Pierwsze, przedpremierowe kopie Oathbringera właśnie dotarły do swoich właścicieli. Jeden z nich zdradza tajemniczą zawartość ilustracji tej części.

(prosimy nie zwracać uwagi na przekreślenie linków – wszystkie działające!)

Każdy dotychczas wydany tom Archiwum Burzowego Światła cieszył się zestawem ilustracji na ostatnich kartkach. Była to galeria map świata Rosharu w różnych okresach historycznych, a nawet mapa rosharańskiej części Cieniomorza. Dawca Przysięgi jednak ukaże nam znacznie więcej.

Blog Barnes&Noble (klik) na swoim twitterze zamieścił zdjęcia dwóch ze specjalnych ilustracji amerykańskiego wydania Oathbringera. Zdradził również, że w tym wydaniu ukazano czworo z Heroldów, dwoje z przodu i dwoje z tyłu.

ishi

Co nieco ujawnił też Brandon – podobnie jak z wieloma innymi ilustracjami, przedstawienia Heroldów faktycznie istnieją gdzieś na Rosharze; te zostały namalowane przez Dandosa od Olejów (a w naszej rzeczywistości był to Dan Dos Santos, na którym postać była oparta), z którego książki Shallan uczyła się rysunku. Są to wyobrażenia artysty bazujące na tradycji, a nie portrety – Brandon porównał je do malunków proroków na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej.
Brandon potwierdził, że na ujawnionych ilustracjach jest Ishar i Shalash.

oathbringer-endpaper1

Glif na szacie to symbol Kowali Więzi, których to Ishar był patronem. Warto przypomnieć również, że to on stworzył i narzucił reguły Zakonów Świetlistych i korzystania z mocy niesionej przez spreny. Szczególnie interesujące jest usytuowanie bohatera, na postumencie, na tle księżyców.

oathbringer-endpaper2

Kobieta po prawej jest otoczona maskami i refleksami przywodzącymi na myśl Tkaczy Światła, podopiecznych Ash – Herold Piękna. Ponadto, wyglądem przypomina piękną bohaterkę jednego z Interludiów Drogi Królów, pracodawczynię Emulijczyka Baxila. Sanderson potwierdził, że była to Shalash, niszcząca swoje wizerunki.

Kogo zatem ukazano na pozostałych dwóch obrazach? Według blogera B&N, jeden z nich bez wątpienia przedstawia króla. Brandon potwierdził te domysły, ujawniając, że pozostałe dwie ilustracje (wykonane przez kogoś innego) przedstawiają Jezriena – patrona Wiatrowych i Vedel – patronkę Tancerzy Krawędzi.

To nie koniec rewelacji: oto oficjalny opis tomu, stworzony przez grupę bohaterów na Rosharze (wreszcie dostępny!):

Nadeszła nowa burza.

Popiół i czerwone błyskawice omiatają ziemię, budząc naszych starożytnych wrogów. Niestworzeni – cienie duszy Wroga – budzą się, podczas gdy oczy ludzi się otwierają. Ta wojna nie jest i nigdy nie była tym, czego się spodziewali.

Wkrótce Moce mogą znów być nasze, ponieważ Światłość powróciła do niektórych i świeci w kierunku innych. Kapitan, złamany przez stratę, szuka pojednania. Szpieg, złamany przez okrucieństwo, szuka zakończenia. Stąpający po Kamieniu, złamany przez przysięgi, szuka prawdy. Zdrajca, złamany przez ambicje, szuka wolności.

I w końcu Król. Złamany przez wojnę, szuka przeszłości. Tej, która została porzucona. Tej, której nie może poznać.

Bowiem te sekrety zniszczą go, tak samo, jak zniszczyły rycerzy, którzy przyszli przed nim.

opis

Więcej Heroldach możecie dowiedzieć się tutaja cytaty dotyczące Zakonów odświeżycie pod tym linkiem.

Dlaczego akurat ta czwórka? Prawdopodobnie chodzi o dobór opiekunów aktualnych głównych bohaterów Świetlistych, chociaż tylko troje pasuje do tego wzorca: Ishar – Dalinar, Shalash – Shallan, Jezrien – Kaladin… co z Vedel? Jedynym znanym nam na razie Tancerzem Krawędzi jest Zwinka, której udział ograniczy się zapewne do Interludiów.

Przypomnijmy, że w czasach teraźniejszych spotkaliśmy już Shalash i Herolda Sprawiedliwości – Nalana, a uważny obserwator mógł dostrzec Pailiah w starej żarliwczyni pracującej w Palanaeum. Również towarzysz Nalana podczas uczty w Kholinarze jest podejrzany o bycie Heroldem (wedle popularnej teorii, miałby to być Kalak). I jest jeszcze szaleniec, twierdzący, że jest Talenelat’Elinem, Heroldem Wojny…

Warto też wspomnieć, że każda kopia Oathbringera zamówiona w przedsprzedaży pod tym adresem będzie opatrzona autografem Brandona Sandersona.

Jak Wam podobają się te wizerunki?