Pierwsze, przedpremierowe kopie Oathbringera właśnie dotarły do swoich właścicieli. Jeden z nich zdradza tajemniczą zawartość ilustracji tej części.

(prosimy nie zwracać uwagi na przekreślenie linków – wszystkie działające!)

Każdy dotychczas wydany tom Archiwum Burzowego Światła cieszył się zestawem ilustracji na ostatnich kartkach. Była to galeria map świata Rosharu w różnych okresach historycznych, a nawet mapa rosharańskiej części Cieniomorza. Dawca Przysięgi jednak ukaże nam znacznie więcej.

Blog Barnes&Noble (klik) na swoim twitterze zamieścił zdjęcia dwóch ze specjalnych ilustracji amerykańskiego wydania Oathbringera. Zdradził również, że w tym wydaniu ukazano czworo z Heroldów, dwoje z przodu i dwoje z tyłu.

ishi

Co nieco ujawnił też Brandon – podobnie jak z wieloma innymi ilustracjami, przedstawienia Heroldów faktycznie istnieją gdzieś na Rosharze; te zostały namalowane przez Dandosa od Olejów (a w naszej rzeczywistości był to Dan Dos Santos, na którym postać była oparta), z którego książki Shallan uczyła się rysunku. Są to wyobrażenia artysty bazujące na tradycji, a nie portrety – Brandon porównał je do malunków proroków na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej.
Brandon potwierdził, że na ujawnionych ilustracjach jest Ishar i Shalash.

oathbringer-endpaper1

Glif na szacie to symbol Kowali Więzi, których to Ishar był patronem. Warto przypomnieć również, że to on stworzył i narzucił reguły Zakonów Świetlistych i korzystania z mocy niesionej przez spreny. Szczególnie interesujące jest usytuowanie bohatera, na postumencie, na tle księżyców.

oathbringer-endpaper2

Kobieta po prawej jest otoczona maskami i refleksami przywodzącymi na myśl Tkaczy Światła, podopiecznych Ash – Herold Piękna. Ponadto, wyglądem przypomina piękną bohaterkę jednego z Interludiów Drogi Królów, pracodawczynię Emulijczyka Baxila. Sanderson potwierdził, że była to Shalash, niszcząca swoje wizerunki.

Kogo zatem ukazano na pozostałych dwóch obrazach? Według blogera B&N, jeden z nich bez wątpienia przedstawia króla. Brandon potwierdził te domysły, ujawniając, że pozostałe dwie ilustracje (wykonane przez kogoś innego) przedstawiają Jezriena – patrona Wiatrowych i Vedel – patronkę Tancerzy Krawędzi.

To nie koniec rewelacji: oto oficjalny opis tomu, stworzony przez grupę bohaterów na Rosharze (wreszcie dostępny!):

Nadeszła nowa burza.

Popiół i czerwone błyskawice omiatają ziemię, budząc naszych starożytnych wrogów. Niestworzeni – cienie duszy Wroga – budzą się, podczas gdy oczy ludzi się otwierają. Ta wojna nie jest i nigdy nie była tym, czego się spodziewali.

Wkrótce Moce mogą znów być nasze, ponieważ Światłość powróciła do niektórych i świeci w kierunku innych. Kapitan, złamany przez stratę, szuka pojednania. Szpieg, złamany przez okrucieństwo, szuka zakończenia. Stąpający po Kamieniu, złamany przez przysięgi, szuka prawdy. Zdrajca, złamany przez ambicje, szuka wolności.

I w końcu Król. Złamany przez wojnę, szuka przeszłości. Tej, która została porzucona. Tej, której nie może poznać.

Bowiem te sekrety zniszczą go, tak samo, jak zniszczyły rycerzy, którzy przyszli przed nim.

opis

Więcej Heroldach możecie dowiedzieć się tutaja cytaty dotyczące Zakonów odświeżycie pod tym linkiem.

Dlaczego akurat ta czwórka? Prawdopodobnie chodzi o dobór opiekunów aktualnych głównych bohaterów Świetlistych, chociaż tylko troje pasuje do tego wzorca: Ishar – Dalinar, Shalash – Shallan, Jezrien – Kaladin… co z Vedel? Jedynym znanym nam na razie Tancerzem Krawędzi jest Zwinka, której udział ograniczy się zapewne do Interludiów.

Przypomnijmy, że w czasach teraźniejszych spotkaliśmy już Shalash i Herolda Sprawiedliwości – Nalana, a uważny obserwator mógł dostrzec Pailiah w starej żarliwczyni pracującej w Palanaeum. Również towarzysz Nalana podczas uczty w Kholinarze jest podejrzany o bycie Heroldem (wedle popularnej teorii, miałby to być Kalak). I jest jeszcze szaleniec, twierdzący, że jest Talenelat’Elinem, Heroldem Wojny…

Warto też wspomnieć, że każda kopia Oathbringera zamówiona w przedsprzedaży pod tym adresem będzie opatrzona autografem Brandona Sandersona.

Jak Wam podobają się te wizerunki?

 • Hari

  Obrazy cudne. 😀 Dodałbym tylko, że to wyobrażenie Heroldów ludzi z Rosharu, te wizerunki gdzieś tam istnieją w tym świecie. No i wiemy, że z tyłu jest Jezrien i Vedel.

  https://www.reddit.com/r/Stormlight_Archive/comments/77o6ax/oathbringerabsolutely_stunning_inside_cover_art/donlcjh/?context=10

  • http://drogakrolow.pl/ Odpryskowy

   tak, artykuł został w międzyczasie lekko przerobiony i uzupełniony 🙂

 • Masay

  Kogo dokładdnie tyczy się opis książki? kapitan – kaladin, szpieg – shallan, stąpający po kamieniu – szeth, król – Dalinar (?), zdrajca – (?)

  • http://drogakrolow.pl/ Odpryskowy

   Stawiam pieniądze, że Eshonai.

   • Michał

    Ja pomyślałem, że zdrajca to Adolin 🙂

    • Edrin

     A ja stawiam że Moash jako zdrajca, choć może to zbyt oczywiste

 • Dawca Pieniędzy

  Mam nadzieję, że w Polskim wydaniu też się to znajdzie 😉
  A tak z innej beczki trochę to mam pytanie odnośnie Rozjemcy i Słów Światłości, ciekawi mnie to, a nie chcę przeglądać dokładnie wszystkich tematów na forum bo jeszcze nie czytałem wszystkiego z cosmere i się trochę cykam o spoilery hehe
  Skąd wiadomo, że Zahel to Vasher? znaczy no wiem, że jest to interludium 6 itp ale tu na forum widziałem informacje, których nie kojarzę z książek, w Bezkresie Magii jest coś więcej czy Brandon to gdzieś powiedział?

  • http://drogakrolow.pl/ Odpryskowy

   No nie wiem, czy będą w polskim wydaniu :/ W Słowach Światłości dali sobie spokój z kolorowymi stronami z tyłu.

   Rozjemca/Słowa Światłości: Można wywnioskować z samej książki, ale Brandon to potwierdził. Przede wszystkim Zahel ma problemy z językiem, nie jest na tyle dobry w manipulowaniu Związkiem bądź nie przykłada się na tyle, żeby tłumaczyło jego – oparte o kolory – idiomy i powiedzenia z Nalthis, na które co i rusz ktoś reaguje niezrozumieniem; wygląd się zgadza; charakter się zgadza; jest mistrzem szermierki – choć w Rozjemcy Denth mówi, że Vasher nie jest zbyt dobry, to trzeba pamiętać, że obaj są Powracającymi z setkami lat doświadczenia, a sam Denth jest wyśmienitym szermierzem, więc opinia jest nieco skrzywiona.

   Kaladinowi wydaje się dużo starszy niż by na to wskazywał jego wygląd.

   Interludium wskazuje na zmysł życia, Zahel mówi, że wyczuwa sprena kręcącego się wokół Kaladina. Określa arcyburzę jako Napełnioną, co zazwyczaj wskazuje na ludzi świadomych istnienia cosmere. Podświadomie oczekuje głosu w głowie, który się nie pojawia.

   Krew Nocy pojawia się w Słowach Światłości.

   Wszystko to razem wskazuje na Vashera.

   O czymś na pewno zapomniałem, ale to i tak dużo więcej wskazówek niż zwykle mamy w tych sprawach 😛

 • TheKwaśny PL

  Wiadomo coś o tym, do jakiego Zakonu należy Lopen? Chętnie zobaczyłbym go w roli Niebiańskiego 😉 .

  • Gal Anonim

   Lopen nie jest Świetlistym. Jest squire (jeśli mamy na to oficjalne tłumaczenie, to ja go nie znam) Kaladina. Jeśli dobrze pamiętam, gdzieś w Słowach Światłości było napisane, że zakony nie składały się z samych Rycerzy, więc jako squire Wiatrowego, technicznie można uznać, że należy do zakonu Wiatrowych. Ale nie jest pełnym Świetlistym Rycerzem jak Kaladin, czy Shallan.

   • http://drogakrolow.pl/ Odpryskowy

    yup, Lopen tak jak reszta Mostu 4 jest giermkiem Kaladina.

    • TheKwaśny PL

     Ok, dzięki!

  • http://drogakrolow.pl/ Odpryskowy

   Zwinka dostanie własny tom w drugiej piątce Archiwum. Myślę, że do tego się właśnie odnosił.

 • lubiespoilery
 • thaven

  Zwince poświęcone jest całe opowiadanie „Tancerka Krawędzi” o którym sam Brandon mówi że jest ważnym spoiwem między Słowami Światłości a Dawcą Przysięgi.

  • Eri_pl

   O, to, to.

   Swoją drogą:

   > opis tomu, stworzony przez grupę bohaterów na Rosharze

   Po przeczytaniu tego opowiadania autor artykułu nie określałby ich chyba jako „bohaterów”. 😉

   • http://drogakrolow.pl/ Odpryskowy

    🙂