Już jutro do sprzedaży trafi Bezkres Magii, zbiór krótszych dzieł Brandona Sandersona osadzonych w Cosmere. Co w sobie zawrze?

W czerwcu podsumowaliśmy pierwsze wieści o Bezkresie. Pomyślnie zweryfikowała je premiera zbioru w USA, która nastąpiła 22 listopada ubiegłego roku. Poniżej prezentujemy polską i amerykańską okładkę Arcanum Unbounded. Naszą, zgodnie z tradycją nowych edycji wydawnictwa MAG, przygotował Dominik Broniek. Okładka oryginału prezentuje Khriss.


http://esensja.pl/obrazki/okladkiks/304806_bezkres-magii_570.jpg

arcanumunboundedlg

Zawartość

Spis treści:

  • Dusza Cesarza – wydane już wcześniej osobno, historia osadzona na Sel, tym samym świecie co Elantris
  • Nadzieja Elantris – opowiadanie osadzone podczas wydarzeń kulminacyjnych Elantris
  • Jedenasty Metal – opowiada o szkoleniu Kelsiera jako Zrodzonego Z Mgły
  • Allomanta Jak i Czeluście Eltanii – kolejna z historii, które są umieszczane w gazetach, jakie mamy możliwość podziwiać w książkach z Drugiej Ery Scadrial (kwadrylogia Wax & Wayne)
  • Z Mgły Zrodzony: Tajemna Historia – omówione tutaj
  • Biały Piasek – fragment zarówno z wersji prozą (prolog i pierwszy rozdział) jak i powieści graficznej (pierwsze 12 stron) pokrywające te same wydarzenia.
  • Cienie dla Ciszy w Lasach Piekła – opowiadanie osadzone na Threnody, pomniejszym Świecie Odprysku
  • Sixth of the Dusk – osadzone na First of the Sun, pomniejszym Świecie Odprysku
  • Tancerka Krawędzi – opowiadanie o Zwince, osadzone po wydarzeniach Słów Światłości

Oprócz tego w zbiorze znajduje się stylizowana mapa gwiazd cosmere.

Eseje

Bezkres zawiera również napisane przez Khriss (autorkę Ars Arcana) omówienie układu słonecznego każdej z planet oraz diagram przedstawiający ten układ.

Tutaj urywek z wprowadzenia Khriss do układu Drominad (układ słoneczny Sixth of the Dusk), a niżej diagram przedstawiający tenże system:

http://brandonsanderson.com/beta/wp-content/uploads/2016/11/starchart_drominad_color.jpg

Ilustracje

Bezkres zawiera również nowe ilustracje do każdej z historii, stworzone na potrzeby zbioru przez Bena McSweeneya (jego prace można podziwiać m.in. w Archiwum Burzowego Światła). Tutaj można przeczytać wywiad z nim, a tutaj ilustracja do Duszy Cesarza:

http://brandonsanderson.com/beta/wp-content/uploads/2016/11/illo_emperors_soul.gif

Kolejność czytania

Dusza Cesarza, Cienie dla Ciszy w Lasach Piekła, Sixth of the Dusk oraz Biały Piasek to pozycje samodzielne i można je czytać bez znajomości innych książek.
Nadzieja Elantris zawiera spoilery z Elantris, więc odradzamy czytanie przed zapoznaniem się z Elantris.

Jedenasty Metal to prequel pierwszej trylogii Z Mgły Zrodzonego, więc dobrze byłoby czytać po przeczytaniu przynajmniej pierwszego tomu Z Mgły Zrodzonego.
Allomanta Jak i Czeluście Eltanii to historia fikcyjna, ukazująca się w odcinkach w gazetach. Nie ma zatem żadnego związku fabularnego z książkami, ale by zrozumieć o co chodzi, dobrze byłoby mieć za sobą pierwszą trylogię ze Scadrial. Najlepiej czytać po Stopie Prawa.

Z Mgły Zrodzony: Tajemna Historia – tutaj wiele powiedzieć nie mogę, bo praktycznie wszystko byłoby spoilerem.
Jeśli chodzi o fabułę, to na pewno po Bohaterze Wieków, a najlepiej po Opaskach Żałobnych. Warto też być po lekturze Elantris; nie zaszkodzi też przeczytać wcześniej Cieni dla Ciszy w Lasach Piekła. Jeśli chodzi o sprawy niefabularne, dobrze jest znać Archiwum Burzowego Światła i Duszę Cesarza (albo przeczytać te dwa artykuły: [1] [2] ).

Tancerka Krawędzi dzieje się po wydarzeniach Słów Światłości, więc odradzamy czytanie bez zapoznania się z pierwszymi dwoma tomami Archiwum Burzowego Światła.
Przypominamy również, że przed czytaniem Słów Światłości sugeruje się zapoznanie się z Rozjemcą.

Zapraszamy do komentarzy – a jutro do księgarni 🙂