Aether of Night, jedna z niewydanych powieści Brandona, wreszcie jest ogólnodostępna! Gdzie i jak ją dostać?

Jedna z pierwszych powieści osadzonych w Cosmere nigdy nie ukazała się drukiem, od początku była dostępna jedynie dla tych, którzy wyślą prośbę do Brandona, a ten osobiście odeśle egzemplarz. Jednak nigdy nie utrudniał czytelnikom dostępu do swojej twórczości. Aether dołączył do licznego grona powieści Sandersona, które można dostać za darmo i z każdego miejsca na świecie – wystarczy chcieć.

Sprawa Aether of Night została przekazana forum 17thShard. Od teraz wystarczy zarejestrować tam konto oraz napisać posta w tym temacie, a oryginał książki w formacie .docx zostanie wysłany przez administrację w wiadomości prywatnej.

Należy się jednak słowo przestrogi: jest to jedna z bardzo wczesnych powieści Brandona – większość jego niewydanych dzieł pochodzi z okresu jeszcze przed napisaniem Elantris. Ponadto, część z koncepcji tworzących Aether została już wykorzystana w wydanych już książkach (podobnie jak to się ma ze Strzaskanymi Równinami i mostem czwartym z Archiwum Burzowego Światła, które pierwotnie były częścią Dragonsteel). Z tego powodu sugeruje się przeczytanie najpierw wydanych już książek z Cosmere.

Tak więc jest to książka niekanoniczna, która być może – w odległej przyszłości – doczeka się napisania na nowo. Jednak warto wiedzieć, że niektóre fragmenty są kanoniczne i teraz – obiło mi się o uszy, że magia Eterów i same Etery są obecnie kanoniczną częścią Cosmere.

Tymczasem… kto zamierza sięgnąć po jedno z najwcześniejszych dzieł osadzonych w Cosmere?