Za nami i przed nami garść kolejnych premier. Gotowi?

Dnia 20 lutego, po wielu opóźnieniach i zmianach daty premiery, w końcu ukazał się drugi tom Białego Piasku. Pisałem o nim tutaj. Data polskiej premiery jest nieznana, obecnie podaje się 23 maja albo 6 czerwca. Na razie czekamy na dalsze informacje na ten temat.

Tymczasem mamy dobre informacje dla fanów gier planszowych: kickstarter planszówki z Mścicieli obecnie zebrał już 327% budżetu. Jeśli jednak chcecie się dołożyć, to zbiórka kończy się w czwartek 15 marca o godzinie 18:00 czasu polskiego. Zostało więc niewiele czasu!

Również dla fanów gier elektronicznych znajdzie się smakowity kąsek: 2 marca na Steamie wydano The Way of Kings: Escape the Shattered Plains, krótkie doświadczenie interaktywne w technologii VR osadzone w świecie Archiwum Burzowego Światła.

Plany Brandona

Co nowego u Brandona? 22 lutego podzielił się z nami statusem swoich różnorakich projektów.

Skyward i Legion

Przede wszystkim skończył pisać pierwszy manuskrypt Skyward (pisałem o nim tutaj) oraz pierwszą wersję poprawek. W tej chwili oczekuje informacji zwrotnej od wydawcy. Mając to za sobą, miał czas na poprawki trzeciej części Legionu, który obecnie jest u (innego) wydawcy.

Oba są planowane na wydanie w tym roku, trzeci Legion w wydaniu zbiorczym wraz z dwiema wcześniejszymi częściami gdzieś w okolicach przełomu sierpnia i września, a Skyward gdzieś w listopadzie.

Druga Era Z Mgły Zrodzonego

Brandon ujawnił też, że planuje poświęcić ostatni kwartał 2018 na pisanie czwartej i ostatniej części Drugiej Ery Z Mgły Zrodzonego. Do tego czasu ma jednak jakieś sześć czy siedem miesięcy i ma nadzieję w tym czasie skończyć kolejny tom w serii Skyward.

Jeszcze więcej tajemnic

Ale zanim się za to zabierze, jest pewna rzecz, którą “musi napisać”. Obecnie figuruje na stronie Brandona jako Secret Project (pasek postępu wskazuje 2%) i jedyne co o tym wiadomo, to to, że nie należy do cosmere ani nie jest niczym, o czym Brandon wcześniej wspominał. To już drugi raz, kiedy Brandon ujawnia, że pracuje nad jakimś “tajemniczym projektem”. Ostatnio był to Skyward. Kto wie, co to będzie tym razem?

Czwarty tom Archiwum Burzowego Światła

W styczniu 2019 planuje zacząć prace nad czwartym tomem Archiwum Burzowego Światła.

Co to oznacza dla nas? No cóż, usiadłem i policzyłem to i owo: Dawca Przysięgi zajął około trzech lat.

Dnia 15 czerwca 2017 Brandon powiedział, że pierwszy rozdział zaczął 24 czerwca 2014, a ostatnią scenę dodał tego dnia. Większość pisania nastąpiła między czerwcem 2015 a grudniem 2016, przy czym poprawki trwały aż do dnia opublikowania posta. Tego dnia tekst został przekazany asystentowi Brandona, Peterowi Ahlstromowi, “[for] the copyedits, the gamma read, and the proofreads”. Wiemy, że MAG dostał tekst 28 czerwca, niecałe dwa tygodnie później. Nawet zakładając, że była to ostateczna wersja tekstu (czego nie jestem pewien z różnych powodów), to między początkiem pisania a ostatecznym tekstem minęły trzy lata. Trzeba jeszcze uwzględnić kolejne 4 i pół miesiąca do premiery 14 listopada.

Biorąc pod uwagę to wszystko, nawet jeśli plany się nie zmienią i Brandon faktycznie zacznie pisać czwarty tom Archiwum Burzowego Światła w styczniu 2019, nie spodziewałbym się premiery wcześniej niż w roku 2022.

Wieści z Polski

alcatraz

Wydawnictwo IUVI zapowiedziało premierę czwartego tomu Alcatraz kontra Mroczni Bibliotekarze. Zakon Rozbitej Soczewki ma ukazać się 18 kwietnia. Wczoraj ogłosili też konkurs, w którym można wygrać trzy egzemplarze:

Również i Wydawnictwo Mag ostatnio dało nam powody do radości: druga część Dawcy Przysięgi została zapowiedziana na… również 18 kwietnia! Możemy tylko spekulować, czy to przypadek.

dawca2

Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że jak na razie polskie tłumaczenie jest jedynym istniejącym tłumaczeniem Dawcy Przysięgi. I choć Hiszpania prawdopodobnie nas prześcignie z własnym tłumaczeniem planowanym na 5 kwietnia, to jakby tak uśrednić daty wydania pierwszej i drugiej części w Polsce, to i tak jesteśmy pierwsi na świecie 😛

Podekscytowani?