Trzeci tom

Trzeci tom początkowo miał nosić tytuł Stones Unhallowed (tłum. Nieuświęcony kamień, nawiązanie do kultury Shinów), jednak w październiku 2013 roku podczas Q&A Brandon powiadomił o zmianie tytułu roboczego na Skybreaker (tłum. Niebiański/ska). Jeden z asystentów, Peter Ahlstrom zawiadomił później, że pewnie i tak ostateczny tytuł będzie inny, co potwierdził komunikat autora z dnia 29.05.15, że nie wybrał jeszcze oficjalnego tytułu i waha się między kilkoma, włączając w to pierwszy z nich. Ostatnią decyzją, ogłoszoną 16.06.15 jest Oathbringer (Dawca Przysięgi – tak nazywa się również miecz Dalinara).

Prace ruszyły w pierwszej połowie czerwca ’15r. Autor przewiduje 8-10 miesięcy na pisanie, i publikację na drugą połowę 2017 roku. Według najnowszych informacji Dawca Przysięgi w oryginale ukaże się drukiem w listopadzie.

Wbrew początkowym założeniom, to będzie księga skupiająca się na postaci Dalinara – ujrzymy retrospekcje tego bohatera z czasów na 30 lat przed rozpoczęciem akcji Drogi Królów. Natomiast nie poznamy przeszłości Szeth’a – autor podtrzyma konwencję o skupianiu się tylko na jednym bohaterze, a temat Shina, podobnie jak w przypadku Słów Światłości, zostaje przesunięty na kolejną część. Dane nam będzie również zapoznać się z kolejną relacją z wydarzeń otwierających Drogę Królów – według autora najpewniej będzie to Eshonai.

 

Uwaga, dalszy fragment notatki będzie zawierać spojlery z drugiego tomu!

Główne wątki przewidywane przez fanów na część trzecią to:

  • Wizyta Kaladina w Palenisku, rozliczenie z Laral, wizyta w Kholinarze
  • Szkolenie Szeth’a w Shinovarze
  • Przeszłość Dalinara
  • Ataki Pustkowców
  • Odkrywanie Urithiru
  • Rozwijające się uczucie między Shallan i Kaladinem
  • Pojawianie się nowych Świetlistych

Dotąd zostały udostępnione cztery fragmenty – odczytywane podczas publicznych wystąpień i publikowane w formie pisemnej. To prolog z perspektywy Eshonai (klik), rozdziały Kaladina (klik) i Dalinara (klik), a także flashback Jasnah (klik), który prawdopodobnie nie znajdzie się w Oathbringerze.