Brandon Sanderson

Brandon Sanderson to amerykański pisarz fantasy i science-fiction, dwukrotny laureat prestiżowej nagrody Hugo. Urodził się 19 grudnia 1975 roku w Lincoln, w stanie Nebraska. Aktualnie wraz z żoną Emily i trójką dzieci mieszka w małej miejscowości American Fork w Utah. Choć jako dziecko lubił czytać, to w kolejnych szkolnych latach szybko stracił zainteresowanie tym zajęciem. Aż do chwili, gdy w ósmej klasie jeden z nauczycielek, pani o nazwisku – nomen omen – Reader podarowała mu egzemplarz Dragonsbane Barbary Hambly. Ta lektura okazała się pierwszym krokiem na drodze do błyskotliwej pisarskiej kariery, wówczas rozpaliła w nim zainteresowanie fantastyką. Zaczął szukać kolejnych autorów, uznane tytuły w świecie fantasy – tak trafił na Roberta Jordana, Melanie Rawn, Davida Eddingsa, Anne McCaffrey, czy Orsona Scotta Carda.

Nie minęło wiele czasu, a nastoletni Brandon, jak przystało na wielbiciela gatunku, zaczął tworzyć własny świat. Wówczas zaczęły powstawać pierwsze szkice do Archiwum Burzowego Światła.

W ’94 rozpoczął studia na Brigham Young University w Utah, na wydziale chemii. W latach 1995-97 przerwał studia na rzecz działalności misyjnej w Seulu (Korea Południowa). Powróciwszy na uniwersytet podjął naukę na anglistyce, wbrew nadziejom matki, która widziała go w zawodzie lekarza. Osiem lat później, w 2005, uzyskał magistrat z kierunku twórczego pisania. Jeszcze tego samego roku zadebiutował powieścią Elantris. Rok później ożenił się z nauczycielką Emily Bushman, aktualnie jego menadżerką, w 2007r. został ojcem. Wówczas wydał powieść Mistborn: The Final Empire, pierwszy tom trylogii (a później serii) Z Mgły Zrodzony, która odniosła wielki komercyjny sukces, i która – jak przyznaje autor – jest mu aktualnie najbliższa ze wszystkich jego prac.

brandon1

Dodatkowej sławy przysporzył mu fakt, że mimo niewielkiego wówczas dorobku literackiego po śmierci Roberta Jordana powierzono mu zadanie kontynuacji bestsellerowego Koła Czasu. Jak twierdzą sami czytelnicy serii, ta zmiana wniosła wiele świeżości i nadała nowej jakości legendarnej serii w jej finale. Początkowo piórem Brandona miał się ukazać ostatni, dwunasty tom – jednak materiał pozostawiony przez autora był tak obszerny, że postanowiono podzielić go na trzy księgi.

brandon4

brandon5

Do tej pory wydano pod jego nazwiskiem ponad 30 książek, kilka kontynuacji już czeka na swoją premierę. Aktualnie pracuje nad trzecim tomem Archiwum Burzowego Światła. Wszystkie stworzone przez niego światy należą do Cosmere – wszechświata, który wykreował dla swojej twórczości. Jego pozostałe książki są osadzane na różnych wersjach Ziemi. Utrzymuje kontakty z najpopularniejszymi pisarzami fantasy, jak George R.R. Martin, Brent Weeks czy Patrick Rothfuss.