Już za kilka miesięcy, tej jesieni, czeka nas premiera Dawcy Przysięgi. Ale czego jeszcze możemy się spodziewać? Prezentujemy zbiór nadchodzących premier w Polsce i Stanach Zjednoczonych.

Tłumaczenia opisów są nieoficjalne i podajemy je dla wygody naszych czytelników 🙂

Tancerka Krawędzi

egdedancer

Trzy lata temu Zwinka poprosiła boginię, aby ta sprawiła, że przestanie rosnąć; życzenie, które – jak sądziła – zostało spełnione. Teraz, w Tancerce Krawędzi, wkraczająca w wiek nastoletni rodząca się Świetlista Rycerz odkrywa, że czas nie zatrzymuje się dla nikogo. Mimo że młody cesarz Aziru zagwarantował jej przystań bezpieczną od oprawcy znanego jej wyłącznie jako Ciemność, dworskie życie dusi wolnego ducha, jakim jest Zwinka, która nie może powstrzymać się od udania się do Yeddaw, kiedy docierają do niej wieści o nieustępliwym Ciemności polującym tam na takich jak ona, ludzi z budzącymi się mocami. Uciśnieni w Yeddaw nie mają swojego obrońcy i Zwinka wie, że musi przyjąć tę wspaniałą odpowiedzialność.

Data wydania to 3 października, do wyboru ebook albo twarda oprawa (Tancerka Krawędzi na amazonie). Zawiera Interludium Zwinki ze Słów Światłości (a przynajmniej Peter Ahlstrom, asystent Brandona, tak twierdzi) oraz mikropowieść Tancerka Krawędzi, wydaną pierwotnie w Bezkresie Magii.

Drugi tom Białego Piasku

white sand 2

Po utracie większości swoich znajomych w gwałtownej zasadzce, Kenton stał się Lordem Mastrellem tych nielicznych pozostałych Mistrzów Piasku, magów którzy mogą manipulować piaskiem wedle swojej woli. Przy rządzącej radzie nastawionej przeciwko niemu, impulsywny Kenton musi stać się dyplomatą, aby mieć choć cień nadziei na powstrzymanie wytępienia jego rodzaju. Jednakże jest więcej problemów: zabójcy czyhają niego ze wszystkich stron, a jedyną prawdziwą sojuszniczką Kentona jest Khriss, obca z drugiej strony planety, która ma też swoje własne cele do osiągnięcia.

Tom drugi Białego Piasku ukaże się w oryginale 7 listopada (Biały Piasek na amazonie). W Polsce będzie wydany w tym samym terminie co Dawca Przysięgi.

Z innych wieści: tom pierwszy Białego Piasku, wydanie oryginalne, ukaże się w miękkiej oprawie w październiku.

Dawca Przysięgi

oatbringer full

Tak prezentuje się okładka amerykańska:

oathbringer big

Tak zaś angielska:

Oathbringer-UK-Cover BS

Alethyjskie armie Dalinara Kholina odniosły chwilowe zwycięstwo straszliwym kosztem: wrodzy Parshendi przyzwali gwałtowną Wieczną Burzę, która teraz przetacza się przez świat niszczącą falą, a jej przejście otwiera oczy kiedyś pokojowych i uległych parshmenów na zgrozę ich tysiącletniego zniewolenia przez ludzi. Podczas desperackiego lotu aby ostrzec swoją rodzinę o zagrożeniu Kaladin Burzą Błogosławiony musi oswoić się z myślą, że nowo rozbudzony gniew parshmenów może być całkowicie sprawiedliwy.

W położonym w górach wysoko nad burzami, mieście-wieży Urithiru, Shallan Davar bada dziwy starożytnej twierdzy Świetlistych Rycerzy i odkrywa mroczne sekrety czające się w jej głębinach. A Dalinar uświadamia sobie, że jego święta misja zjednoczenia swojego ojczystego Alethkaru była zbyt ograniczona. Dopóki wszystkie narody Rosharu nie odłożą na bok krwawej przeszłości Dalinara i nie staną razem – i dopóki sam Dalinar nie zdoła skonfrontować się z tą przeszłością – nawet przywrócenie Świetlistych Rycerzy nie zapobiegnie końcowi cywilizacji.

Nie jest to opis, jaki znajdziemy na tylnej okładce, taki jakie możemy podziwiać na Drodze Królów  i Słowach Światłości, tylko opis wydawcy. Ten właściwy nie został jeszcze ujawniony.

Dawca Przysięgi ukaże się w oryginale 14 listopada (Dawca Przysięgi na amazonie); w Polsce wydanie będzie podzielone na dwa tomy, pierwszy zapowiadany jest na listopad, drugi na styczeń.

Stormlight Archive Pocket Companion

stormlightcompanion

Jest to krótki – liczący sobie około 30 stron – ilustrowany przewodnik po postaciach i świecie Rosharu. Można za darmo dostać ebooka w języku angielskim, zapisując się do newslettera TOR Books.

Co prawda nie mamy oficjalnego potwierdzenia od MAGa (nie licząc wzmianki “to będzie bonus”) o wydaniu, ale możemy przypuszczać, że będzie towarzyszył Dawcy Przysięgi.

Rithmatist

Z najnowszej “listy posiadania” MAGa wiemy, że do końca 2019 zamierzają wydać również Rithmatist.

To historia o chłopcu, który uczęszcza do szkoły magii – nie posiada  żadnych magicznych umiejętności, ale jako syn sprzątaczki ma zapewnioną darmową edukację. Kiedy inni studenci zaczynają znikać za sprawą tajemniczych ataków, na niego spada rozwiązanie tej tajemnicy. To tytuł z gatunku YA, jednak skierowany również do dorosłych czytelników i utrzymany w poważniejszym tonie niż Alcatraz kontra Bibliotekarze czy też Mściciele.

91rygugDY9L

Nie jest to część Cosmere, choć początkowo był jako taki planowany (wtedy Brandon stwierdził że nie chce Ziemi, nawet fantastycznej wersji Ziemi w Cosmere), dlatego w magii i magicznych stworzeniach można dostrzec przebłyski Teorii Krain.

A właśnie – magia opiera się na rysowaniu kręgów kredą i powoływaniu rysunków stworów do życia.

To tyle jeśli chodzi o plany wydawnicze na najbliższą i trochę dalszą przyszłość. Na co czekacie najbardziej?