Mimo iż do premiery szóstego tomu Archiwum jeszcze wiele, wiele lat, wielu wielbicieli serii z pewnością ciekawi, kto obejmie we “władanie” kolejne tomy. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że będą to najprawdopodobniej postaci kluczowe dla serii. Albo czy ich ulubieńcy z interludiów jeszcze powrócą? Sanderson uchyla rąbka tajemnicy.

Jak mogliście przeczytać w zakładce O serii, Archiwum Burzowego Światła jest planowane jako 10-tomowa seria w partiach po pięć, a każda poświęcona szczególnie jednemu z bohaterów. Pierwszy tom dzierżył Kaladin, kolejny Shallan. Nadchodzący będzie poświęcony Dalinarowi (klik), wbrew początkowym założeniom o tym, że bohaterem tak drugiego jak i trzeciego tomu miał być początkowo Szeth – o jego skomplikowanej kwestii możecie przeczytać tutaj. W czwartym tomie brylować ma Eshonai. Na piąty już powinien zagościć Szeth, wraz ze swoją przeszłością.

A co dalej?

Jak już kiedyś wyjaśniał, Brandon po premierze piątego tomu zamierza wziąć sobie poważny urlop od Rosharu, kilka lat przerwy by potem powrócić do serii z nowym podejściem, świeżym spojrzeniem i dystansem. Ten czas poświęci pisaniu kilku sequelów, m.in. Elantris i Siewcy Wojny. Potem wraca do prac nad interesującym nas cyklem.

Tymczasem nieco ponad tydzień temu odpowiedział w serwisie reddit na dwa wysoce interesujące pytania jednej z czytelniczek:

Jedna rzecz, która mnie dezorientuje, to kto będzie głównym POV’em* w drugiej turze pięciu tomów?

BS: To może ulec zmianie. Ale pięcioro planowanych bohaterów to Jasnah, Renarin, Zwinka, Taln i Ash. Ale, raz jeszcze, nie obiecuję, że te postaci przeżyją. Prawdopodobnie dostaniecie przynajmniej jedną retrospekcję postaci, która umarła w poprzednim tomie,  a potem poprzez kolejne retrospekcje zobaczycie czego doświadczyła przed swoją śmiercią.

A co z postaciami, które obecnie uwielbiamy? Wszyscy odejdą w drugiej partii?

BS: Nie, będą w pobliżu. Ale druga partia będzie się rozgrywać lata później i ich role mogą się zmienić.

a744
© BotanicaXu

Cóż, to powinno nam podpowiedzieć przeżycie przynajmniej kilku z głównych postaci. Szczególnie interesujący wydaje się pomysł, że bohater będzie głównym dopiero po swojej śmierci – i sądzę, że ten pomysł nie musi wcale czekać aż do szóstego tomu z realizacją. W końcu porzucona 1/4 szkicu tomu o Szeth’cie pokazuje, że Brandon nie potrzebuje iść z żelazną wolą wcześniej ustaloną ścieżką.

Jasnah, Renarin, Zwinka. Trzy postaci, które już zdobyły umiłowanie wśród wielu wielbicielu Archiwum. Szczególnym przypadkiem jest Zwinka [w oryg. Lift], która zaskarbiła sobie sympatię odbiorców już jednym rozdziałem. Biorąc pod uwagę, że będzie główną bohaterką “lata później”, warto uwzględnić fakt, że aktualnie ma 13 lat. Wyraźnie rozpoczyna również swoją przygodę jako Świetlista, Tancerka Krawędzi, podróżując w towarzystwie swojego sprena o imieniu Wyndle.

a743
© BotanicaXu

Przedostatnim z tomów ma zająć się Taln – to wysoce obiecujące, że otrzymamy historię jednego z Heroldów. Kim natomiast jest Ash? Takiej postaci nie odnajdujemy nigdzie dotąd, a co ciekawe, samo słowo “ash” w ojczystym języku Brandona oznacza “popiół”, co kojarzymy przede wszystkim z Ostatnim Imperium. Jeśli jednak sugerować się inną wypowiedzią Brandona, Ash to skrót od imienia Shallash – Herold Piękna. Ta z kolei pojawia się najprawdopodobniej już w pierwszym tomie, w osobie mistrzyni Baxila, która zajmuje się niszczeniem posągów tej Herold w świątyniach całego Rosharu.

Rysn

Informacja może wydawać się mocno spoilerogenna, ale Brandon zaznaczał, że brak jakiejś postaci w tym kanonie wcale nie oznacza, że jest nieważna czy nie odegra wielkiej roli – po prostu wcale nie musi mieć dość ciekawej przeszłości, by poświęcać jej tak znaczną część książki. Ostatecznie więc brak w tym gronie takich postaci jak Elhokar, Adolin czy Moash nie znaczy nic szczególnego. Z kolei Sanderson potwierdził powrót Rysn jako postaci stałej. O naszych podejrzeniach co do jej Świetlistości mogliście przeczytać tutaj.

 Jak Wam się podobają te informacje?

*POV – z ang. Poinf Of View – punkt widzenia