Heroldowie

Heroldowie to według kręgu kultury vorinizmu – panującej głównie wśród Vedenów, Alethich i innych ludów wschodniego Rosharu – dziesięciu wysłanników Wszechmocnego, mających wspomagać ludzkość w czasach Cieniodni, podczas Spustoszeń. Pojawiali się wraz z nadejściem Pustkowców mających próbować zepchnąć ludzkość do Potępienia, tak jak wygnali ich z Sal Pokoju, które możemy utożsamiać z Niebem, na Roshar – ziemię, znany świat. Uczyli ich obrony  i rozmaitych sztuk, walczyli u boku ludzi odchodząc wkrótce po Spustoszeniu. Z umysłu Kalaka dowiadujemy się, że zabici trafiali do krainy pełnej ognia i cierpienia, mimo wszystko powracając za każdym razem przed Spustoszeniem, z powodu łączącej ich przysięgi walki aż do ostatecznego unicestwienia Pustkowców. Stworzyli dziesięć Srebrnych Królestw i objęli patronaty nad dziesięcioma Zakonami Świetlistych Rycerzy.

Dzięki Kalakowi dowiadujemy się także, że prawdopodobnie mają pewną przeszłość jako ludzie, przed złożeniem przysięgi, którą decydują się porzucić w dniu Ostatniego Spustoszenia, pozostawiając swoje Ostrza Honoru.

Vorińskie imiona Heroldów są przekształcone na palindromy, ich symetrię uważa się za świętą.

Każdy z nich ma przypisaną liczbę związaną z szeregiem właściwości, które znajdziecie w tabelce na końcu książki i rozpisane poniżej.

JEZRIEN       

Król Heroldów, Herold Królów. W voriniźmie znany jako Jezerezeh’Elin, nazywany też Yaezir w Azirze, utożsamiany często z Ojcem Burz. Jeden z ludów w Makabaku uznaje w nim jedyne bóstwo.  Związany z liczbą Jes określającą esencję Zefiru (Wiatr, ognisko – Wdech), której klejnot to szafir a atrybuty to: chroniący/przywódczy, jako że to właśnie robił podczas Spustoszeń – nauczał ludzi przywództwa.

Był opiekunem Świetlistych z zakonu Wiatrowych, w dużej mierze odzwierciadlających cechy tego Herolda.

W przeszłości mógł być ludzkim królem, na co wskazują cytaty: Głos Jezriena był spokojny, głęboki, władczy. Choć od stuleci nie nosił korony, nadal miał królewskie maniery, a także: Po tak wielu stuleciach Jezrien wciąż wydawał się młody, jakby dopiero co osiągnął trzydziesty rok życia. Krótką czarną bródkę nosił starannie przystrzyżoną, choć jego niegdyś piękne szaty były osmalone i splamione krwią.

wizerunekJezrien

NALAN   

Herold Sprawiedliwości, voriński Nalan’Elin, na zachodzie Rosharu Nin. Przedstawiony liczbą Nan, opisującą esencję Wapor (ognisko – Wydech), jej klejnotem jest dymny kwarc, atrybuty: sprawiedliwy, pewny. O samym Nale’u nie wiemy wiele, poza jego wyglądem i usposobieniem. Wysoki Azirczyk z białą blizną w kształcie półksiężyca na policzku. Surowy i bezlitosny wymierza sprawiedliwość Ym’owi i pragnie pochwycić małą złodziejkę Zwinkę o zdolnościach Tancerzy Krawędzi i zabić. Prawo stawia jako wartość nadrzędną. Jeden z cytatów „Słów światłości” mówi, że przyjął opiekę nad swoim zakonem niechętnie, po wcześniejszych odmowach.

Herold ten był patronem zakonu Niebańskich.

wizerunekNale

CHANARACH

Herold, o głównym atrybucie Odwaga. Nazywana także Chanaranach’Elin lub po prostu Chana. Chanarach ma liczbę Chach, połączoną z esencją Iskry (ognisko – dusza), jej klejnot to rubin, natomiast atrybuty to odważny, posłuszny.

Chanaranach była opiekunką Zakonu Pyłowców.

Do tej pory poza zawołaniami/powiedzeniami współczesnych wierzących nie ma mowy o tym Heroldzie, nie pojawia się i nie wiadomo o niej nic ponad to.

wizerunekChanarach

VEDEL

Herold, o głównym atrybucie Uzdrawiania. Voriński odpowiednik jej imienia to Vedeledev’Elin. Liczba Vev opisuje esencję Światłości (ognisko – oczy), atrybuty: kochający, uzdrawiający, a klejnot – diament. W czasie Spustoszeń miała nauczać, szkolić chirurgów i innych uzdrowicieli.

W Kharbranthcie, mieście uzdrowicieli i szpitali, zwykło się wołać „Na złote oczy Vedeledev!” by wyrazić zdumienie.

Vedel to patronka zakonu Tancerzy Krawędzi.

wizerunekVedel

PALIAH

Herold o głównym atrybucie Uczony. Znana jest również jako Pali, a jej vorińskie imię nie ma pełnej świętej symetryczności, brzmi – Pailiah. Liczba Palah przedstawia się w szmaragdzie, esencja: miąższ (ognisko – Włosy), w atrybutach zaś: uczony, szczodry.

Paliah sprawowała pieczę nad zakonem Widzących Prawdę.

wizerunekPaliah

SHALASH

Herold Piękna, w voriniźmie występuje pod tym samym imieniem, nazywana także Ash, możliwe że wśród Emulów jest też Epan, Panią Snów. Klejnot liczby Shash to granat, esencja to krew (ognisko – również Krew), natomiast atrybuty: twórczy, uczciwy.

Potwierdzono, że Shalash to córka Jezriena.

W tym samym wywiadzie autor potwierdził, że mistrzyni Baxila – Emula występującego w trzecim interludium “Drogi królów”, zniszczyła posąg Shalash. Potwierdził też, że jest to Shalash. Mistrzyni Baxila wyglądała następująco:

Nie była Emulką, wyglądem nie przypominała nawet Makabaków, choć miała ciemną skórę i piękne, długie czarne włosy. Jej oczy wyglądały jak u Shina, ale była też wysoka i smukła jak Alethi. Av sądził, że jest mieszanego pochodzenia. To w każdym razie mówił, kiedy ważyli się rozmawiać o takich sprawach. Pani miała dobry słuch. Zadziwiająco dobry słuch. / Niebezpiecznie było zatrudniać się u tak pięknej kobiety, z tak długimi czarnymi włosami, rozpuszczonymi i sięgającymi jej do pasa. Nigdy nie nosiła przyzwoitej kobiecej sukni, a nawet sukienki czy spódnicy. Zawsze spodnie, zazwyczaj gładkie i obcisłe, a u pasa wąski miecz. Jej oczy były tak bladofiołkowe, że prawie białe. Była oszałamiająca. Cudowna, upajająca, przytłaczająca.

Wydaje się, że jej aktualna działalność na Rosharze ogranicza się do niszczenia swoich wizerunków.

Herold ta stanowiła opiekunkę zakonu Tkaczy Światła.

wizerunekShalash

BATTAR

Herold, której atrybutami są mądrość i ostrożność. Dla mieszkańców zachodu jest znana również Battah, Battah’Elin. Jej koneksja to liczba betab, powiązana z esencją łoju (ognisko – tłuszcz). Nie wiemy o niej nic ponad to, że wzięła pod swoje skrzydła zakon Przenosicieli.
wizerunekBattar

KALAK

Herold o cechach naczelnych: stanowczy, budowniczy. Jego imię przetrwało wieki z lekkim przechyłem, na Kelek. Wspólny z liczbą kak, kamieniem ametyst, esencją metalu (ognisko – paznokcie). Przed nadejściem Spustoszenia nauczał ludzi metalurgii. Poznajemy go w preludium, gdzie wydaje się mieć wysokie poczucie odpowiedzialności.

Przekleństwo “Na oddech Keleka!” utrzymuje sporą popularność, zwłaszcza wśród ciemnookich.

Kalak był patronem Kształtujących.

wizerunekKalak1

TALENEL

Herold Wojny, występujący pod vorińskim imieniem jako Talenelat’Elin lub zdrobnieniem – Taln. Ma również przydomek, Kamienne Ścięgno. Liczba Tanat, klejnot topaz, esencja piarg (ognisko – kości). Przed spustoszeniami szkolił ludzkich żołnierzy. Z cytatu z księgi Słowa Światłości dowiadujemy się, że był uosobieniem siły, niezawodności i zdecydowania. Jako jedyny zginął w bitwie, po której Heroldowie zdecydowali się porzucić ludzkość, trafił do Potępienia i tam cierpiał 4500 lat za siebie i wszystkich pozostałych. Otrzymujemy następujący opis jego wyglądu:

[…] stał samotny mężczyzna o ciemnej skórze. Włosy miał długie i potargane, a jedyny jego ubiór stanowiła obszarpana przepaska biodrowa. Stał z opuszczoną głową, wilgotne, skołtunione włosy opadały na jego twarz i łączyły się z brodą […]. / Oparł się o bramę, a wtedy kosmyk włosów osunął się z jego twarzy, ukazując oczy. Ciemnobrązowe, jak u człowieka z niższej klasy. Te oczy były oszalałe, oszołomione.

Mówi starożytnym alethyjskim, co sugeruje, że z tym regionem był szczególnie związany, dawniej wszyscy mówili po alethyjsku/językiem wspólnym, lub po prostu uznał ten język za najodpowiedniejszy.

Był patronem zakonu Strażników Skał.

wiz3

ISHAR

Herold Szczęścia, w vorińskiej odmianie występujący jako Ishi. Liczba o tej samej nazwie, klejnot heliodor, esensja ścięgno (ognisko – ciało). Natomiast jego boskie atrybuty to pobożny, prowadzący. To Ishar wysunął koncepcję, że zerwanie przysięgi przez dziewięciu z dziesięciu może zerwać ciąg spustoszeń. Miał także najważniejszy udział w utworzeniu Świetlistych, narzucając im organizację i zapewniając, że ich zniszczy, jeśli wykorzystają swoje moce do niecnych celów.

Ishi był opiekunem Kowali Więzi.

wizerunekIshar

Dotąd w aktualnym czasie mieliśmy do czynienia z każdym z Heroldów, jednak jak na razie tylko Nalan i Shalash zostali oficjalnie potwierdzeni.