Pora na odrobinę astrologii. To jeszcze jedna kwestia, która czyni świat Rosharu wyjątkowym, a żeby to odkryć, wystarczy spojrzeć na nocne niebo.

Przede wszystkim wędrują po nim gwiazdospreny. Nie wiadomo o nich zbyt wiele, poza tym, że mają postać wysoko przemieszczających się świateł. Być może są dalekimi kuzynami wiatrosprenów. Spreny mają wyrażać istotę swojej materii, trudno jednak powiedzieć, by rzeczywiście odnosiły się do gwiazd – możliwe, że tylko realizują przekonania ludów obserwujących je, pokładających wiarę, że znajdują się bliżej niż w rzeczywistości.

Księżyce

Roshar posiada trzy księżyce: Salas, Nomon i Mishim. Podobnie jak w przypadku naszych kultur, zależnie od obszaru różnie postrzega się ich płeć. Na zachodzie to one – Shinowie nazywają je “siostrami”, natomiast dla nacji zamieszkujących Wchód to oni.

Salas wschodzi jako pierwszy, jest najmniejszy i ma najsłabszy blask. Pojawia się od razu po zachodzie słońca. Jego światło ma kolor fioletowy. Shinowie nazywają go „pierwszą siostrą”. Nomon to drugi z księżyców który ukazuje się na niebie. Duży i bardzo jasny, świeci na niebiesko. Shinowie nazywają go „drugą siostrą”. Mishim, ostatni z księżyców który ukazuje się na niebie. Jest niewielki, wielkością zbliżony do Salasa, świeci na zielono. Przez lud Shinovaru nazywany “trzecią siostrą”.

salas

nomon

mishim

Ich orbity nie są okrągłe, a eliptyczne, dlatego czasem zbliżają a czasem oddalają się od swojej planety. Księżyce nie wschodzą równocześnie tylko kolejno i czasy gdy świecą nie do końca się zazębiają. Zawsze pojawiają się w tej kolejności. Między zajściem pierwszego księżyca a wzejściem drugiego jest etap nocy, gdy nie rozświetla jej żadne światło. Shinowie uważają ten okres za najczarniejszą część nocy i nazywają Godziną Nienawiści – czas gdy bogowie nie czuwają nad ludźmi.

Spoiler – Teoria:

Istnieje teoria przyporządkowująca księżyce Odpryskom obecnym w Układzie Wielki Roshar. Przyporządkowuje się Salas do Odium, Nomon do Honoru a Mishim do Pielęgnacji.

Konstelacje

Oprócz księżyców , jest też kilka innych charakterystycznych punktów na nocnym niebie Rosharu. Na tę chwilę znamy:

Blizna Talna – gwiazdozbiór. Jest to grupa nieokreślonej ilości gwiazd, choć zapewne nie więcej niż kilkanaście, która świeci ostrym czerwonym blaskiem, co odróżnia ją od innych gwiazd na niebie.

Łza – pojedyncza, jasna gwiazda. Ze Strzaskanych Równin widać ją tuż nad horyzontem w momencie zachodu słońca. Ma swoje miejsce w mitologii – podobno to pojedyncza łza, jaką uroniła Reya, tajemnicza postać mityczna. Być może jest to jedna z planet układu Wielki Roshar

Spoiler o Cosmere:

Te same konstelacje są widoczne również na niebach innych światów Cosmere. Wynika to z faktu, że Cosmere to galaktyka karłowata i światy są stosunkowo blisko siebie. Zatem na niebie Rosharu mogą być widoczne również inne konstelacje, takie jak Pas (szereg jasnych gwiazd, widoczny np. ze Scadrialu).

sanderson6

Wielki Roshar

Interesująca nas planeta nie jest samotnie zawieszona w przestrzeni. Układ Wielki Roshar zawiera oprócz Rosharu jeszcze dwie inne, teoretycznie nadające się do tego, by je zamieszkać. Są to:

Braize – w mitologii vorińskiej Rosharu utożsamiana z Potępieniem. Jest to Świat Odprysku, Odpryskiem na nim przebywającym jest Odium i stamtąd oddziałuje na Roshar.

Ashyn – Spoiler Cosmere zamieszkany nieduży świat Odprysku. Aktualnie nie ma własnego Odprysku. Osadzona jest tam akcja nieopublikowanego opowiadania “The Silence Divine” (“Cisza Święta”)

Oto niebo oczami mieszkańców Vedenaru, Alethkaru, Iri i pozostałych krain uniwersum.

Zapraszamy również do zapoznania się ze świeżo uzupełnioną o zwierzęta i wszelkie stwory zakładką Fauna i flora.