgrzytanie zębami na myśl o geszefciarsko-szmatławym wydaniu polskim – nędzny papier, nędzne ilustracje taniego pacykarza.
  __________
  [1] https://brandonsanderson.com/books/the-stormlight-archive/oathbringer/oathbringer-art-gallery/

  • http://drogakrolow.pl/ Odpryskowy

   Na pewno dobry link? Ten prowadzi do galerii ilustracji wewnętrznych, które – z tego co mi wiadomo – w wydaniu polskim też są?