Już jutro w polskich księgarniach stacjonarnych i internetowych będzie można kupić Stop prawa.

To kolejna z ciągu sandersonowskich premier, który od połowy ubiegłego roku realizuje wydawnictwo MAG. Tym razem ponownie mamy do czynienia z reedycją – książka zadebiutowała u nas w lutym 2012 roku. Drugie wydanie zostało wzbogacone o nowe oprawy – z okładką autorstwa Dominika Brońka, korektę tłumaczenia i ewentualne poprawki, jakie autor naniósł już po premierze tej pozycji w Stanach Zjednoczonych.

stop

Stop prawa to pierwszy tom po „oryginalnej trylogii”, czwarta część serii Z Mgły Zrodzony. Jego akcja rozgrywa się na kilkaset lat po finale Bohatera Wieków. Książka stanowi wstęp do wielkiego rozbudowania uniwersum, wzbogacając je nie tylko o nowych bohaterów, ale i elementy świata przedstawionego, z naciskiem na część fantastyczną.

Warto wziąć pod uwagę, że podobnie jak Archiwum Burzowego Światła, Z Mgły Zrodzony również należy do Cosmere – wszechświata twórczości Sandersona – i stanowi jego istotną część. Jeśli jeszcze nie sięgnęliście po cykl, warto nadrobić zaległości ; )

Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem o planowanych premierach Sandersona w Polsce na rok 2016 klik.

 • Pingback: Konkurs DK.PL - "Stop prawa" — Droga Królów - Brandon Sanderson()

 • Pingback: Wyniki konkursu - "Stop prawa" — Droga Królów - Brandon Sanderson()

 • Pingback: "Pożar" i "Apocalypse Guard" - nowości — Droga Królów - Brandon Sanderson()

 • Kaladin

  Dzisiaj skończyłem ja czytać i na ostatniej stronie ktora tłumaczy zasady alomancji feruchemi i hemalurgi jest napisane ze podstawowych metali jest 16 plus 2 boskie i ze podobno z tych boskich mozna stworzyć kolejne 16 stopów i trochę mi sie to wszystko pogmatwalo i niewiem juz ile ich jest dokładnie 🙁

  • Kanrei

   Teoretycznie byłoby to 48 metali:
   – 16 podstawowych metali
   – dla każdego Shardu który zainwestowałby w Scadrial jeden boski metal który może stworzyć po 16 stopów z podstwowymi metalami.

   Idąc tym tokiem rozumowanie, jeśli an Scadrial pojawi się kolejny Shard to będziemy mieli kolejny, trzeci boski metal, i kolejne 16 możliwych stopów tego metalu z podstawowymi.

   Z tym że stopy z boskimi metalami są w tej chwili dość teoretyczne bo brak jest do nich dostępu (gdzieś powinno się kondensować Atium na Scadrial, oraz powinny być zapasy nadal ale chyba Lerasium tak się nie pojawiało)

  • Odpryskowy

   Nie wiemy ile dokładnie jest wszystkich metali. Trzeba też pamiętać, że wiedza w Ars Arcanum nie jest ani kompletna, ani całkowicie pewna.

   Na przykład wiemy, że boskie metale mogą mieć dużo więcej stopów niż tylko 16.

   Podsumowując: podstawowych metali jest szesnaście.
   Do tego Zniszczenie ma boski metal: atium i Zachowanie ma boski metal: lerasium (który uczynił Elenda Zrodzonym Z Mgły).
   Z każdego z boskich metali można utworzyć stopy z podstawowymi metalami – na przykład Jedenasty Metal to malatium, stop atium i złota.

   Pytanie brzmi, czy można tworzyć stopy z więcej niż jednego metalu? No i będzie jeszcze harmonium, boski metal Harmonii.

   No i jeszcze, tak ja mówi Kanrei i tak jak wspominałem tutaj: http://drogakrolow.pl/cosmere-inwestytura-krainy/ (sekcja Wpływ Odprysków Adonalsium na Światy Odprysku)
   jeśli inny Odprysk Zainwestowałby swoją moc w Scadrial, to też zyskałby własny boski metal.