Lista tytułów, które błyskawicznie wpływają do obiegu w Polsce, gwałtownie powiększa się. Właśnie dołączyła do niej część Archiwum Burzowego Światła.

Dzięki procentowemu wykazowi z oficjalnej strony autora wiemy, że ruszyły prace nad osobną powieścią z uniwersum Rosharu (o której mogliście przeczytać w ciekawostkach). Pierwsze wzmianki o tym projekcie pojawiły się blisko dwa lata temu. Spin-off ma dotyczyć jednego z bohaterów drugo- lub trzecioplanowych, jako przykłady wymieniono Zwinkę lub Lopena, a plany jego realizacji dotyczyły raczej okresu po publikacji 5. tomu Archiwum. Przyśpieszony termin jest spowodowany kolejnymi opóźnieniami przy pisaniu 3. tomu.

Z perspektywy premiery Słów Światłości, Dawca Przysięgi miał się ukazać na wiosnę 2016 roku, tymczasem kolejne poślizgi doprowadziły nas do chwili, kiedy najbardziej prawdopodobnym terminem stała się jesień 2017r. Wszyscy musimy się zgodzić, że z tworzeniem monumentalnego dzieła nie można się śpieszyć. Aby jakoś zapełnić te półtora roku i złagodzić ból oczekiwania, otrzymamy właśnie tę powieść. Biorąc pod uwagę jej status Archiwum 2.5, głównym bohaterem jest najpewniej Lopen, jednak tego nie można brać za pewnik, ponieważ dawne plany pana Sandersona mogły się dezaktualizować, a postacią centralną zostanie… Kogo chcielibyście zobaczyć w tej roli?

heygancho

Tu warto zauważyć, że jeśli książka na polskim rynku wydawniczym wyjdzie przed Dawcą, to w tym okresie zgodnie z zapowiedziami otrzymamy aż dziesięć nowych tomów (klik). To daje niemal dwadzieścia tytułów na przestrzeni dwóch lat. 

[Aktualizacja]: Niestety, jednak nie będziemy mieli do czynienia z powieścią, a opowiadaniem, które ma się ukazać w zbiorze, które wydawnictwo MAG wypuści na jesieni.

Pozostając przy temacie zapowiedzi, mamy już opisy dwóch zbliżających się premier.

Żałobne opaski. Zadebiutują 27 kwietnia, pod standardową ceną 35,00zł.

Ciąg dalszy opowieści znanej ze “Stopu prawa” i “Cieni tożsamości”, dziejącej się w fantastycznym odpowiedniku dziewiętnastowiecznej Ameryki.

“Żałobne Opaski” to mityczne metalmyśli należące do Ostatniego Imperatora, wedle opowieści obdarzające posiadacza wszystkimi mocami, jakie miał do dyspozycji władca sprzed stuleci. Mało kto wierzy w ich istnienie. Oto jednak badacz kandra powraca do Elendel z rysunkami, które przedstawiają Opaski, jak również zapiskami w nieznanym języku. Waxillium Ladrian wyrusza na południe, do miasta Nowy Seran, by zbadać tę sprawę. Po drodze napotyka wskazówki, dzięki którym zaczyna w końcu rozumieć prawdziwe cele wuja Edwarna i tajnej organizacji zwanej Kręgiem.

v

Dusza cesarza. Powieść powiązana z Elantris, jednak nie mająca żadnych bezpośrednich związków z jego fabułą, ukaże się 15 czerwca. Stosownie do objętości, jej cena wyniesie 19,00zł.

Kiedy Shai zostaje pojmana podczas próby zastąpienia Księżycowego Berła niemal idealnym falsyfikatem, musi targować się o życie. Cesarz Ashravan co prawda nie zginął podczas ataku skrytobójcy, ale utracił świadomość – a fakt ten nie wyszedł na jaw jedynie dlatego, że w tym samym zamachu zginęła jego żona. Jeśli jednak po trwającej sto dni żałobie cesarz nie pokaże się publicznie, rządzące Stronnictwo Dziedzictwa utraci władzę, a cesarstwo pogrąży się w chaosie.

Shai dostaje do wykonania niemożliwe zadanie: w ciągu niecałych stu dni stworzyć – za pomocą Fałszerstwa – nową duszę dla cesarza. Niestety, Fałszowanie dusz jest uważane za bluźnierstwo przez tych, którzy ją pojmali. Shai zostaje zamknięta w niedużej, brudnej komnacie, strzeżona przez człowieka, który czuje do niej nienawiść, szpiegowana przez polityków i uwięziona za drzwiami opieczętowanymi jej własną krwią. Jedynym sojusznikiem Shai jest Gaotona, najbardziej lojalny doradca cesarza, który próbuje zrozumieć jej prawdziwy talent.

Shai brakuje czasu. Tworząc Fałszerstwo i próbując zrozumieć prawdziwe motywy tych, którzy ją uwięzili, musi jednocześnie opracować doskonały plan ucieczki.

duu

Ujawniono również świeżutki, jeszcze ciepły projekt okładki do jubileuszowej, rozszerzonej edycji Elantris. Zgodnie z zapowiedziami MAGa, jest utrzymany w tym samym samym stylu co Dusza i zbliżonym do nowych opraw Ostatniego Imperium.

Przedstawiony bohater to najpewniej Hrathen, choć ma zbyt młodą twarz, natomiast w tle widzimy klasztor Dakhor. Treść okładki budzi o tyle zdumienie, że zagraniczne przedstawiają samo Elantris i najczęściej też jedno z głównych bohaterów tej powieści – Sarene lub Raodena, czy też oboje. Ten cover bardziej przywodzi na myśl znajdującą się w planach kontynuację, która ma się rozgrywać we Fjorden, krainie, w której położony jest rzeczony klasztor.

hhg