Można by rzec, że jest to pierwsze dzieło Brandona. Zbliżająca się publikacja White Sand obliguje nas do przybliżenia jednej z pozycji osadzonych w Cosmere.

Biały Piasek Prime był pierwszą powieścią, jaką kiedykolwiek napisał. Potem został przerobiony od zera, stając się jego ósmą ukończoną powieścią. Według słów autora, był wystarczająco dobry by pomógł mu zdobyć agenta, Joshuę Bilmesa. Razem z Elantris i Dragonsteel Prime wyznacza początek prac nad Cosmere.


Brandon udostępniał mailowo Biały Piasek na życzenie, z zastrzeżeniem jednak aby nie dyskutować o nim publicznie. Teraz ta wersja Białego Piasku jest przerabiana w trylogię powieści graficznych, z których pierwszy tom ma mieć premierę angielską 5 lipca (w cenie $22.49). Wydaniem zajmuje się Dynamite Entertainment; zadanie przetłumaczenia powieści Brandona na format powieści graficznej zostało powierzone scenarzyście Rikowi Hoskinowi, rysownikowi Juliusowi Gopezowi i koloryście Rossowi Campbellowi. Każdy tom ma mieć 160 stron.
Biały Piasek został wydany w Polsce 15 marca 2017.

Taldain

Akcja Białego Piasku jest osadzona na Taldain, Świecie Odprysku obracającym się synchronicznie względem słońca (powszechnym błędem jest sądzenie, że Taldain nie obraca się w ogóle). Jest to podobna sytuacja jak z Ziemią i Księżycem, tj. czas obrotu wobec własnej osi jest równy czasowi obiegu, co oznacza że Taldain jest zawsze zwrócony tą samą stroną do słońca. Powoduje to podział planety na dwie strony: zawsze skąpany w blasku Dzień i pogrążony w wiecznej nocy Mrok.

Najpotężniejszymi osobami wśród Dziennych są Władcy Piasku, zdolni do manipulowania piaskiem w celach budowy, przemieszczania się, a także walki oraz obrony. Mroczni posiadają własne, unikalne zdolności. Gdy odwiedzają Dzień, muszą nosić grube ciemne soczewki.

Opis

Biały Piasek opowiada historię Kentona, najsłabszego z Władców Piasku, którego mizerne zdolności bledną w porównaniu z jego kolegami czy jego potężnym ojcem.
Jednakże, po stronie Dnia spisek zagraża stabilności całej planety. Kiedy Władcy Piasku zostają złapani w pułapkę i wyrżnięci, Kenton uważa się za jedynego ocalałego. Z wrogami zbliżającymi się z każdej strony, Kenton zawiązuje niespodziewany sojusz z tajemniczą Ciemną imieniem Khriss, która skrywa również swoje własne sekrety.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę

 • Odpryskiem rezydującym na Taldain jest Autonomia (posiadacz: Bavadin, wspomniany w Liście w Drodze Królów).
 • Khriss jest ciemnoskórą kobietą (to prawdopodobnie ona widnieje w lewym górnym rogu okładki), która o cosmere wie więcej nawet od Hoida. Jest praktycznie pewne, że to ona jest autorką Ars Arcanum. Nazh dla niej pracuje. Oboje podróżują pomiędzy światami.
 • Akcja Białego Piasku rozgrywa się dość wcześnie na osi czasu cosmere. Z pewnością jest to już po Strzaskaniu Adonalsium, ale dokładniejsze umiejscowienie nie jest znane. Prawdopodobnie przed Elantris.

Okładka:
okładka
Strony 12-20:
strona 12strona 13
strona 14strona 15strona 16strona 17strona 18strona 19strona 20

P.S.
Po wejściu w ten link można zobaczyć więcej stron (a jeszcze więcej, jak ktoś ma konto na amazonie)!

 • Lady Dragon

  To znaczy że po jednej stronie planety jest cały czas dzień, a po drugiej noc? Właściwie to ciekawy pomysł, tylko pewnie żyć tam dziwnie. Ale zapytam jeszcze czy występuje na tej planecie jakaś strefa półmroku? W końcu jeśli Taldain jest okrągły, to nie może dzielić się na równą połowę co nie? Gdzieś tam musi chyba być jakaś strefa przejściowa?

  • Odpryskowy

   Tak, po stronie Dnia jest cały czas dzień, a po stronie Cienia jest cały czas noc.

   Co do strefy przejściowej… hm. Nie wiem, ale spróbuję się dowiedzieć – w końcu takie planety nie są wcale takie rzadkie nawet w naszym świecie 🙂

   • Lady Dragon

    Tak? To nawet nie wiedziałam. Człowiek uczy się przez całe życie :). W sumie nasza ziemia też kiedyś może się zatrzymać i zmienić w takie Taldain. Chociaż to pewnie będzie koniec świata, bo pewnie mało roślin, i zwierząt, przeżyje taką zmianę. Ale napisz jak się dowiesz, bo zaciekawił mnie temat 😀

    • Odpryskowy

     teoretycznie istniała by strefa ciągłego zmierzchu. Różnica ciśnień po stronie nasłonecznionej i zaciemnionej wywołana temperaturą powodowałaby ciągły, gwałtowny wiatr wiejący ze strony ciemnej do jasnej. Pory roku by występowały.

     To wszystko jest mocno teoretyczne, bo życie mogłoby istnieć tylko w strefie zmierzchu, bo temperatura po stronie Dnia by sięgała wysokich temperatur a po stronie Cienia bardzo niskich.

 • Odpryskowy

  Pragnę poinformować, że ATOM COMICS mają w ofercie White Sand (wersja angielska, oczywiście). Cena razem z wysyłką jest chyba nawet niższa niż to co oferuje amazon w promocji.

  Podrzuciłbym link, ale Disqus ma jakieś problemy z linkami 🙂

  Ja osobiście nigdy nie miałem problemów z ATOM COMICS, zawsze zabezpieczają folią, do tego paczki również dobrze zabezpieczone. Generalnie polecam.

 • Pingback: Bibliografia nowego Mistrza — Droga Królów - Brandon Sanderson()

 • Pingback: Kilka słów o Arcanum Unbounded – Droga Królów – Brandon Sanderson()

 • Pingback: Kilka słów o Bezkresie Magii – Droga Królów – Brandon Sanderson()

 • Pingback: Co otrzymamy w Bezkresie Magii? Od jutra w księgarniach – Droga Królów – Brandon Sanderson()

 • Darek Kupidura

  MAG wydał ten komiks 🙂 Przydałaby się aktualizacja w tekście.

 • Sassan

  Czy można jeszcze dostać w formie powieściowej. Jeśli tak to gdzie mam zagadać? Jeśli nie to ktoś kto ma mógłby po kryjomu wysłać na Marmolada0101@o2.pl?

  • Gal Anonim

   Według mojej wiedzy (która może być nieaktualna), kopie dostaje się automatycznie po
   rejestracji do newslettera Brandona Sandersona:
   https://brandonsanderson.com/newsletter-signup/

   Jestem tam zapisany od prawie roku i dostałem w sumie dwa maile, więc spamu nie ma. To najprostsza oficjalna droga. I zdecydowanie polecam przeczytać, Taldain wydaje się być dość ważną planetą z punktu widzenia Cosmere, a i samą powieść czyta się dobrze. Mam nadzieje że kiedyś Biały Piasek zostanie przeredagowany i wydany oficjalnie w formie powieściowej, bo forma graficzna to moim zdaniem jakaś pomyłka.