Już wkrótce światło dzienne ujrzy Arcanum Unbounded – gratka dla wielbicieli Cosmere. Zbiór opowiadań będzie zawierał historie z różnych światów, w tym z Rosharu. Przedstawiamy zbiór wszystkich informacji o nadchodzącej książce.

Ostatnio na reddicie Brandon potwierdził, że skończył prace nad powieścią Burzowego Światła o Zwince, która ma być częścią Arcanum Unbounded. Na pytanie, czy napisze coś z punktu widzenia Marsha, odpowiedział, że kiedyś na pewno, ale jeszcze nie teraz; dodał też, że jeśli da radę, to wciśnie do zbioru jeszcze coś z Nalthis (Siewca wojny).

Co oprócz tego ma pojawić się w Arcanum Unbounded?

  • Nadzieja Elantris – opowiadanie osadzone podczas wydarzeń kulminacyjnych Elantris
  • Jedenasty Metal – opowiada o szkoleniu Kelsiera jako Zrodzonego Z Mgły
  • Allomanta Jak i Czeluście Eltanii – kolejna z historii, które są umieszczane w gazetach, jakie mamy możliwość podziwiać w książkach z Drugiej Ery Scadrial (kwadrylogia Wax & Wayne)
  • Cienie dla Ciszy w Lasach Piekła – opowiadanie osadzone na Threnody, pomniejszym Świecie Odprysku
  • Sixth of the Dusk – osadzone na First of the Sun, pomniejszym Świecie Odprysku
  • Z Mgły Zrodzony: Tajemna Historia – omówione tutaj
  • Dusza Cesarza – wydane już wcześniej osobno, historia osadzona na Sel, tym samym świecie co Elantris (źródło)
  • Biały Piasek – fragment

Każdej pozycji będzie towarzyszyć nowa ilustracja Bena McSweeneya.
Ale to nie koniec ciekawych wieści, bowiem w zbiorze zawarte będą wprowadzenia Khriss (autorki Ars Arcanum w każdej z książek) do każdej z planet. Każdemu wprowadzeniu będzie też towarzyszyć gwiezdna mapa. Do tego w zbiorze pojawi się mapa gwiazd całego cosmere.
Arcanum Unbounded ukaże się jesienią (podany ostatnio termin to 8 listopada). Łącznie całość będzie miała około 190 000 słów, czyli będzie nieco krótsza od pierwszego tomu Z Mgły Zrodzonego.

Opowiadanie o Zwince ma 40 000 słów. Redaktor Brandona, Moshe Feder, wypowiedział się, że opowiadanie aż świeci wspaniałością.

MAG również zamierza wydać zbiór opowiadań. Ma się ukazać jako Bezkres magii, w styczniu lub lutym 2017.

Jak to czytać

Cienie dla Ciszy w Lasach Piekła, Sixth of the Dusk oraz Biały Piasek to opowiadania samodzielne i można je czytać bez znajomości innych książek.
Nadzieja Elantris zawiera spoilery z Elantris, więc odradzamy czytanie przed zapoznaniem się z Elantris.Jedenasty Metal to swego rodzaju prequel do pierwszej trylogii Z Mgły Zrodzonego, więc dobrze byłoby czytać po przeczytaniu pierwszego tomu Z Mgły Zrodzonego.
Allomanta Jak i Czeluście Eltanii to historia fikcyjna, ukazująca się w odcinkach w gazetach. Nie ma zatem żadnego związku fabularnego z książkami, ale by zrozumieć o co chodzi, dobrze byłoby mieć za sobą pierwszą trylogię ze Scadrial. Najlepiej czytać po Stopie Prawa.
Z Mgły Zrodzony: Tajemna Historia – tutaj wiele powiedzieć nie mogę, bo praktycznie wszystko byłoby spoilerem. Osobiście polecam najpierw przeczytać wszystko inne z cosmere, co mamy już wydane w Polsce (Rozjemca nie jest konieczny).
Jeśli chodzi o fabułę, to na pewno po Bohaterze Wieków, a najlepiej po Opaskach Żałobnych. Warto też być po lekturze Elantris; nie zaszkodzi też przeczytać wcześniej Cieni dla Ciszy w Lasach Piekła. Jeśli chodzi o sprawy niefabularne, dobrze jest znać Archiwum Burzowego Światła i Duszę Cesarza (albo czytać moje artykuły). Ponadto czytać jako ostatnie z Bezkresu Magii.