Literacki debiut Rebecci Kuang – jakie są zalety “Wojny makowej” i pozostałych części trylogii?

Trylogia Wojen Makowych (https://www.taniaksiazka.pl/seria/trylogia-wojen-makowych) to seria, która zdobyła uznanie nawet tych czytelników, którzy nie sięgają zbyt często po fantastykę. Pierwszy tom zatytułowany “Wojna makowa” jest jednocześnie pierwszą wydaną powieścią Rebecci Kuang, amerykańskiej pisarki chińskiego pochodzenia. Recenzenci zgodnie podkreślają, że do najważniejszych walorów trylogii należy umiejętne łącznie elementów fantastycznych z autentyzmem i uniwersalnością postaci. Mocną stronę książek młodej autorki stanowi również konstrukcja świata przedstawionego. Nie bez powodu jej powieść znalazła się na liście 100 najlepszych książek fantasy tygodnika “Time”, obok dzieł takich autorów jak Tolkien i Lewis Caroll.

Ludzkie dylematy, brutalność i prawda, która nie zawsze jest na wyciągnięcie ręki

Główna bohaterka Trylogii Wojen Makowych, Rin, została mocno doświadczona przez życie. Swoje cele osiągnęła dzięki ogromnemu wysiłkowi i woli ducha, choć nie da się ukryć, że jest to postać, która może budzić skrajne emocje. Jej wnętrzem targają silne uczucia, ale trudno się temu dziwić, gdyż uczestniczyła w wielu brutalnych wydarzeniach i zaznała mnóstwo cierpienia. Kryjący się w jej duszy mrok przesiąka całą treść serii, od “Wojny makowej” poprzez “Republikę Smoka” aż do “Płonącego Boga”. Klimat panujący w powieści jest ciężki, a kluczowa tematyka wyłaniająca się z historii Rin poważna. Znajdziemy tu wątki oscylujące wokół dramatu i powieści obyczajowej, a także elementy baśniowe i sceny walki oraz momenty charakterystyczne dla powieści przygodowych. Ta różnorodność sprawia, że czytelnik obcuje z lekturą dostarczającą całej gamy emocji i w pełni angażującą jego uwagę. Nie brakuje niespodziewanych zwrotów akcji i fragmentów dostarczających ciekawych informacji na temat kultury Azji. Ten swoisty miszmasz spodoba się każdemu miłośnikowi eklektycznego stylu w literaturze, osobie zwracającej uwagę na sposób pisania i łączenia ze sobą poszczególnych wątków.

Czy Trylogia Wojen Makowych sprawdzi się jako książka na wakacyjny wyjazd?

Odpowiedź na powyższe pytanie może być tylko jedna – twórczość Rebecci Kuang warto zabrać w podróż. Dzięki niej długie godziny w pociągu lub samolocie miną niepostrzeżenie. Co więcej, będzie to czas spędzony na obcowaniu z literaturą, która wzbogaca odbiorcę, odwołuje się do jego wrażliwości i wiedzy na tematy ogólne. Połączenie intrygujących bohaterów i ciekawej fabuły daje w rezultacie książkę, która przypadnie do gustu nie tylko największym fanom gatunku fantasy.

 

About the Author

Related Posts