Przedpremierowe rozdziały Dawcy Przysięgi już tu są! Gdzie ich szukać i kiedy się ich spodziewać?

Nowe rozdziały będą pojawiały  się we wtorki o 6 rano czasu polskiego. AKTUALIZACJA: Tylko Prolog był o tej godzinie; pozostałe rozdziały pojawiają się o 15 czasu polskiego.
W tym tygodniu był to Prolog, a zaczynając od następnego tygodnia będą się ukazywały po 3 rozdziały aż do 32 rozdziału (z moich obliczeń wynika że 7 listopada, tydzień przed premierą angielską ukażą się ostatnie dwa rozdziały). Tak więc w przyszłym tygodniu możemy się spodziewać rozdziałów pierwszego, drugiego i trzeciego.

Jest to całość części pierwszej – zatem nie będzie interludiów, które znajdują się między częściami. Być może na dzień przed samą premierą Dawcy Przysięgi zostanie ujawnione interludium w wersji audio. Całość darmowego materiału stanowi 26% całej książki (332 strony), która w oryginale w wydaniu w twardej oprawie liczy sobie 1240 stron.

Nie ma jednak pewności, czy przedpremierowe rozdziały będą zawierać tzw. „epigraphs” (chodzi o fragmenty tekstu umieszczone przed każdym z rozdziałów w Drodze Królów i Słowach Światłości, jak Śmiertelne Słowa, notatki Jasnah, Listy, czy fragmenty Diagramu).

Na naszym fanpage’u będziemy co tydzień linkować nowe ujawnione rozdziały, więc polecamy tam zaglądać, jeśli chcecie być na bieżąco 🙂

 • AliceLucznik

  He, ktoś pomoże mi, bo mam drobny problem ze zrozumieniem pewnej kwestii z prologu?~

  • http://drogakrolow.pl/ Odpryskowy

   jasne, o co chodzi?

   • AliceLucznik

    Chodzi o treść, więc ewentualny *spoiler*…
    Czy Eshonai, przyczyniając się do śmierci Gavilara, działa wbrew jego woli,
    czy pomagała mu? Zaczęłam to rozważać, gdy król zaczął mówić o
    konieczności zjednoczenia i wielkiej wojny… On planował swoje
    zabójstwo, czy pokazując jej kulę i mówiąc o bogach nieświadomie ją do
    tego skłonił?

    • http://drogakrolow.pl/ Odpryskowy

     Nieświadomie ją do tego skłonił (dlatego też był zdziwiony, jak Szeth mu powiedział, że jego panami są Parshendi).

     Eshonai była przerażona jego zamiarami, więc zdecydowali się zabić Gavilara, co miało zapobiec jego planom.

     • AliceLucznik

      Ah… I wszystko jasne! Dziękuję^^

 • TheKwaśny PL

  Szkoda, że nie ma oficjalnego polskiego tłumaczenia.

  • http://drogakrolow.pl/ Odpryskowy

   No, gdyby tak MAG też udostępnił parę rozdziałów… Ech, marzenia.

   • TheKwaśny PL

    Czemu to nie może być Insignis? Oni jakoś zmieścili 1000 stron w twardej okładce (Trylogia Metro 2033), i widać że są zaangażowani w to co robią.

    • Mateusz Suchar

     Ale Dawca to ponad 1000 stron

     • TheKwaśny PL

      Mi chodziło o to, że od razu mogli zrobić „twardą” serię, a teraz na półce to nie będzie wyglądała tak estetycznie jak np. „Z mgły zrodzony”

  • AliceLucznik

   Odrobina motywacji w stronę poprawiania Angielskiego XD

 • Ing

  Nie macie wrażenia że publikowane rozdziały są okrojone?
  Moim zdaniem jest z nimi coś nie tak, opisów jest bardzo mało, historia jakby trochę się rwała …. mam wrażenie że powycinane są fragmenty w taki sposób by pokazać historie ale nie publikować całości materiałów.

  • http://drogakrolow.pl/ Odpryskowy

   Myślę, że fakt, że są naraz tylko trzy rozdziały do przeczytania może mieć z tym coś wspólnego 😉

   Z tego co wiem, TOR publikuje ostateczną wersję (albo prawie ostateczną, bodajże Prolog nie miał paru naniesionych korekt), a i sam nie zauważyłem, żeby czegoś brakowało.

 • TheKwaśny PL

  Wrócę może do prologu. Czyżby planeta Braize była jednym wielkim fabrialem, w którym został uwięziony Odium? Czy możliwe jest uwięzić w fabrialu (takim ogromnym) dowolny inny Odprysk razem z Naczyniem? Czy Braize jest w pewnym sensie „pęknięty”, i to dlatego Odium odzyskuje dawną moc, a niektóre spreny świadome niebezpieczeństwa, uciekają na Roshar z tego właśnie powodu? Wiem, że to za dużo pytań jak na jeden raz, dlatego czekam na opinię kogoś, kto nie jest mną.

  • Kanrei

   Odium jest w jakiś sposób uwięziony na Braize ale nie sądzę żeby to było coś podobnego do fabriala.

   Raz – fabrial to prawdopodobnie rodzaj magii związany z Rosharem.
   Dwa – prawdopodobnie nie jest możliwe stworzenie fabriala na tyle potężnego aby uwięzić energię Odprysku. Spreny, nawet te największe jak Stornfather to nadal tylko bardzo mała część mocy Odprysku. Do tego pozostaje kwestia Naczynia, czy jest ono też energia, czy też czymś więcej. Spren uwięziony w fabrialu to tak narpawde malutki kawałek Inwestytury, energii
   Trzy – Odium jest świadomy i aktywny – zdołał zabić Tanavasta i rozszczepić Odprysk Honoru, gdyby był uwięziony w fabrialu to raczej by nie mógł tego zrobić (z tego co dotychczas wiedzieliśmy spren uwięziony w fabrialu nie oddziałuje na zewnętrzny świat w żaden inny sposób niż poprzez fabrial (jeśli można to nazwa oddziaływaniem). Może wybrać swojego czempiona, kontroluje swoje spreny (w większym stopniu niż inne znane nam Odpryski) etc.

   Co do sprenów przenoszących się z Braize an Roshar.
   Jeśli po skończonym spustoszeniu Heroldzi nie opószczą Rosharu i nie powróca na Braize, lub jeśli opuszczą Braize i przybędą na Roshar, to po okreslonym czasie rozpocznie się kojelne Spustoszenie.
   Z teog można wnioskować że fakt przenoszenia się sprenów Odium z Braize na Roshar jest prawdopodobnie w jakiś sposób związany z obecnością Heroldów. Normalnie spreny mają problem z przemieszczaniem się z jednej planety na drugą.

  • http://drogakrolow.pl/ Odpryskowy

   Odpryski mają tendencję do przywiązywania się do miejsc – kiedy Inwestują w świat, jednocześnie się do niego przywiązują (patrz Scadrial).

   Sam fakt, że Odium Napełnił świat Inwestyturą sprawił, że jest przywiązany do Braize.

   Co do „uciekania” sprenów na Roshar… nic takiego się nie dzieje 😛 Te, które wiążą się ze Świetlistymi już były na Rosharze, a pustkospreny to spreny Odium, więc one nie tyle uciekają co raczej najeżdżają Roshar 🙂

 • Pingback: Kolejna premiera i garść nowości – Droga Królów – Brandon Sanderson()