Chcesz o coś zapytać? Zapraszam tutaj.

Po wydaniu Bezkresu Magii jesteśmy już prawie na bieżąco z Cosmere – do kompletu brakuje nam już tylko Białego Piasku.

W każdym razie, na pewno chcecie o coś zapytać, czegoś się dowiedzieć, coś jest niejasne lub zwyczajnie jesteście czegoś ciekawi. Przez następny tydzień będzie można w komentarzach pod artykułem zostawiać pytania, które później zbiorę i odpowiedzi na nie umieszczę w kolejnym artykule [Cosmere] Q&A. Możliwe, że takich akcji będzie więcej 🙂

Jednak, żeby artykuł z odpowiedziami nie składał się w połowie z linków, polecam najpierw zajrzeć tutaj, do moich wcześniejszych artykułów wiedzowych.
Jeśli odpowiedź na pytanie będzie prosta i krótka, po prostu znajdzie się ona w odpowiedzi na komentarz. Te bardziej skomplikowane znajdą się w artykule z odpowiedziami.

A jeśli na jakieś pytania nie znamy odpowiedzi, to zbierzemy je razem w listę 🙂

No to – zapraszam do komentarzy! (zbieramy pytania do 7 marca godziny 23:59)

 • Kanrei

  Czy Feruchemicy mają jakąś ochronę przed emocjonalną Allomancja?

  W „Studni Wstąpienia” jest fragment gdzie Breeze próbuje użyć Soothing na Tindwyl, ta odpowiada że jej emocje są jej własnymi, a Breeze mamrocze pod nosem o przekletych Terrismanach.
  Czy Tindwyl jest poprostu tak odporna, czy jest tam coś związanego z Terrismenami, lub Feruchemikami?

  • http://drogakrolow.pl/ Odpryskowy

   nic o tym nie wiem, sądzę że po prostu Terrisanie są takimi stoikami, że manipulowanie emocjami są w stanie zauważyć 😀

 • szabla91

  mam kilka pytań ogólnych i kilka z Cosmere więc może być małe poplątanie, jak coś mi się jeszcze nawinie to będę dorzucał komentarze pod tym
  1. Czy wiadomo jakie książki z Cosmere Brandon zamierza napisać przed 4 tomem ABS? Czy któreś z nich mają być wydane w przyszłym roku?
  2. Czy „Biały Piasek” będzie wydany jedynie w 3. tomowym komiksie, czy może jest jakiś odległy plan w dalszej przyszłości wydania tego w prozie?
  3. Czy Kelsier po „zmartwychwstaniu” może przenieść się na inną planetę? I co by się wydarzyło jakby stracił kolec którym jest przebity?(zarówno na Scadrial jak i w innym miejscu)
  4. Czy istnieją jakieś przypuszczenia gdzie Kelsier się teraz znajduje? (chodzi mi o 2. erę Mistborn)
  5. Wiadomo coś więcej o tych torturach Heroldów w miejscu do którego udawali się po spustoszeniach? W jaki sposób tam się dostawali? Kto ich torturował i dlaczego?(domyślam się że to był pakt Odium z Honorem, ale brakuje mi trochę kontekstu)
  6. Niezbyt zrozumiałem Powracanie w Rozjemcy. W jaki sposób to się dzieje? Jak wiadomo że ten Powracający to jest dana osoba, skoro ma inne ciało?
  7. Gdzie znajdują się martwe ostrza odprysku, gdy są nieprzyzywane? Czy istnieją martwe ostrza, nieposiadające właściciela, które teoretycznie ktoś niezwiązany z nimi mógłby przyzwać?

  • szabla91

   8. Czy istnieją jakieś spekulacje co się stało z świetlistymi z dawnych czasów? Zwyczajnie umarli ze starości? Jakieś takie mało spektakularne i zwyczajne jak na Sandersona:) Bardziej bym się spodziewał że gdzieś wyemigrowali na inną planetę czy coś w tym stylu.
   9. zastanawia mnie też czy np Zrodzeni z mgły(ale pod to chyba można podciągnąć też Świetlistych) żyją dłużej od zwykłych śmiertelników? Zakładając że zwykły śmiertelnik nigdy nie zachorował itp więc przewaga w kurowaniu się takiego Zrodzonego nie jest uwzględniona.

   • szabla91

    10. Czy Świetlisty może się zranić swoim własnym ostrzem odprysku? Ewentualnie czy mógłby popełnić przypadkowe samobójstwo? 😛 bo jakby chciał świadomie to by złamał przysięgę, ale przypadkowo? Bo chyba martwymi ostrzami odprysku dało się zranić przypadkowo
    11. Gdzie znajduje się początek rurociągu z Dor? W krainie materii Sel? W krainie umysłu? W Elantris?
    12. Co spowodowało, że powstał ten wielki rów w Elantris który zaburzył całą magię tego miejsca? Bo raczej nie zrobili go ludzie z łopatami 😛
    13. Nie kojarzę żeby było w tekście, więc zapytam: czy Cienie dało się unicestwić? Srebrne sztylety jakoś przed nimi broniły ale chyba tylko odstraszały a nie unicestwiały? A jeżeli unicestwiały to co się działo z zabitym Cieniem?
    14. Kolejna sprawa – czy tylko zabicie przez Cienie zamieniało w Cień?(trochę masło maślane 😀 ) Więc jakby kogoś Cień „zjadł” w połowie, ale potem nagle zabiłby tego zjadanego ktoś inny, to czy ta osoba stałaby się cieniem, czy zwykłym trupem?:P
    15. Czy istnieje materiał, który skutecznie zatrzymałby cios ostrzem odprysku?(nie wliczając innego ostrza lub ostrza honoru)

    • Kanrei

     Ad 10) Teoretycznie tak, w praktyce prawdopodobnie spren by się zdematerializował chroniąc tym samym przed zranieniem. Sądzę że można się zranić martwym ostrzem, choć chyba tego nie widzieliśmy jeszcze.
     Nie wiemy też czy samobójstwo byłoby złamaniem przysiąg. Raczej nie.

     Ad 11) nie wiadomo 🙂 prawdopodobnie w krainie kognitywnej/umysłu Sel, bo tam też znajduje się Dor

     Ad 12) nie wiadomo 🙂 to co wiemy to że powstanie tej wyrwy miało nienaturalną przyczynę (czyli nie było to po prostu zwykłe trzęsienie ziemi) ale nic poza tym. Spekuluje się że może to byc związane ze zmianami które zaszły na Sel po powstaniu Dor.

     Ad 13 i 14) W tej chwili nie mamy informacji do dokładnie dzieje się z Cieniami. Trzeba pamiętać że w Cosmere śmierć ma jakby dwa etapy, pierwszy to śmierć fizycznego ciała i przerwanie jego związku z aspektem duchowym, drugi etap to przejście duszy do miejsca Poza (o którym nic nie wiemy). To co nazywamy Cieniami Kognitywnymi, to kawałki Inwestytury które połączyły się z duszą która nie odeszła do Poza.
     W tej chwili nie wiadomo dokładnie czym są Cienie na Threnody ani jak dokładnie powstają więc nie potrafimy odpowiedzieć na pyt 14.

     Ad 15) Inna Inwestytura w postaci metalu, lub odpowiednio mocno Napełniony Inwestyturą obiekt. Czyli np wypełnione metalmyśli Feruchemika prawdopodobnie mogłyby zatrzymać ostrze odprysku. Podobnie Ostrze Nocy który jest jednym z najbardziej Napełnionych obiektów.

     • Złocisty

      na Taldain pasmo piasku mastrella zatrzymałoby ostrze odprysku?

     • http://drogakrolow.pl/ Odpryskowy

      Ad 3) To będzie w innym artykule, ale Kelsier nie różni się za bardzo od Powracającego w tym momencie. Jest z tym trochę trudności, ale w końcu Vasher jest na Rosharze.
      Ad 10) Samobójstwo by chyba było wykroczeniem przeciwko Pierwszemu Ideałowi (Życie ponad śmiercią w końcu), więc spren raczej by na to nie pozwolił.
      Ad 15) tnąc metalmyśl Ostrzem będzie wyczuwalny opór (to wiemy na 100%), ale zatrzymać się raczej nie da (bo nawet Opaski Żałobne nie są tak Napełnione jak Ostrze).
      Krew Nocy jest o kilka rzędów wielkości bardziej Napełniony Inwestyturą od Ostrza, więc spokojnie je zatrzyma. Być może nawet mógłby przeciąć Ostrze? Wiemy, że mógłby zjadać spreny.

      Pasmo Władcy Piasku może być przerwane nawet przez człowieka, a ludzie nie mają zbyt dużo Inwestytury. Tutaj odsyłam do Bezkresu – generalnie Władanie Piaskiem, choć może być spektakularne, używa bardzo niewielkiej ilości Inwestytury.

      Poszukam, jak to jest z widmami, bo sam nie jestem pewien.

     • Złocisty

      a w ręku Elantriania Krew Nocy korzystałby z jego „boskiej” mocy czy ten musiałby go ładować Aonami?

   • Kanrei

    Ad 8) Nie wiadomo.

    Ad 9) Prawdopodobnie żyją dłużej, tyle ile żyłaby osoba która by nie chorowała i była w doskonałej formie fizycznej.
    W przypadku Świetlistych trudno powiedzieć bo wchodzi tam w gre wiele czynników – raz Burzowe Światło automatycznie leczy daną osobę. Dwa – Roshar ma niższą grawitację i wyższe stężenie tlenu co teoretycznie zapewniałoby większą długość życia (Dalinar np ma 50 lat wg Rosharu co daje 55 lat ziemskich i jest bardzo sprawny fizycznie jak na ten wiek)

  • Kanrei

   Ad 1) Wg State of Sanderson 2016 http://brandonsanderson.com/state-of-the-sanderson-2016/
   Z Cosmere:
   2017 – Stormlight Archive 3
   2018 – Wax & Wayne 4 (finalna część)
   2020 – Stormlight Archive 4.

   Ad 2) Prawdopodobnie będzie wydanie tylko w postaci komiksu. Pisząc do Sandersona przez stronę można poprosić o wersje prozą i wtedy jego asystent wysyła.

   Ad 3) W czasie Mistborn: Historia Tajemna był związany ze Scadrial i po zbytnim oddaleniu czuł przyciąganie spowrotem (w podobny sposób spreny z Rosharu są związane z Rosharem). Przeniesienie się na inną planetę jest teoretycznie możliwe, ale nie wiemy jak miałoby to byc zrealizowane.

   Ad 4) Nie, Sanderson RAFOed (Read and Find Out – przeczytaj i dowiedz się) pytania o to 🙂

   Ad 5) Nie ma na ten temat informacji. Można się domyślać że byli torturowaniu przez Odium lub siły z nim związane. Jeśli chodzi o Heraldów to wiadomo że są pewnym rodzajem Cieni Kognitywnych, oraz że Oathpact został zawarty między nimi a Honorem (Odium nie był jego częścią) i nie są szczęśliwi z powodu tego co ich spotkało (tortury itp)

   Ad 6) Obdarowanie, Odprysk na Nalthis daje określonym osobom możliwość powrotu. Stają się oni Cieniami Kognitywnymi, które do ciała przymocowane są za pomocą Boskiego Oddechu który jest drzazgą Obdarowania. Otoczenie wie kim był Powracający, jeśli ktoś był przy śmierci i powrocie, ciało zaczyna się zmieniać dopiero w chwilę po powrocie.

   Ad 7) Nie wiemy w tej chwili za dużo o tym co się dzieję z martwym sprenem
   który został związany z człowiekiem gdy ostrze nie jest przyzwane.
   Martwe spreny w postaci ostrzy odprysków jeśli nie są z nikim związane to znajdują się cały czas w świecie fizycznym. Przez jakiś czas po złamaniu przysiąg przez Świetlistych nie można było się związać z ostrzami, udało się to dopiero gdy do głowni ostrzy dodano klejnoty.

 • Hari

  1. Kolczyk Waxa jest zrobiony z hemalurgicznego kolca, czyli powinien dawać jakiś efekt?
  2. Forma Napełnienia jest uzależniona od planety czy Odprysku? Np. gdyby Sazed opuścił Scadrial i zainwestował w inną planetę, pojawiłyby się tam te same moce czy coś innego?
  3. Wszyscy Aimianie są tacy… dziwni? To znaczy, czy istnieją Aimianie, którzy nie są ani Bezsennymi, ani nie mogą robić tych wszystkich rzeczy ze swoją skórą?

  • http://drogakrolow.pl/ Odpryskowy

   1. Teoretycznie tak. Ale biorąc pod uwagę prawo hemalurgicznego rozkładu, moc w kolczyku jest zapewne marginalna. Przypuszcza się, że kolczyk zawiera Allomantyczną cynę z ołowiem – wiemy, że Waxowi zdarzyło się czerpać z mgieł i przypuszcza się, że – kiedy miał kolczyk w uchu – mgły zasilały tę Allomancję.

   2. Magia jest wynikiem interakcji między planetą a Odpryskami Inwestującymi w nią. Ognisko jest zależne od planety (kształty/metale/Rozkazy etc), a sposób uzyskiwania mocy od Odprysku (przy Hemalurgii się traci, przy Allomancji zyskuje, przy Feruchemii na równo, Wiązanie Mocy to więzi i przysięgi a także symbioza ze sprenem, Rozbudzanie polega na Obdarzaniu innych swoim Oddechem). Jednakże nie wiadomo skąd się biorą konkretne efekty.
   3. Nic nie wiadomo, żeby było więcej rodzajów Aimian niż Siah i Dysiańscy.

 • Kaladin

  1Najbardziej ciekawi mnie oś czasu cosmer (wiem ze zadawałem juz wcześniej to pytanie,i mówiłeś ze nad tym pracujesz,ale nie mogę sie doczekać ahahahaha)
  2.swiatoskoczkowie z 17 odprysku(to tylko nazwa czy naprawdę znajduje sie tam jakiś odprysk?)
  3.Demoux „Tak jak większość Siedemnastego Odprysku, używa metody która bardzo spowalnia starzenie, ale nie powstrzymuje go całkowicie”czy hoid używa tej samej metody? I jakiej metody lub metod używa mniejszość,
  4,ile lat miał hoid gdy doszło do rozczepienia adolansium,
  5.w Duszy Cesarza,cesarz urodził sie w Ukurugi,wiadomo gdzie to jest?
  6,Po co Hoidowi bylo potrzebne berlo i Lerasium(o ile dobrze zrozumiałem to on zabral je ze studni wstąpienia)
  Mam jeszcze kilkanaście pytań ale dopisze je na dniach

  • http://drogakrolow.pl/ Odpryskowy

   1. Będzie, będzie, niedługo 🙂
   2. Nie, Odprysków jest szesnaście, a oni się nazwali Siedemnastym i tyle.
   3. Być może reszta w ogóle się nie starzeje?
   5. Nie.

   o Hoidzie będzie osobny artykuł 🙂

  • Kanrei

   Ad 3) Sposoby na nieśmiertelność/długowieczność które wymienił Sanderson (prawdopodobnie jest więcej):
   – osoba nie starzeje się, ale może być normalnie zabita – osoba z piątym wywyższeniem czyli posiadająca około 2000 Oddechów
   – leczy się z ran ale nadal starzeje – np Świetliści używający Burzowego Światła
   – odradza się po śmierci – Heroldowie Honoru
   – osoba nie starzeje się i może leczyć rany, ale polega na magii aby to uzyskać co jest słabością która można przeciw niej wykorzystać – np Ostatni Imperator
   – istoty które są rojem gdzie zabicie poszczególnych członków nie zabija całego organizmu – Aimianie Dysianie z Rosharu
   – fragmenty Inwestytury które uzyskały świadomość, teoretycznie nie mogą zostać zabite, ale można zniszczyć ich osobowość – Seony, spreny, Cienie Kognitywne,
   – Odpryski a dokładniej ich posiadacze (choć nadal mogą zostać zabici)
   – manipulacja czasem lub przebywanie w obszarach gdzie czas płynie wolniej/szybciej – na Scadrial są moce pozwalające na lokalna manipulację, wiemy też że w Krainie Umysłu czas biegnie trochę inaczej, ale nie znamy szczegółów

   no i jeszcze jest Hoid co do którego Sanderson nie ujawnił czy należy do którejś z powyższych kategorii 🙂

   Powyższe sposoby nie wykluczają się nawzajem, a często dana osoba łączy różne formy. Np Heroldowie są rodzajem Cieni Kognitywnych, podobnie Kelsier na początku a później dzięki Hemalurgii stał się czymś podobnym do Powracającego z Nalthis.
   Elantrianie również dzięki swojemu połączeniu z Dor są długowieczni.

  • Kaladin

   Dodalem jeszcze 3 pytania
   I zadaje następne 🙂
   Da sie znalesc terrisanke w rozjemcy?

   • http://drogakrolow.pl/ Odpryskowy

    7. Jedno z jego starszych imion.
    8. Tak. Wszystkie systemy magii na Sel działają w podobny sposób.
    9. Mniej więcej to, co u nas Labirynt Minotaura. Brandon się wypowiadał o takim ciekawym zjawisku, że różne kultury niezależnie od siebie mają podobne mity.
    10. Tak.

    Terrisanki nikt nie znalazł. I na razie chyba będzie ciężko ją znaleźć, tak mi się kojarzy.

 • Złocisty

  1.Jaka ilośc burzowego światła jest równa jednemu Oddechowi?
  2. Czy Elantriani/Allomanta mógłby zostać Świetlistym?

  • Kanrei

   Ad 1) Nie ma dostępnej dokładnej konwersji, Sanderson mówił że kiedyś coś takiego przygotuje.

   Ad 2) Teoretycznie każdy mógłby zostać Świetlistym, bo w tej chwili nie wiemy o ograniczeniach z kim mógłby połączyć się spren (no i po związaniu ze sprenem ta osoba musiałaby wypowiedzieć i uosabiać ideały danego zakonu) – z drugiej strony, przy innych systemach magii zawsze jest ograniczenie odnośnie pochodzenia ograniczające dostęp do magii.
   Jest też informacja że Świetlisty mógł przekazać sprena nowej osobie trochę tak jak Seony na Sel są przekazywane z pokolenia na pokolenie, nie wiemy dokładnie jak taki proces by wyglądał.

   Innym sposobem byłoby użycie Hemalurgi na Świetlistym i w taki sposób związanie sprena z nową osobą ale trudno powiedzieć jak w praktyce by to zadziałało, ponieważ spreny mają ograniczenia w postaci Ideałów i jeśli dana osoba nie żyje wg tych ideałów i nie rozwija się w kierunku kolejnych to więź zanika.

   Jeśli chodzi o działanie w drugą stronę, to wszystkie te formy wydają się mieć wymagania genetyczne. Na pewno w przypadku Allomancji i Feruchemii potrzebne jest określone duchowe DNA – sDNA. Podobnie z Rozbudzaniem, tylko osoby pochodzące z Nalthis mogą Rozbudzać
   mimo że każdy może przyjąć oddechy i czerpać bonusy z ich posiadania
   Nie wiemy jak dokładnie wybierana jest osoba na Elantryjczyka, ale ponieważ tylko osoby pochodzące z Arelony i Teodu przechodzą przemianę to można założyć że też potrzebne jest określone sDNA (z tym że chodzi raczej o pochodzenie genetyczne a nie poprostu przebywanie w regionie – przypadek Gallodena wydaje się to potwierdzać, jego ojciec był Elantryjczykiem z Arelonu, a matka z Duladel) .

   Używając Hemalurgi Świetlisty mógłby uzyskać powyższe formy magii, nie wiemy czy mógłby używać ich wszędzie oraz czy użycie Hemalurgii nie wpłynęłoby na jego więź ze sprenem.

   Trzeba też doprecyzować że Mocowiążący i Świetlisty to niekoniecznie synonimy i te same rzeczy.
   Mocowiążący
   to osoba mająca dostęp do wiązań mocy, Świetlisty to Mocowiążąca ale jednocześnie członek
   organizacji, Zakonów Świetlistych. Teoretycznie każdy Mocowiążący jest
   na drodze do stania się Świetlistym, ale osoba liczy
   się jako Świetlisty dopiero po wypowiedzeniu określonej liczby Przysiąg
   mimo że dostęp do Wiązań Mocy ma już po wypowiedzeniu pierwszego Ideału i
   związania ze sprenem.

   • Złocisty

    Powracajacy mają jeden Oddech ale bardzo silny. Czy dla Krwi Nocy mimo siły tego Oddechu dalej stanowiłby „paliwo” równe Oddechowi jednego zwykłego człowieka?

    • Kanrei

     Nie udało mi się znaleźć informacji czy Boski Oddech Powracającego liczy się jako jeden Oddech czy jako 2000 dla Krwi Nocy.

     Zależy to od tego czy Krew Nocy musi pochłonąc Oddech w określonych jednostkach czasu, czy też określoną ilość Inwestytury.
     Fakt że na Roshar będzie pochłaniał Burzowe Światło (może też pochłonąć sprena, ale nei wiemy czy tego który jest związany z osobą czy np podczas walki dotykając ostrza odprysku), a na Scadrial by np próbował pochłonąć Mgły itd. sugeruje że chodzi raczej o określoną ilość Inwestytury, i wtedy Boski Oddech liczyłby się bardziej.

     Ale są to tylko moje spekulacje.

     • Złocisty

      A u Elantrianina Krew Nocy korzystałby z jego „boskiej” mocy, którą uzyskał po przemianie, czy Elantrianin musiałby go naładowywać Aonami?

     • Kanrei

      Podobnie jak w przypadku Allomanty który musiałby spalać metal podczas posługiwania się Krwią Nocy, tak samo Elantrianin musiałby znaleźć sposób na podłączenia miecza do Inwestytury czyli dokładnie, sprawić że Krew Nocy czerpałby Inwestyture z Aonu.

      Trudno powiedzieć jak by to miało działać, bo nie wiemy czy moc zasilająca Aony przepływa najpierw przez Elantrianina, czy też bezpośrednio z Dor do Aonu.
      Krew Nocy pochłania Inwestyturę która dana osoba posiada w sobie -jak Oddechy, lub wciągnięte Burzowe Światło- lub przepływającą przez tą osobę czyli np Allomanta spalający metal i powodujący przepływ Inwestytury przez siebie, prawdopodobnie też Feruchemik sięgający do metalmyśli.

 • Truthseeker

  W jakim stopniu Adonalsium było wszechmocne (i czy w ogóle można powiedzieć, że było wszechmocne?) Czy moc równa Adonalsium mogłaby np. sięgnąć Poza?
  Dzięki z góry z odpowiedź

  • Kubson03

   Harmonia nie mógł sięgnąć Poza, więc Adonalsium najprawdopodobniej też nie mogło, a to oznacza że nie było wszechmocne.

 • christof

  1. W jakich okolicznościach Odium trafił na Braize ? Przebywa tam z własnej woli, czy może został uwięziony, podobnie jak kiedyś Zniszczenie w Studni ?
  2. W przeszłości Odium niszczył Odpryski po zabiciu ich Naczyń. Czy możliwe jest, by zmienił zwyczaje po Wstąpieniu Harmonii ? W końcu Harmonia posiada moc dwóch odprysków i – było nie było – wydaje się, że jest dla niego największym zagrożeniem w Cosmere.
  3. Czy Odpryski zniszczone przez Odium można w jakiś sposób odtworzyć ?

  • Kubson03

   1. Z tego co wiem, nie wiadomo.
   2. Odium w czasie 1 trylogii Z mgły zrodzonego był uwięziony na Braize i nie miał nic do gadania na Scadrialu. Ale możliwe, że Trell to sam Odium albo jakiś jego sprzymierzeniec – żeby pozbyć się Harmonii, który jest najpotężniejszą istotą w cosmere.
   3. Można, ale nie wiadomo jak.

   • Kubson03

    Przepraszam, nie doczytałem do końca 1wszego pytania. Odium nie może opuścić systemu (układu planetarnego) Rosharu, ale nie wiadomo jak tam trafił.

 • http://www.koloczasu.pl Lady Dragon

  Na razie mam dwa, jak coś mi przyjdzie jeszcze do głowy, to dopiszę 🙂

  Skąd bierze się zwiększona ilość tlenu w atmosferze Rosharu i co go produkuje?
  Czy istnieje możliwość aby jeden Świetlisty mógł posiadać dwa różne spreny i należeć do dwóch Zakonów?

  • http://drogakrolow.pl/ Odpryskowy

   Ad2. Teoretycznie możliwe. Ale ciężkie do wykonania i utrzymania (Przysięgi mogą być niekompatybilne).

 • Złocisty

  1. W układzie Drominad Inwestytura jaką postać przyjęła, tych pasożytów wewnątrz Aviarów?

  2.Ci z Wysoka to ludzie z innej planety tego układu czy z innych układów?

  • http://drogakrolow.pl/ Odpryskowy

   Widzieliśmy już Tych Wysoko (w sensie, widzieliśmy ich świat: Scadrial,
   Nalthis, Sel, Roshar, albo Tren). Najpopularniejsza teoria głosi, że to
   Scadrianie.

   • Złocisty

    To może sie zdarzyć albo juz zdarzyło że odwiedzili inne układy i stali się tak jakby „światoskoczkami” 😀

    • Kanrei

     Czas akcji „Szóstego ze Zmierzchu” jest najbardziej wysunięty w przyszłość wśród tekstów, bardzo blisko ery 4 Z Mgły Zrodzonego (gdzie zobaczymy podróże kosmiczne w Cosmere), dlatego tak popularna jest teoria że to Scadrianie.

 • Venture

  1. Jaka jest zasada powstawania Sadzawek? jaki jest związek Odłamków z miejscem ich położenia?
  2. Co się stało z Sadzawkami Zniszczenia i Zachowania?
  3. Co by się stało, gdyby Allomanta spalił kolec Hemalurgiczny, na przykład gdyby Z mgły zrodzony spalił Napełniony kolec z Trellium, to czy dostałby moce feruchemiczne zmagazynowane w kolcu?
  4. Co by się stało, gdyby Allomanta spalił Rozbudzony metal?
  5. Czy w momencie gdy Vin albo Kelsier byli Kielichami Zachowania (to się chyba tak określa, ale nie jestem pewien) to mieli swoje Sadzawki i Boski Metal?
  6. Co to są Cienie Kognitywne?
  7. Czy jest możliwość, że Boskie Metale innych Odłamków są już na Scadrial, ale nie mają mocy?
  8. Jakich metali używają Łowcy w swoich urządzeniach?
  9. Czy urządzenia Łowców to allomantyczne fabriale? Czy można by skonstruować urządzenie czerpiące i z allomancji i z Burzowego Światła?
  10. Czy srebro nie ma mocy allomantycznej (nie wiem jak to określić) ponieważ niszczy Cienie na Threnody (chodzi mi o to, że nie może mieć tak jakby dwóch mocy)?
  11.Czy burze Odium na Rosharze też napełniają klejnoty?
  12. Czy Ostrza Odprysku są z metalu, czy z jakiejś innej nieznanej substancji?
  13. Dlaczego jest tyle typów magii na Elantris?
  14. Czy Odpryski zawsze przejawiają swoją fizyczną obecność w trzech stanach skupienia?
  15. Czy Duchowy Mocowiązca lub Rozbudzający potrafiłby magazynować swoją więź ze sprenem, Burzowe Światło albo Oddechy, a Duchowy Elantryjczyk AonDor?
  16. Czy Przenosiciele i Kształtujący Wolę potrafią tworzyć stałe prostopadłości?
  17. Czy Rozbudzający może zabierać Oddechy tylko ze „swoich” Rozbudzonych przedmiotów, bo Oddechy w danym przedmiocie są do niego dostrojone, tak jak Napełnione metalmyśli?
  18. Czy Wax potrafi tworzyć bańki stali, ponieważ jest Allomantycznym Sawantem?
  19. Czy możliwe jest skonstruowanie hemalurgicznej zbroi, czyli takiej, która ma Napełnione kolce we wnętrzu, a po jej nałożeniu wbijałyby się w ciało i dawały moce?
  20. Czy Adonalsium sam Zainwestował w jakąś planetę?

  • http://drogakrolow.pl/ Odpryskowy

   1. Będzie wyjaśnione w innym artykule. W skrócie jest to duże skupisko Inwestytury Odprysku.
   2. Nie ma ich. Przypuszcza się, że Harmonia ma teraz jedną prostopadłość.
   3. Brandon udzielał wielu różnych, czasem sprzecznych, odpowiedzi na pytanie o spalanie kolców.
   5. Nie sądzę.
   7. Żeby uzyskać boski metal, Odprysk musi Zainwestować w Scadrial. Sam nie jestem pewien, czy sam fakt istnienia boskiego metalu oznacza, że działa on w Sztukach Metalicznych, ale podejrzewam że tak.
   8. Południowcy (Łowcy to tylko jeden z południowych ludów) używają medalionów, które są oparte o uwolnione nicrosilmyśli i nieprzypisane metalmyśli (będzie artykuł o ich technologii) oraz technologii opartej o ettmetal/harmonium (np. napęd na Odpychanie Stali).
   9. W pewnym sensie to fabriale – mechaniczny sposób wykorzystywania magii. Co do drugiego, nie wiemy.
   10. W sumie nie wiemy, o co chodzi ze srebrem w Cosmere i czemu działa na Cienie z Trenu. Ale srebro nie jest metalem Allomantycznym. Co więcej (sam o to spytałem), nawet Z Mgły Zrodzony z krwią Trenu (w sensie mieszane pochodzenie) nie mógłby palić srebra.
   11. Tancerka Krawędzi pod koniec uderzyła Wieczna Burza. Nie pamiętam, czy było coś wspomniane na ten temat. Fragment Kaladina z Dawcy Przysięgi przeczekał Wieczną Burzę wracając do domu, ale dalej nie miał Burzowego Światła, stąd wniosek że nie.
   12. Technicznie rzecz biorąc, spreny Świetlistych są mieszanką Inwestytury Honoru i Pielęgnacji, więc Ostrza są zapewne boskimi metalami ich obojga. (Nie stopem obu, tak jak harmonium nie jest stopem atium i lerasium).
   Ja obstawiam nazwę sprenium 😀
   13. Na Sel jest tylko jeden system magiczny, ale o wielu podpodziałach (coś jak podział Allomancji na szesnaście rodzajów Mglistych). Ma to zapewne związek z faktem, że Inwestytura nie jest w Krainie Ducha, tylko w Krainie Umysłu, która jest zależna od przestrzeni. Wydaje się, że różne narody/kraje mają swoje własne odmiany.
   16. Stałych raczej nie.
   17. Dobrze kombinujesz. Tak Brandon odpowiedział na to pytanie, ale nic więcej nie powiedział.
   18. To raczej jego Rezonans (przenikanie się jego dwóch mocy). Ale to z kolei obejmuje też jego sawantyzm stali. http://www.theoryland.com/intvmain.php?i=1182#75
   19. Nie widzę przeszkód. Ale kolce poza ciałem się degenerują, więc nie bardzo widzę, czemu by to miało służyć. No i jeszcze jest ten drobny problem, że usuwanie kolców może być śmiertelne, jak przebijasz organy i takie tam.
   20. Na Rosharze były spreny jeszcze przed przybyciem Odprysków i są one Drzazgami Adonalsium (o ile dobrze pamiętam, to Jeździec Burz istniał jeszcze przed przybyciem Honoru).
   22. Ostrze jest Napełnione Inwestyturą. Z Mgły Zrodzony raczej nie miałby dostępu do tego typu Inwestytury. https://twitter.com/brandsanderson/status/393564648261181440
   Ale gdyby tak mieć Zrodzonego który przy okazji jest Mocowiązcą… być może mógłby spalić kawałek swojego Pancerza, kto wie?
   (bo umówmy się – Pancerz odrasta, a palenie swojego sprena nie jest najmądrzejszym pomysłem)
   23. Tak, ale wydaje się że konkretne Odpryski też mają jakieś własne liczby. Zachowanie to 16, Honor to 10… A Braize jest dziewiątkowe, więc Odium pewnie ma 9. Widziałem teorie, że Obdarowanie jest 5.
   24. Odpryski nie Rozszczepiają się na 16 kawałków – Seonów z pewnością jest więcej niż 16, Powracających może być mniej lub więcej etc. Ale najlepszy przykład to Honor i spreny.
   25. Zawsze było trzech, ale nie wiemy jaki to ma związek. Brandon nic nie ujawnia na ten temat.
   26. Nic nie wiem o tym, żeby sawant atium mógł Wstąpić. Co do reszty, nie wiemy.
   27. Są ludzie, którzy tak uważają.
   29. Tak. Patrz metale z kwadrantu Duchowego.
   30. Krew Nocy niszczy we wszystkich trzech Krainach.
   31. …dobre pytanie
   32. Nie, Harmonia to dalej Zachowanie i Zniszczenie.
   33. Jako że Harmonia jest zarówno Zachowaniem jak i Zniszczeniem, to mgły się nie cofają od ludzi przebitych kolcem.

   Nie wiemy: 4. 14. 28.
   Będzie wyjaśnione gdzie indziej: 1. 6.
   Pytania, które mi też przyszły kiedyś do głowy 😀 : 15. 21.

   • Venture

    2. Czyli wyparowały czy przestały działać czy się stało z nimi coś innego?
    8. Czy mógłbyś napisać coś więcej o Harmonium?
    12. Czyli teoretycznie możliwe jest istnienie 816 Boskich metali, nie licząc stopów?
    17. Czyli ktoś to pytanie już zadał, czy ty aktualnie o to spytałeś Sandersona? 😉
    34. Jakie są skutki zostania allomantycznym sawantem poszczególnych metali?
    35. Czy Brandon Sanderson zamierza stworzyć planetę albo naród inspirowany Polską?
    36. Co Sanderson sądzi o polskich wydaniach/okładkach?
    37. Cosmere to galaktyka czy wszechświat?

    • http://drogakrolow.pl/ Odpryskowy

     2. Nie wiadomo dokładnie.
     8. Niewiele o nim wiemy. Jest trochę wiedzy o jego budowie cząsteczkowej, ale nie miałem czasu się w to zagłębiać, bo musiałbym sobie ogarnąć trochę chemii.
     12. Zależy jak liczyć i co z czym da się połączyć.
     17. Ktoś wcześniej zadał takie pytanie.
     36. Widział okładki Z Mgły Zrodzonego i bardzo mu się podobały (bodajże @disqus_rdseSIS5vW:disqus dał mu je do podpisania).
     37. Galaktyka karłowata (dlatego na nocnym niebie można wypatrzeć te same gwiazdy, jak scadriańskie Czerwone Pęknięcie i Pas Gwiazd na Trenie)

     • Kaladin

      Potwierdzam 🙂

   • Kanrei

    Ad 14) Sanderson potwierdził że Burzowe Światło oraz Oddechy to gazowa postać Inwestytury. Więc zarówno na Scadrial jak i Rosharze widzieliśmy trzy stany skupienia a na Nalthis wiemy że są dwa
    Bazując na tym można przypuszczać że nie muszą koniecznie przejawiać się w wszystkich trzech stanach skupienia ale mogą (na Scadrial np ilość postaci stałej Zachowania czyli Lerasium najwyraźniej była bardzo mała).

    Ad 28) Sanderson powiedział że Krew Nocy przecieka, i że jego pochwa pomaga na to.

    • http://drogakrolow.pl/ Odpryskowy

     wiemy, że na Nalthis są dwa?

     • Kanrei

      Oddechy to stan gazowy, no i musi tam istnieć prostopadłość Obdarowania więc to stan ciekły.

     • http://drogakrolow.pl/ Odpryskowy

      fakt 😀

 • MaraFala

  Mnie bardzo ciekawi czy było gdzieś powiedziane czy Steris faktycznie ma moc allomantyczną? I jeśli tak to jaką?

  • Kanrei

   O ile wiem to nie było żadnej informacji że ma jakąś moc.

   • http://drogakrolow.pl/ Odpryskowy

    ja również nic nie wiem na ten temat.

 • Złocisty

  Czemu Vasher nie przyjął boskiej formy w walce z Denthem, czy nawet wtedy gdy go torturował tylko dopiero kiedy stanął przed Susebronem?

  • Kanrei

   Ad 1) Nie wiemy dokładnie, prawdopodobnie by mu to nie pomogło. Denth również był Powracającym oraz lepszym szermierzem.
   Ad 2) Suseborn miał przynajmniej 50 tys Oddechów i 10 Wywyższenie. Już przy 6 Wywyższeniu uzyskuje się intynktowne opanowanie podstaw Rozbudzania.
   Ad 3) Nie wiemy.
   Ad 4) Cała Piątka Uczonych była Powracającymi.
   Ad 5) Szeth stracił moce po utracie Ostrza Honoru.
   Ad 6) Nie wiadomo.
   Ad 7) Sanderson powiedział tylko że w przeszłości nie zdarzyło się aby Parshendi byli Świetlistymi. Co może wskazywać że jest to możliwe.

   • Złocisty

    A wiadomo gdzie przebywała Jasnah Kholin po wydarzeniach na statku do momentu pojawienia się w epilogu?

    • Kanrei

     Wiemy tylko że przeniosła się fizycznie(razem z ciałem) do CienioMorza.
     Jeśli nie czytałeś jeszcze to tutaj :
     http://drogakrolow.pl/tlumaczenie-kolejny-rozdzial-z-3-tomu/
     Jest przetłumaczony krótki rozdział opisujący jak Jasnah przeżyła wydarzenia na statku. Oryginalnie był opublikowany po angielsku na stronie wydawnictwa Tor.com tutaj:
     http://www.tor.com/2014/08/06/stormlight-archive-scene-after-words-of-radiance/

     • Złocisty

      No nie czytałem tego jeszcze.
      Sheth stracił moc czyli nie może korzystać z burzowego światła. Czym w takim razie karmi się Krew Nocy gdy nim walczy?

     • Kanrei

      O ile wiemy, Szeth jeszcze nie wyciągnął Krwi Nocy do końca z pochwy, i dopóki nie uzyska ponownie możliwości wchłaniania Burzowego Światła to nie powinien wyciągać go z pochwy bo zginie.
      Na razie tylko nosi go i z nim rozmawia 🙂

     • Złocisty

      A to moze być zapowiedź że stanie się Mocowiązcą 😀

     • Kanrei

      Szeth nigdy nie musiał słuchać osoby posiadającej jego kamień przysięgi w tym sensie że to było prawo które przestrzegał, ale mógłby w każdej chwili złamać to prawo gdyby tak zdecydował. Nie było tam żadnego magicznego przymusu o ile wiemy.

      Obecnie druga najpopularniejsza teoria (oprócz tego co napisałeś że będzie Mocowiążącym tylko z Krwią Nocy) jest taka że Szeth zostanie Niebiańskim.

  • http://drogakrolow.pl/ Odpryskowy

   Ad 3. „Dziesiąte Wywyższenie pozwala człowiekowi wydawać Rozkazy myślą, bez potrzeby ich wypowiadania, ale żeby nauczyć się to robić, trzeba przez wiele miesięcy ćwiczyć. Nawet z pomocą dobrego nauczyciela. Podejrzewam, że jego kapłani wiedzą jak to robić, muszą, aby przekazywać Oddechy kolejnym władcom, ale wątpię, czy już go nauczyli.” Rozjemca, rozdział 58.
   Ad 8. Istnieje pewne podobieństwo, ale pomysł symbiozy człowieka i ducha występuje w różnych miejscach.
   A tak na marginesie, to polecam mangę, bo anime mniej więcej w połowie kompletnie oderwało się fabularnie. Manga moim zdaniem lepsza.

 • Sprzedam_odpryski

  Wiem, że niektóre pytania są trudne do zrozumienia, ale aległy byćgorsze 😀

  1 Czy po stopieniu 2 kolców hematurgicznych(z różnymi mocami) w jeden to będzie on miał 2moce czy 1 czy 0. zy podobnie będzie z metalmyśliami?
  2. Załóżmy, że na Scadrialu kazdy głupi ma moc. I rodzą sie bliźnieta syjamskie. I jeden jest z mgły zrodzonym,a drugi pełnym feruchemikiem. Czy magazynując atrybuty magazynuje ze ” swojej częsci” czy z całego organizmu
  a). A jak jest z tymi duchowymi czy z magazynowaniem w miedzi.
  3. Załóżmy, że jestem poprzebijany kolacami prawie jak inkwizytor i spalam stop bizmutowy oraz duralimiunium, a nadodatek jestem podwójnym chromu (i nieskończenie bogatym by mnie było stać na te matele). Chodzi o to, zebańce spędzam setki lat( dla mnie lata) i dzieki złaczeniu chromu magazynuję stanowczo za dużo szcześcia(duraluminium pomaga żeby było szybciej). No i do sedna. Idę w okolice ruin Kredik Shaw i pobieram chrom (starty są bezgranicznie wielkie wiem). Jakiesą szanse, że potknę się o sztabkę lerasium ew. atium?
  4 Kolejne o bliźniakach syjamskich. Jeśli jeden z nich magazynuje zdrowie czy mozliwejest jeśli ich się rozłączy, że magicznie się zrosną? (chodzi mi podobieństwo do chociażby piętn Kaldaina)
  5. Jeśl inni i ja sam bardzo będę sie uważał za osobę z3 rękami i pobiorę dużo zdrowia/burzowego swiatła to ona mi urosnie?
  a)ew. bardziej normalne czyli ogon?
  6.Wiem ,że bogowie są egoistami, ale czemu żaden z nichnie zaprosił go na „kawę” i nie opowiedział co i jak. Lub czemu z okazji tego iż jest nowynie opili tego?
  7. Czyburzowe światło/złoto moze uleczyć ślepego czy bez rąk od urodzenia?
  8 Zniszczenie potrafiło tylko mówić do ludzi, Zochowanie słyszało (Harmownia potrafi dzięki temu rozmawiać), urały Honor zsyłal wizje. To czy każdy odpryska ma rózną możliwość komunikacji?
  9. Czy można nabić kota kilkoma kolcami i zrobicz niego inkwizytora? A później z mgły zrodzony moze niego kontrolować?
  10. Czyw feruchemię jest wbudowana odporność na dany atrybut tzn. pobierającmosiadzi ogrewajacciało do 50*c nie zabijemy się z przegrzania?, albo czy większajac siłę i podnosząc coś cieżkiego np. słonia wytrzymająkości i stawy?
  11. Jak ciężko było by przeciać ostrzem odprysku
  a)z mgły zrodzonego spalajacego 19 metali jednocześnie(15 podstawowych {bez aluminium) atium lerasium i trellium i ettmetal),
  b)feruchiemika napelniajacego 20 lub pobierajacego,
  c)rozbudzajacego z oddechami(powiedzmy 621971567816),
  d)powracajacego
  e)widmo z Trenu?
  12. Skoro z mgłi zrodzeni mogą w teorii spalać każdy metal, który moga spalać to jeśli ktoś dziabnąby go ostrzem odprysku w żołądek mógły wtedy je spalić?
  a) Identyczna sytuacja, ale w momencie dziabnięcia zaczynane jest spalanie aluminium. Czyskoro ono niczyInwestyturę to zniszczyw jakiś sposób miecz?
  13. O co chodzi z tym 17 odpryskiem. Może ktoś powiedzieć wiecej o nich, opócz tego, że nei lubią Hoida.

  14. Leras mówił, żeosobyz mocą mają wiecej czasunim odejdą Poza. Działa też to na Swietlistycz lub osoby z dużą liczbą oddechów?
  15 Kelsier mówił że spalenie złego metalu zabija. Jakto działa i czy OI mógłby sie z tego wyleczyć?
  16 Jeśli mamy jednocześnie ferrytę aluminiumi pobudzajacego, to jesli on pobudzi cosc napełniając metal czy jego oddegy będą zbez nadpisanej przez niego tozsamości? Czy ktoś będzie mółg je normalnie zabrać z przedmiotu?
  17. Jeli 2 osoby pobudzą dany przedmiot to co sie stanie?
  a) jeśli bedąpobudzać jednocześnie i z tym samym rozkazem? Kogo będzie słuchać?
  18. Syl podczas walki zmieniała sie w miecz tarczę, włócznie, halabarbę. Wyndle w laskę i widelec. Czy związany spren moze się znienić w dowolny przedmiot z metalu (tak mówił Wyndle) ? Nawet z czołg lub lotniskowiec.

  • Sprzedam_odpryski

   19. stórzmy pocisk 16 matali. Ustawmy 16 różnych mglistych. sprzelmy z działa w nich. Czy zostanie ukradziona kazdemu moc, i czykolec będzie miał 16 mocy?

   • Uyt Oit

    Byłoby to dokładniej 16 połączonych kolców, ale wg. mnie tak, nie widzę przeszkód.

  • Sprzedam_odpryski

   20. Lerasium daje każdą moc allmonatyczną- swój system magiczny od Zachowania
   Atium kradnie każdy atrybut- swój system i od Zniszczenia
   czyli:
   ettmetal – od Harmonii – Zniszczenie i Zachowanie – tak jak feruchemia- czyli pozwala magazynowaćw sobie wszystko?

   • Uyt Oit

    Nie wiadomo, ale wiadomo, że da się stworzyć metalmyśl mogącą magazynować dowolny atrybut.

  • Uyt Oit

   2. To zależy od tego, czy bliźnięta syjamskie mają odrębny aspekt Duchowy. Podejrzewam, że tak, więc metalmyśli byłyby przypisane do Feruchemika.
   3. Nie wiemy jak działa Feruchemia chromu. Prawdopodobnie tak jak „zmysł Hoida”, czyli sprawia, że instynktownie wiesz, gdzie pójść i co zrobić.
   5. Nie wiem do jakiego stopnia aspekt Umysły może filtrować ideał Duchowy, prawdopodobnie jest to ograniczone, bo wtedy szaleniec Krwiotwórca uważający się za słonia mógłby się wyleczyć do postaci słonia.
   6. Kogo? Niezależnie o kogo chodzi, pewnie nie uważali go za wystarczająco ważnego.
   7. Zależy, jakim by się postrzegał.
   8. To zależy pewnie od Intencji. Honor mógłby pewnie komunikować się inaczej, gdyby był żywy, ale tak był zmuszony „nagrać” wizje.
   9. Hemalurgia działa na zwierzętach, ale nie wiadomo dokładnie jak. Skoro mgielnym upiorom można dać świadomość Hemalurgią, to kotu pewnie też.
   10.Tak.
   11. a) Ettmetalu by nie spalał, bo wybuchłby po kontakcie ze śliną. Poza tym to nie wiem.
   b)Też nie wiem, zapytaj Sandersona XD
   c)Przy 65746746758 Oddechów pewnie byś go nie przeciął.
   d)Nie wiem
   e)Zapewne by się dało, nie są mocno Napełnione.

   • http://drogakrolow.pl/ Odpryskowy

    5. Aspekt Duchowy ogranicza takie rzeczy. Zawsze będziesz człowiekiem. Może jakby ktoś wyczyścił ci mózg i przetransferował umysł zwierzęcia, to może by coś z tego wyszło, ale zapewne niewiele.
    9. Mgielne upiory są ludźmi z blokadą między Fizyczną i Umysłową. Ale zwierzęta jak najbardziej można podnieść do świadomości.
    10. Nie jestem pewien. Jest wbudowana pewna odporność (sięgając do żelaza nie załamujesz się pod własnym ciężarem, sięgając do stali nie giniesz od przeciążeń, ale już ogranicza cię opór powietrza i tarcie).

    11. Ludzi generalnie łatwo się tnie – jest lekki opór, tak jak przy cięciu Cieni srebrem jest lekkie szarpnięcie, ale to tyle. Generalnie chodzi o gęstość Inwestytury na objętość przedmiotu, a wiemy że nawet Opaski Żałobne nie są tak Napełnione Inwestyturą jak Ostrze.
    Przy ponad 600 miliardach Oddechów pewnie można by rękami odbijać Ostrza 😉

    • Złocisty

     Znana jest populacja ludzi na Nalthis?

     • Gal Anonim

      ad. 2. Dziesiąte Wywyższenie umożliwia wydawanie Rozkazów bez wypowiadania ich na głos. Zdolność na jest trudna do nauczenia i nawet z tymi 50 000 Oddechów wymaga treningu. W ten sposób Królowie-Bogowie oddawali Oddechy, kapłani uczyli ich tej zdolności kiedy nadchodził odpowiedni (według nich oczywiście) czas.
      Odnośnie odbierania Oddechów bez zgody ich właścicieli… Oddechy są powiązane z Tożsamością. Nie sądzę by w obrębie systemu z Nalthis był sposób na zrobienie tego, choć rzecz jasna wiemy za mało, by to jednoznacznie wykluczyć. Jednak hakując system z użyciem innego systemu magii, np. Heumalurgii… to już zupełnie inna kwestia.

     • http://drogakrolow.pl/ Odpryskowy

      tak na marginesie, to zapasowy plan polega na tym, że Powracający wyleczyłby Króla-Boga swoim boskim Oddechem.

      Nie jestem pewien, czy można kraść Oddechy Hemalurgią – były jakieś niejasności w tej sprawie, choć mi się wydaje że powinno się dać.

  • http://drogakrolow.pl/ Odpryskowy

   1. W ogóle nie będzie mocy.
   12. Było już niżej takie pytanie. „22. Ostrze jest Napełnione Inwestyturą. Z Mgły Zrodzony raczej nie miałby dostępu do tego typu Inwestytury. https://twitter.com/BrandSanderson/status/393564648261181440?ref_src=twsrc%5Etfw
   Ale gdyby tak mieć Zrodzonego który przy okazji jest Mocowiązcą… być może mógłby spalić kawałek swojego Pancerza, kto wie?
   (bo umówmy się – Pancerz odrasta, a palenie swojego sprena nie jest najmądrzejszym pomysłem)”
   13. Było więcej tutaj: http://drogakrolow.pl/cosmere-swiatoskakanie/
   15. http://drogakrolow.pl/cosmere-inwestytura-krainy/ , część „Mechanizm działania magii”
   16. Było już niżej takie pytanie. Nie wiemy na pewno, ale myślenie w dobrym kierunku.
   18. Są ograniczeni rozmiarowo, więcej niż wielkość człowieka nie dadzą rady.

 • Vizer

  Witam,

  [Scadrial – era2] Czy mógłby mi ktoś opisać działanie tych medalionów/monet od ‚ludzi z Południa’? Bo z tego co zrozumiałem, to nicrosil odgrywa tam kluczową rolę, ale nie powinno być tam też duraluminium do wysysania tej tożsamości by każdy z nich mógł korzystać? Najlepiej jakby mi ktoś opisał jak one działają, bo możliwe że coś nie zrozumiałem.:)

  • http://drogakrolow.pl/ Odpryskowy

   Feruchemiczne duraluminium to Związek. Aluminium magazynuje Tożsamość. Planuję osobny artykuł o medalionach, ale z góry uprzedzam, że nie do końca wiemy, jak działają.−

   • Vizer

    Racja, pomyliłem duraluminium z aluminium. Teraz sobie doczytałem ten rozdział w Żałobnych Opaskach, ale dalej nie jestem pewny jak to działa. Bo faktycznie w takich medalionach nie musi być tego aluminium, ważne jest to, żeby Feruchemik z tą umiejętnością pozbył się własnej tożsamości (w aluminiowych przedmiotach) i Napełnił jakimś atrybutem odpowiedni metal, np. miedź w której przechowa swoje wspomnienia (vide, epilog Żałobnych Opasek). Hmm to teraz mam wątpliwości, to po co ten nicrosil? Czy służy on do tego, że osoba, która w ogóle chce sięgnąć do tak Napełnionego metalu musi wiedzieć ‚jak’ to zrobić i dlatego w nicrosilu przechowywana jest sama umiejętność zaczerpnięcia z tego metalu? Czy raczej inaczej należy to rozumieć, bo bazą tych medalionów jest właśnie nicrosil więc właśnie do takiego wniosku doszedłem. Oprócz tego, to dobrze rozumuje, że osoba będąca Feruchemikiem Tożsamości, wraz z wszczepionymi hemalurgicznymi kolcami dającymi mu moc Feruchemiczną / Allomantyczną, jest w stanie przelać te atrybuty do medalionów i będzie to działało?

 • Złocisty

  Wiadomo gdzie i przy pomocy czego Adonalsium został zabity?

  • Vizer

   Większość pytań to raczej RAFO, więc dowiemy się kiedy indziej 🙂

   Jedynie na 5 można odpowiedzieć tak, że Odium nie można rozpatrywać jako złe czy dobre, taką ma po prostu intencję, czyli tak jak zasugerowałeś w pytaniu „ma taki charakter”.

  • http://drogakrolow.pl/ Odpryskowy

   2. Być może ma to związek z szesnaściorgiem, które zabiło Adonalsium, a później stało się Naczyniami nowo powstałych Odprysków.
   4. Nie.
   5. Odium pragnie być najpotężniejszą istotą w cosmere. W tym celu musi wybić resztę Odprysków.
   6. Czy ja wiem? W końcu po coś zabili Adonalsium.
   7. Zauważ, że atium naprawdę błyszczy w Hemalurgii – kradnie wszystko a do tego lepiej utrzymuje ładunek. Być może występuje analogiczna sytuacja, że lerasium jest najprzydatniejsze w Allomancji.

   • Złocisty

    Jak wybije pozostałe Odpryski to tak jakby sam sie stanie Adonalsium?

    • Gal Anonim

     Powiedziałbym że niezbyt. Nadal będzie jedynie Odpryskiem mającym 1/16 mocy Adonalsium, tyle że jedynym.
     Może doprecyzuje jeszcze wcześniejszą odpowiedź: Odium chce zostać najpotężniejszą istotą w Cosmere, ale nie chce zaburzać swojej intencji „wchłaniając”, czy w inny sposób przejmując inne Odpryski, ponieważ uważa że jego obecna intencja dobrze do niego pasuje. Dlatego też zabija posiadaczy innych Odprysków, a same Odpryski rozszczepia. Dlatego też Harmonia go niepokoi, ponieważ jako posiadacz dwóch Odprysków jest od niego potężniejszy.

     • Złocisty

      Pozostałe Odpryski i Harmonia w takiej sytuacji nie mogłyby współpracować aby załatwić Odium? Czy na to im ich intencje nie pozwalają?

     • Gal Anonim

      Nie wiemy. Tak naprawdę nie wydaje mi się byśmy wiedzieli o jakiejkolwiek współpracy Odprysków przeciwko Odium poza Honorem i Pielęgnacją. Podejrzewam że by mogły, ale warto zwrócić uwagę na rozmowę Waxa z Harmonią w Żałobnych Opaskach. Sazed nie wie zbyt wiele jak na (prawdopodobnie) najpotężniejszą istotę w Cosmere. Nie wie czym jest zagrożenie przedstawione w tej scenie pod postacią czerwonej mgiełki. Dodatkowo nie wiemy również nic o nastawieniu pozostałych Odprysków wobec siebie. Czy komunikują się w jakimkolwiek stopniu? Możliwe że większość z nich skupiła się na jednym świecie w który Zainwestowała, ignorując istnienie reszty. Do momentu aż Odium pojawi się na progu, lecz wtedy jest już za późno.
      Wiemy za mało by powiedzieć cokolwiek pewnego. Spekulować można godzinami. Mgliście przypominam sobie jakieś WoBy dotyczące Odium i Harmonii, ale nie wiem o czym dokładnie były, ani nawet czy na pewno istnieją.

   • Kaladin

    Odium i zniszczenie nie maja podobnych intencji? Myślę ze gdyby odium wchlonelo zniszczenie byłoby niepokonane

    • szabla91

     Zniszczenie nie ma tylko i wyłącznie negatywnych cech(w przeciwieństwie do nienawiści), bo oznacza też przemijanie i to że pewne rzeczy powinny się kończyć, a nie trwać w stagnacji. Zachowanie moim zdaniem było tylko trochę lepsze od Zniszczenia(ale gdyby nie Zniszczenie, to przecież na Scadrial nic by się nie zmieniło, zatem nie można powiedzieć że Zniszczenie było złem wcielonym tak jak Odium)

     • Kaladin

      Dla mnie to jest trochę niepojęte hahahaha, zachowanie tylko zachowuje i nic sie nie zmienia,zniszczenie niszczy,pielęgnacja pielęgnuje,a odium powinien tylko nienawidzić wszystkich,gdy Vin wstąpiła mogła użyć mocy zachowania do zabicia Atiego,ale tylko dlatego ze intencja jeszcze dobrze sie w niej nie ukozenila,Ati tez z tego co pisze w Drodze Królów był dobrym człowiekiem a stal sie jaki sie stal bo intencja była taka a nie inna,tak samo gdyby byla intencja „przetrwanie”(bo to nie jest potwierdzone z tego co pamiętam) mogla by przetrwać tylko zabijając odium
      Chaotycznie napisane mam nadzieje ze mnie zrozumiecie 🙂

 • Iara

  Ok, to ja mam takie pytania:
  1. W artykule o Alcatrazie piszecie o nawiązaniach do Cosmere i Z mgły zrodzonego. Czy może mi ktoś powiedzieć, w którym momencie, bo się nie dopatrzyłam?
  2. Jak bardzo różni się system magiczny Drominad od innych planet, bo o ile wszystkie inne w jakiś sposób odnoszą się do ludzi i to przez nich magia jest wykorzystywana, to w Szóstym ze Zmierzchu magia tyczy się bardziej zwierząt i roślinności. Ludzie nie mają tam szczególnych umiejętności?
  3. Na mapie nieba nie ma Yolenu. Jakieś przypuszczenia, gdzie jest? W układzie Blizny na przykład?
  4. Jak silna jest więź sprena i świetlistego? Wiemy, że ostrza odprysku to martwe spreny, które prawdopodobnie straciły swoich świetlistych, ale co dzieje się ze świetlistym, gdy umiera spren?
  5. Spreny mogą osiągać rozmiary ludzkie, ale czy materialne mogą być tylko jako broń?

  • Gal Anonim

   ad. 2. O ile dobrze pamiętam, ma to związek z brakiem aktywnego Odprysku na planecie. Inwestytura nadal występuje, lecz jest bardziej naturalnym elementem ekosystemu, powiązanym właśnie z ekosystemem niż mocą dostępną dla ludzi. Podobnie jest na Threnody, choć tamtejsza sytuacja jest dość szczególna, ponieważ Threnody miało swój Odprysk, a teraz go nie ma. Był WoB na ten temat, nie pamiętam go zbyt dobrze.
   ad. 4. Spren z definicji jest żyjącą ideą i jako taka nie może umrzeć w ludzkim rozumieniu tego słowa. W stanie najbliższym śmierci znajdują się spreny, których Świetliści złamali przysięgi. W tym właśnie zwykłe Ostrza Odprysku. Co do pytania co się dzieje ze Świetlistym kiedy umiera spren: najlepszy przykład mieliśmy w przypadku Kaladina i Syl w Słowach Światłości. Pomijając kwestie emocjonalne, oraz rzecz jasna utratę zdolności Wiązania Mocy, Kaladinowi nie stało się właściwie nic.
   Dodatkowo, wydaje mi się że gdzieś czytałem, że naturalna śmierć Świetlistego jest dla sprena znacznie mniej traumatycznym przeżyciem niż złamanie przysiąg, ale nie jestem pewien gdzie to czytałem, więc ostatnie zdanie proszę traktować jako niepotwierdzone.
   ad. 5. A czy widelec jest bronią? Z tego co czytamy w Edgedancerze, spren musi być metalowy, poza tym nie wspomniano o ograniczeniach. Więc nie widzę powodu dla którego nie miałby stać się łopatą, albo grabiami. Choć jestem niemal całkowicie pewien, że istnieją ograniczenia odnośnie rozmiaru i złożoności, wynika to zarówno z fizyki jak i z logiki. Inaczej starożytni świetliści walczyliby w Czołgach Odprysku.

   • Złocisty

    Czołg Odprysku albo Myśliwiec Odprysku to by było coś 😀

    • Kanrei

     Przedmiot musi być jedna całością czyli najwyraźniej spren nie może podzielić się na kilka kawałków

  • http://drogakrolow.pl/ Odpryskowy

   1. Hmm… strona 245. „Nie zapominaj o popiele tylko dlatego, że nosisz jedwabie”. Co ciekawe, w wydaniu angielskim jest tam chyba „Wasing not of wasing is”, czyli wypowiedź Doxa ze strony 423 w Z Mgły Zrodzonym (cała ekipa gada w slangu Spooka, obgadując Breeze’a), która po polsku brzmi „Chęciał nie co chęciał jest”.
   Chyba by to lepiej pasowało do talentu Quentina 😉

   wyłapałem jeszcze nawiązanie do Mścicieli. No i jeszcze śmianie się z Harry’ego Pottera jest niezłe 😀
   3. RAFO.
   Reszta jak @disqus_3YYnAoyxmJ:disqus powiedział 🙂

 • Złocisty

  Czy możliwe byłoby Sfałszowanie sprena?
  2.Czy możliwe byłoby Sfałszowanie Ostrza Odprysku z martwego sprena?

 • Ja tu sprzątam

  Wpadłem na jeszcze jedno pytanie.
  Czy ilość spalonego lerasium odpowiada siel zrodzonego?
  Tzn. cała kulka – Elend pół- zrodzony pod koniec I ery etc

 • Cesarz-Imperator

  Pytałem się Sandersona o to co się stanie jeśli Allomanta spali Rozbudzony metal, a on odpowiedział, że byłoby to bardzo trudne z powodu Tożsamości, ale kiedy zapytałem co by się stało gdyby Allomanta był jednocześnie Rozbudzającym i spalił Rozbudzony przez siebie metal Brandon odpowiedział, że uzyskałby zarówno moc Allomantyczną jak i odzyskałby Oddechy

  • http://drogakrolow.pl/ Odpryskowy

   pytałeś w Warszawie podczas podpisywania? Pamiętasz może co dokładnie powiedział? Niestety nagranie, które mamy jest bardzo słabej jakości i nie wszystko tam słychać. Podeślij mi, co pamiętasz na odpryskowy@gmail.com 🙂

 • Cesarz-Imperator

  Niestety na moim złomie nic nie można wysłać zwłaszcza e-maili więc opiszę to tutaj. Spytałem Sandersona oto co się stanie jeśli Allomanta spali Rozbudzony metal, a on odpowiedział cytuję ,,Byłoby to bardzo trudne. Jeszcze byłaby kwestia do kogo byłaby Tożsamość dopasowana”. Następnie spotkałem się z nim podczas podpisywania i zapytałem co by się stało jeśli Allomanta byłby jednocześnie Rozbudzającym i Rozbudził metal, którym potem by spalił ? Sanderson odpowiedział mniej więcej tak:
  ,,Mógłby tak zrobić uzyskałby zarówno moc allomantyczną jak i odzyskałby Oddechy, które zużył Rozbudzając spalony przez siebie metal”.

  • http://drogakrolow.pl/ Odpryskowy

   pamiętasz może, kiedy mniej więcej pytałeś, o której godzinie? Mamy nagrania i nawet przybliżony czas by pomógł znaleźć ten fragment, może coś słychać 🙂

 • Cesarz-Imperator

  Pytałem za pierwszym razem, kiedy oddano głos publiczności, dopytałem się Sandersona oto po mniej więcej półgodzinie, kiedy można było zadać pytania przy podpisywaniu