Choć najnowszy tom Archiwum Burzowego Światła swoją premierę miał dopiero wczoraj, już teraz ma szansę na zgarnięcie pierwszej nagrody!

Największy serwis czytelniczy świata, goodreads.com, zorganizował kolejną edycję corocznego głosowania na najlepsze książki wydane na rynku amerykańskim w ciągu bieżącego roku. Czytelnicy mogą oddawać swoje głosy na 200 pozycji w 20 kategoriach. Brandon Sanderson i w tej edycji nagród został wyróżniony – jego Dawca Przysięgi jest pretendentem do najlepszego tytułu fantasy 2017. W wyścigu do głównej nagrody konkurują z nim książki znakomitych autorów o wielowiekowym dorobku i popularności, m.in. Mitologia Nordycka Neila Gaimana oraz Assassin’s Fate pióra Robin Hobb.

Głosy oddawać możecie tutaj. Głosowanie potrwa do 27. listopada, a zwycięzcy zostaną ogłoszeni 5. grudnia.

Nie jest to pierwsza edycja Goodreads Choice Awards, w której dzieła Brandona Sandersona zostały wyróżnione. W poprzednich latach czytelnicy również docenili jego książki:

 

Edycja Tytuł Kategoria Wynik
2016 Żałobne Opaski
Calamity
Best Fantasy
Best YA Fantasy
nominacja
nominacja
2015 Cienie Tożsamości
Pożar
Best Fantasy
Best YA Fantasy
nominacja
nominacja
2014 Słowa Światłości Best Fantasy nominacja
2013 Pamięć Światłości (razem z R. Jordanem)
Stalowe Serce
Best Fantasy
Best YA Fantasy
nominacja
nominacja
2012 Dusza Cesarza Best Fantasy nominacja
2011 Stop Prawa Best Fantasy nominacja
2010 Bastiony Mroku (razem z R. Jordanem)
Droga Królów
Best Fantasy
Best Fantasy
wygrana
nominacja
2009 Pomruki Burzy (razem z R. Jordanem) Best Fantasy nominacja

Miejmy nadzieję, że Goodreads Choice Awards są jedynie otwarciem dla nadchodzącego sezonu nagród, którymi obsypany zostanie trzeci tom Archiwum Burzowego Światła.

Przypominamy, że polska premiera Dawcy Przysięgi odbędzie się 22. listopada, czyli już za tydzień!

 • TheKwaśny PL

  Tylko TYDZIEŃ do POLSKIEJ premiery!!! Kto też nie może się doczekać?

  • Adamus

   Czy data 22.11. jest pewniakiem? Ponieważ kilka sklepów (np. Świat Książki) podaje 29.11. jako datę premiery.

   • Milena

    Data 22.11 dotyczy księgarni Empik, która na pierwszy tydzień sprzedaży Dawcy ma wyłączność. W pozostałych jest od 29.11.

    • http://drogakrolow.pl/ Odpryskowy

     Sklep MAGa również sprzedaje od 22.

 • lolekanabolek

  wie ktoś, czy e-book też będzie od razu dostępny??

  • x

   Będzie dostępny. Pierwsza połowa ebooka debiutuje tego samego dnia co papier. Wedle mojej wiedzy

 • vire23

  To na wersje pdf w polskim tłumaczeniu można spodziewać się gdzieś na grudzień tak?

 • vire23

  Jak ten czas mija pamiętam jak czytałem naraz oba tomy i pochłonąłem to w szybkim tempie a tu już wkrótce będę mógł dalej cieszyć się przyjemnością czytania dalszych losów bohaterów :).

 • Laskolnyk

  Oczekiwanie psuje trochę brzydota okładek „Dawcy Przysięgi”. Nie wiem jak Wy, ale dla mnie są one po prostu paskudne, pasują raczej do jakiegoś młodzieżowego fantasy klasy b. No i nie mają żadnego praktycznie związku z fabułą.
  Niech popatrzą na oryginalne :/.

  • TheKwaśny PL

   Mi też się wydaje, że amerykańskie okładki są dużo ładniejsze i przy okazji ukazują elementy z książki, ale pragnę zauważyć że ich rysownik bezpośrednio kontaktował się z Brandonem. Nasz po prostu starał się narysować podobizny Świetlistych Rycerzy nie czytając nawet książki i nic o nich nie wiedząc. Rozpoczął swoją koncepcję i teraz musi ją kontynuować, bez względu na narzekania ( choć nie mam pojęcia co Ci się w nich nie podoba ), i dobrze, bo w przeciwnym wypadku byłby chaos. Przepraszam, ale ja nie znoszę takiej niesprawiedliwej krytyki.

   • Laskolnyk

    Takie tłumaczenie jeszcze pogarsza sprawę. To źle świadczy o profesjonalizmie wydawnictwa, że nie poinformowali rysownika, o czym właściwie jest ta książka, jak „wygląda” świat przedstawiony etc. Przecież wydawanie książki nie trwa 2 tygodnie, było dużo czasu by wszystko należycie przygotować.
    Co do samej urody okładek: Nie podoba mi się sam koncept: konny rycerz wśród tych wszystkich płomieni wygląda raczej groteskowo. Ponadto przeszkadza mi fakt, iż tak dużo miejsca zajmuje tytuł, przez co rzuca się w oczy chyba nawet bardziej niż ten nieszczęsny jeździec. Czcionka także średnia – moim zdaniem zdecydowanie lepsza jest na okładkach innych serii Sandersona. Prostota bardziej pasuje do dojrzałego fantasy. Stąd m.in. moje skojarzenie z młodzieżowym fantasy klasy b. W pierwszych dwóch częściach to tak nie przeszkadzało, bo postać rycerza była o wiele większa i skupiała całą uwagę.

    Może przesadziłem nieco używając słowa „paskudne”, ale na pewno nie są zbyt piękne. To trochę dziwne, że pozostałe książki Sandersona są wydawane o wiele ładniej niż jego największa, popisowa seria. O miękkich oprawach i dzieleniu już nie będę się rozwodził, bo na ten temat napisano już wszystko.

    Póki co wstrzymam się z zakupem i będę żyć nadzieją, że MAG jednak zdecyduje się na całkowicie nowe wydania w twardych oprawach (wiadomo coś na ten temat?). W sumie i tak czas na należyte przeczytanie tego Dzieła będę miał dopiero w wakacje więc to dla mnie nie problem trochę poczekać.