Już wkrótce światło dzienne ujrzy Arcanum Unbounded – gratka dla wielbicieli Cosmere. Zbiór opowiadań będzie zawierał historie z różnych światów, w tym z Rosharu. Przedstawiamy zbiór wszystkich informacji o nadchodzącej książce.

Ostatnio na reddicie Brandon potwierdził, że skończył prace nad powieścią Burzowego Światła o Zwince, która ma być częścią Arcanum Unbounded. Na pytanie, czy napisze coś z punktu widzenia Marsha, odpowiedział, że kiedyś na pewno, ale jeszcze nie teraz; dodał też, że jeśli da radę, to wciśnie do zbioru jeszcze coś z Nalthis (Siewca wojny).

Co oprócz tego ma pojawić się w Arcanum Unbounded?

 • Nadzieja Elantris – opowiadanie osadzone podczas wydarzeń kulminacyjnych Elantris
 • Jedenasty Metal – opowiada o szkoleniu Kelsiera jako Zrodzonego Z Mgły
 • Allomanta Jak i Czeluście Eltanii – kolejna z historii, które są umieszczane w gazetach, jakie mamy możliwość podziwiać w książkach z Drugiej Ery Scadrial (kwadrylogia Wax & Wayne)
 • Cienie dla Ciszy w Lasach Piekła – opowiadanie osadzone na Threnody, pomniejszym Świecie Odprysku
 • Sixth of the Dusk – osadzone na First of the Sun, pomniejszym Świecie Odprysku
 • Z Mgły Zrodzony: Tajemna Historia – omówione tutaj
 • Dusza Cesarza – wydane już wcześniej osobno, historia osadzona na Sel, tym samym świecie co Elantris (źródło)
 • Biały Piasek – fragment

Każdej pozycji będzie towarzyszyć nowa ilustracja Bena McSweeneya.
Ale to nie koniec ciekawych wieści, bowiem w zbiorze zawarte będą wprowadzenia Khriss (autorki Ars Arcanum w każdej z książek) do każdej z planet. Każdemu wprowadzeniu będzie też towarzyszyć gwiezdna mapa. Do tego w zbiorze pojawi się mapa gwiazd całego cosmere.
Arcanum Unbounded ukaże się jesienią (podany ostatnio termin to 8 listopada). Łącznie całość będzie miała około 190 000 słów, czyli będzie nieco krótsza od pierwszego tomu Z Mgły Zrodzonego.

Opowiadanie o Zwince ma 40 000 słów. Redaktor Brandona, Moshe Feder, wypowiedział się, że opowiadanie aż świeci wspaniałością.

MAG również zamierza wydać zbiór opowiadań. Ma się ukazać jako Bezkres magii, w styczniu lub lutym 2017.

Jak to czytać

Cienie dla Ciszy w Lasach Piekła, Sixth of the Dusk oraz Biały Piasek to opowiadania samodzielne i można je czytać bez znajomości innych książek.
Nadzieja Elantris zawiera spoilery z Elantris, więc odradzamy czytanie przed zapoznaniem się z Elantris.Jedenasty Metal to swego rodzaju prequel do pierwszej trylogii Z Mgły Zrodzonego, więc dobrze byłoby czytać po przeczytaniu pierwszego tomu Z Mgły Zrodzonego.
Allomanta Jak i Czeluście Eltanii to historia fikcyjna, ukazująca się w odcinkach w gazetach. Nie ma zatem żadnego związku fabularnego z książkami, ale by zrozumieć o co chodzi, dobrze byłoby mieć za sobą pierwszą trylogię ze Scadrial. Najlepiej czytać po Stopie Prawa.
Z Mgły Zrodzony: Tajemna Historia – tutaj wiele powiedzieć nie mogę, bo praktycznie wszystko byłoby spoilerem. Osobiście polecam najpierw przeczytać wszystko inne z cosmere, co mamy już wydane w Polsce (Rozjemca nie jest konieczny).
Jeśli chodzi o fabułę, to na pewno po Bohaterze Wieków, a najlepiej po Opaskach Żałobnych. Warto też być po lekturze Elantris; nie zaszkodzi też przeczytać wcześniej Cieni dla Ciszy w Lasach Piekła. Jeśli chodzi o sprawy niefabularne, dobrze jest znać Archiwum Burzowego Światła i Duszę Cesarza (albo czytać moje artykuły). Ponadto czytać jako ostatnie z Bezkresu Magii.

 • Odpryskowy

  Jeśli faktycznie będą wprowadzenia Khriss do każdego ze światów i MAG tez je umieści u siebie, to mam nadzieję że nawet jeśli opuszczą Duszę Cesarza, to nie wywalą wprowadzenia Khriss do Sel…

 • Rocket

  Szybkie pytanie, jeśli czytałem tylko Drogę Królów i Słowa Światłości to czy w tym zbiorze opowiadań znajdę coś dla siebie? Czy będę w stanie zrozumieć o co chodzi? Czy nie wiadomo za wiele?

  • Kanrei

   Jeśli podoba ci się twórczość Sandersona to te opowiadania też powinny ci się spodobać.
   Generalnie nie powinieneś się pogubić ale przeczytanie wcześniej niektórych książek lub serii pozwoli lepiej zrozumieć opowiadanie albo uniknąć spoilerów.

   I tak.

   „Cienie dla Ciszy w Lasach Piekła” czy „Sixth of the Dusk” są jedynymi utworami na razie z tych światów które się ukazały.

   „Nadzieja Elantris” powinna być raczej czytana jako uzupełnienie „Elantris”, można czytać samodzielnie ale trochę brak kontekstu.

   Nie czytałem „Jedenastego Metalu” ani „Allomanta Jak i Czeluście Eltani” więc nie wiem jak się mają do pierwszej i drugiej trylogii „Z Mgły Zrodzonego”.

   „Z Mgły Zrodzony: Tajemna Historia” generalnie powinna być czytana po pierwszej trylogii „Z Mgły Zrodzonego” bo rozgrywa się w tym samym czasie i zawiera dużo spoilerów odnośnie pierwszej trylogii „Z Mgły Zrodzonego”.

   „Dusza Cesarza” rozgrywa się na tym samym świecie co „Elantris” ale w innym regionie, mamy innych bohaterów, inny system magii i nie ma powiązania fabularnego z „Elantris” więc można ją czytać samodzielnie.
   Moim zdaniem, „Dusza Cesarza” to -pomijając niepublikowane jeszcze opowiadanie o Lift- najlepszy utwór z całego zbioru – jeśli nie czytałeś jeszcze i będzie w polskiej wersji ksiązki to choćby dla „Duszy Cesarza” warto kupić ten zbiór.

   • Odpryskowy

    Dusza Cesarza wychodzi osobno w tym miesiącu, więc wątpię, żeby MAG wydawał ją drugi raz w Bezkresie Magii.

    Tajemna Historia powinna być czytana moim zdaniem po Opaskach Żałobnych, a i dobrze byłoby liznąć wiedzy o cosmere wcześniej. Przynajmniej „Elantris”, „Dusza Cesarza” i „Cienie dla Ciszy…”, zakładając znajomość Drogi Królów i Słów Światłości.

    • Kanrei

     Jeśli ktoś chce uniknąć jakichkolwiek spoilerów to Tajmena Historia powinna być czytana po Opaskach Żałobnych, ale imo te spoilery są na tyle małe że nie powinny popsuć przyjemności z czytania Opasek później.

     Jeśli ktoś zna Cosmere tylko z Archiwum Burzowego Światła to warto przeczytać Tajemna Historię zanim zacznie się szukać informacji o Cosmere poza książkami. Wiedząc rzeczy które można znaleść o Cosmere w internecie jednak troche się traci czytając Tajemna Historie.

     Tak czy tak, jest super gdy jedynym problemrm z utworami danego autora jest w jakiej kolejności je czytać, a nie czy wogóle czytać 😀

    • Kanrei

     Czy paragraf „Jak to czytać” był w pierwszej wersji artykułu?
     Jeśli tak to sorry za powtarzanie informacji i nie mam pojęcia jak mogłem to przeoczyć

     • Odpryskowy

      Nie, nie był – dodałem go zainspirowany twoim postem 🙂

 • Pingback: Więcej Z Mgły Zrodzonego — Droga Królów - Brandon Sanderson()

 • Ciacho

  Cześć, świetny tekst! Wiem już, że nie będę się zabierał za ten zbiór, póki nie poznam Archiwum i Elantris, bo tylko całego Z mgły zrodzonego mam za sobą. tTylko z drugiej strony, czy ta „Tajemna historia” nie zdradza najwięcej właśnie ze „Z mgły zrodzonego”, aniżeli Elantris i Archiwum?

  Miałem zadać pytanie o czytanie „Duszy cesarza”, ale widzę, że już w komentarzach padła odpowiedź. Dzięki. 🙂

  • Kanrei

   „Tajemna historia” rozgrywa się równolegle z pierwszą trylogia „Z mgły zrodzonego” i zawiera bezpośrenie spoilery odnośnie wątków w pierwszej trylogi oraz zawiera pewne spoilery (nie zdradzające akcji) odnośnie „Żałobnych opasek”. Jeśli chodzi o powiązania z „Elantris” to oprócz ogólnych informacji o funkcjonowaniu Cosmere chyba nie ma bezpośrednich odniesień, podobnie z Archiwum,

   Powiedziałbym że można przeczytac „Tajemną historie” przed Elantris i Archiwum i nic się nie straci a można własnie na niektóre rzeczy zwrócić uwage które normalnie by umkneły 🙂

   • Ciacho

    Dobrze wiedzieć. Ale mimo wszystko nie sięgnę po ten zbiór, jeśli nie poznam „Elantris”, bo ja nie potrafię sięgnąć po książkę i odłożyć na potem, żeby móc w końcu doczytać jakiś fragment, czy opowiadanie. Albo wszystko, albo nic. Ale to nie problem. Poczekam spokojnie, Gorzej byłoby natknąć się na spoilery. Także bardzo dobry tekst zmajstrowałeś. 😉

 • Pingback: Archiwa: 1649 — Droga Królów - Brandon Sanderson()

 • Pingback: Tytuł opowiadania Zwinki i nowe wydania powieści o Waxa i Wayne'a — Droga Królów - Brandon Sanderson()

 • Pingback: Wyniki konkursu - "Dusza cesarza" — Droga Królów - Brandon Sanderson()

 • Pingback: Okładki dla nadchodzących powieści Brandona Sandersona — Droga Królów - Brandon Sanderson()

 • Mateusz Suchar

  A co to za symbole na tym kole z pierwszego obrazku?

 • Kaladin

  Witam 🙂
  Juto premiera ksiazki,czy wiecie moze czy wyjdzie tez od razu e-book? Bo nie mogę znalesc zapowiedzi…

  • Odpryskowy

   nie mam żadnych informacji na temat ebooka, nie jestem w stanie pomóc 🙁

 • Pingback: Co otrzymamy w Bezkresie Magii? Od jutra w księgarniach – Droga Królów – Brandon Sanderson()